מכה לגרגרני דנמרק: "מס שומן"

על כל קילו של שומן רווי ישלם הדני 2.9 דולר. גם הבריטים, הסובלים ביותר מהשמנת יתר בכל אירופה, דורשים לאמץ את הצעד

הגארדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הגארדיאן

לדנים הסובלים מהשמנת יתר יש בימים האחרונים סיבה טובה לחייך (או שלא), לאחר שהממשלה החליטה להטיל מס גבוה על כל מוצרי המזון המשמינים והמזיקים. המס הוא בשיעור של 2.9 דולרים לכל קילוגרם של שומן רווי. במדינה הידועה בחיבתה לחמאה ולבייקון, מדובר בלא פחות מאגרוף לפרצופם של האזרחים המדושנים.

אזרח דני שבכל זאת יחליט שמתחשק לו להעמיס קצת חמאה על הלחם בבוקר, ישלם עליה מס של 25%, ו-8% על חבילת צ'יפס. למעשה, על כל מוצר הכולל יותר מ-2.3% שומן מוטל מס, כולל חלב, בשר, ופיצות. הרווח מהמיסים הללו יממן צעדים שילחמו בהשמנה.

בעקבות הצעד הדרסטי בדנמרק, קבוצה של בריטים הנלחמים בבעיית ההשמנה הגואה בארצם רוצים לייבא את הרעיון, ולוחצים על הממשלה לנקוט במהלך דומה. הדנים יכולים להתנחם בכך שהבריטים שמנים מהם בהרבה: בעיית השמנת היתר בבריטניה היא החמורה ביותר מכל מדינות אירופה. מחקר שנערך לאחרונה אף הראה כי הדבר עולה לכלכלה הבריטית 21.5 מיליארד פאונד בשנה.

טאם פריי, דובר "הפורום הלאומי נגד השמנת יתר" מבריטניה, אמר: "זו לא שאלה של האם אנחנו צריכים ללכת בעקבות הצעד הדני, כי אנחנו חייבים. אם לא נעשה כלום נגד השמנת יתר, בשנת 2050 70% מהאוכלוסיה הבריטית תסבול מהשמנת יתר, והתוצאה תיהיה בקריסת מערכת הבריאות הציבורית וירידה בכוח העבודה".

האם גם הבריטים ישלמו על זה הרבה יותר

מומחים מסויימים טוענים לעומת זאת, ששומן הוא לא המטרה הנכונה של הקמפיין הזה, וכי מלח, סוכר ופחמימות צריכים לעלות על הכוונת במקום. "בפורום נגד השמנת יתר" הגיבו ואמרו   שלשומן יש ערך קלורי גבוה יותר מפחמימות, ואי אפשר לטפל בכל הדברים בבת אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ