עמוס הראל
עמוס הראל

שר ההגנה של ארצות הברית, ליאון פאנטה, הגיע הבוקר (שני) לישראל לביקור עבודה קצר שבמהלכו ייפגש עם שר הביטחון, אהוד ברק. השניים ידונו בסדרת סוגיות ובראשן היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות, המהלך הפלסטיני להכרזת עצמאות, "אביב העמים" הערבי ותוכנית הגרעין האיראנית.

במטוס שעשה דרכו ארצה שוחח פאנטה עם עיתונאים זרים והתייחס למצבה המדיני של ישראל בזירה הבינלאומית. "דווקא בתקופה הדרמטית שעוברת על המזרח התיכון, ישראל הופכת להיות מבודדת יותר ויותר", אמר פאנטה.

זו פגישה שנייה בין פאנטה וברק בתוך כשבועיים. קדמה לה נסיעה של ברק לוושינגטון, ערב הדיונים באו"ם על בקשת הרשות הפלסטינית להכיר בה כמדינה. ברק נועד בארה"ב עם פאנטה ועם הגנרל דיוויד פטריאוס, שהחליף באחרונה את פאנטה בתפקיד ראש הסי-איי-אי. בשני המקרים, נמסרה הודעה רשמית על הביקור רק ימים אחדים לפני קיומו. במשרד הביטחון אמרו אמש כי הביקור תואם לפני כמה שבועות.

ברק ופאנטהצילום: רויטרס

הדרך הנאותה לגבי איום הגרעין האיראני שנויה במחלוקת חריפה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון ברק לבין ממשל אובמה. קודמו של פאנטה כשר ההגנה, רוברט גייטס, התבטא פעמים רבות נגד תקיפה ישראלית של אתרי הגרעין, וטען כי להפצצה כזו יהיו השלכות מסוכנות, בין השאר משום שתאחד את העם האיראני מאחורי הנהגת המדינה.

האדמירל מייקל מאלן, שסיים בחודש שעבר את תפקידו כראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, ביקר בישראל כעשר פעמים בתוך כשלוש שנים. על-פי דיווחים בעיתונות האמריקאית, מאלן העביר בכמה הזדמנויות לממשלת נתניהו מסר חד משמעי מהנשיא ברק אובמה, שלפיו אין לה "אור ירוק" מהממשל לתקיפה באיראן.

בתקופה האחרונה מיעטו בכירי הממשל בוושינגטון בהתייחסויות ישירות לשאלת התקיפה. פאנטה אמר בחודש שעבר כי לדעתו מהפכה באיראן היא "עניין של זמן", וכי תומכי הרפורמה ומתנגדי המשטר במדינה "לומדים המון" מהמערכות המתנהלות בתוניסיה, במצרים, בלוב ובסוריה. ואילו דיק צ'ייני, שהיה סגנו של הנשיא ג'ורג' בוש, העריך בחודש שעבר כי ישראל עשויה לתקוף לבדה את אתרי הגרעין האיראניים.

נתניהו אמר בחודש שעבר כי "האפשרות שהנשק המסוכן ביותר בעולם ייפול בידי המשטרים המסוכנים ביותר בעולם היא מציאותית מדי. סיוט הטרור האולטימטיבי, האפשרות להתקפת טרור גרעינית, יכולה להיהפך בקרוב לסכנה ברורה ומיידית. אסור לתת לזה לקרות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ