אנגליה הוציאה מחוץ לחוק הצבת מכונות למכירת סיגריות

האיסור, שנועד למנוע מכירת טבק לקטינים, צפוי להיכנס לתוקף במדינות נוספות בבריטניה; בעל פאב: למבלים כבר אין סיבה לבוא

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

איסור למכירת סיגריות במכונות נכנס אתמול (שבת) לתוקף באנגליה, וכל מי שיעבור עליו עלול להיקנס בסכום של 2,500 ליש"ט. איסור דומה יכנס לתוקף בצפון אירלנד בפברואר 2012 וגם ויילס וסקוטלנד התחייבו להטיל איסור דומה.

הבי-בי-סי דיווח כי משרד הבריאות הבריטי הודיע שהאיסור הוטל כדי למנוע מכירת מוצרי טבק לקטינים וכדי לעודד מבוגרים להפסיק לעשן. שר הבריאות הבריטי, אנדרו לנסלי, אמר כי עישון הוא "אחד האתגרים העקשניים ביותר בבריאות הציבור". באנגליה יש יותר משמונה מיליון מעשנים, ומדי שנה מתים בה יותר מ-80 אלף בני אדם.

בהתאם לנתונים של משרד הבריאות, כמעט כל המעשנים המבוגרים התחילו לעשן לפני גיל 18, ולדברי לנסלי, מכל הילדים שמעשנים בקביעות, כ-11% קונים את הסיגריות שלהם במכונות. לפי הערכות, מדי שנה ילדים קונים, בניגוד לחוק, כ-35 מיליון סיגריות במכונות ברחבי בריטניה.

מעשנים, ארכיוןצילום: רויטרס

על פי התקנות החדשות, בעלי הפאבים יוכלו להמשיך למכור סיגריות מהבר, אך עליהם להבטיח שעל המכונות למכירת מזון ומשקאות לא יהיו פרסומות לסיגריות. מי שלא יציית לתקנות, ייקנס בסכום של 5,000 ליש"ט.

אחדים מבעלי הפאבים הגיבו לאיסור בטענה שהוא פוגע פגיעה נוספת בפרנסתם, שכבר סובלת מהאיסור על העישון. ביל שארפ, בעל פאב בלונדון, אמר שהאיסור הוא "מסמר נוסף בארון המתים" של פרנסתו. "אני יכול להבין אם הם מסלקים את הפרסומות לסיגריות ממקומות ציבוריים. אבל כשמעשנים נאלצים לעמוד ברחוב, ולא יכולים אפילו לקנות סיגריות בפאב, מה נשאר להם? אין להם סיבה ללכת לפאב. ומה הממשלה תעשה עכשיו - תאסור מכירת בירה בפאבים?"

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ