יהודי ראשון שב ללוב

דוד ג'רבי נמלט עם משפחתו מלוב לאיטליה אחרי מלחמת ששת הימים. היהודייה האחרונה עזבה את המדינה ב-2005

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

יהודי ממוצא לובי שב למולדתו לבנות מחדש את בית הכנסת המרכזי של לוב ולקדם סובלנות דתית במדינה, לאחר הדחתו של מועמר קדאפי. דוד ג'רבי, בן 56, מספר שהוא ומשפחתו נמלטו לרומא ב-1967 בעקבות הזעם בלוב על מלחמת ששת הימים. קדאפי גירש את מה שנותר מהקהילה היהודית הקטנה של לוב שנתיים מאוחר יותר.

כעת חזר ג'רבי עם שאיפה יומרנית – לשחזר את בית הכנסת דאר אל-בישי שבעיר העתיקה של טריפולי. הוא בכה בעת שניפץ את קיר הלבנים שחסם את הכניסה לבניין אחרי שקיבל אישור משליטיה החדשים של לוב. הוא אומר שיתחיל בניקוי האשפה שהצטברה על הרצפה.

לפי המסורת, בלוב חיו יהודים יותר מ-2,000 שנה. אחרי מלחמת העולם השנייה חיו במדינה כ-40 אלף יהודים. בין השנים 1948 ל-1953 עלתה מרבית קהילה לישראל, וחלק קטן עבר לאיטליה. בעקבות בריחת שארית הקהילה היהודית אחרי מלחמת ששת הימים, נותרו במדינה יהודים ספורים. ב-2005 עזבה את לוב היהודייה האחרונה, רינה דבש. ג'רבי היה זה שנשא ונתן עם המשטר הלובי על יציאתה.

ג'רבי רוצה שבית הכנסת דאר אל-בישי ישמש סמל לפיוס בין היהודים למוסלמים בלוב. "היה מי שאמר לי להשלים עם זה שהכל נגמר. אני מסרב. זו החנות שלנו, זה בית הכנסת שלנו וזה לא נגמר", אמר ג'רבי. "יש פה משהו לא פתור, לא גמור. לכן אני כאן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ