איש לא לוקח אחריות על הקפאת הסיוע האמריקאי לפלסטינים

דוברי כל הגורמים הרלוונטיים בוושינגטון סירבו להגיב ובמשרד החוץ האמריקאי נמסר כי הגעת הכסף ליעדו הוא אינטרס של כל הצדדים

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

סוף השבוע האחרון נפתח עם פרסום מעורר הדים של ה"אינדפנדנט" הבריטי על כך שהקונגרס הקפיא סיוע בסך 200 מיליון דולר לרשות הפלסטינית, שהיה אמור להגיע ליעדו עד ה-1 באוקטובר. אנשי הקונגרס משתי המפלגות אמנם הזהירו שזה עשוי לקרות אם הפלסטינים לא יוותרו על הפניה לאו"ם שעוקפת מו"מ ישיר עם ישראל - אך בניגוד לנוהל הרגיל, לא יצאה שום הודעה רשמית על ההחלטה, והכתבים בוושינגטון ניסו לחלץ מידע במהלך סוף השבוע מהקצינים התורנים בבית הלבן, במשרד החוץ האמריקאי ומהדוברים של חברי הקונגרס.

שליח אש"ף לארה"ב, מען רשיד עריקאת, אמר ביום שני ל"הארץ" שהפלסטינים "לא קיבלו שום הודעה רשמית על כך"."עמדתנו בנושא ידועה היטב לקונגרס ולממשל", הוא אמר, "זה לא יהיה חכם מצד הקונגרס להפוך את הסיוע לפלסטינים לכלי פוליטי. הסיוע הזה הוא באינטרס הביטחון הלאומי של ארה"ב, ופגיעה בסיוע הזה פירושה פגיעה באינטרס הביטחון הלאומי של ארה"ב. זה יהיה צעד לא יעיל ולא תורם לשום דבר".

חברי הכנסת שביקרו לאחרונה בוושינגטון ודיפלומטים ישראלים אמרו שישראל לא ביקשה מחברי הקונגרס לקדם את היוזמה להפסקת הסיוע לפלסטינים, ואילו ההנהגה היהודית אמריקאית היתה חצויה, כשבצד הימני ראו בהקפאת הסיוע תמרור אזהרה ראוי לפלסטינים ואמצעי לחץ חיוני, בעוד בצד השמאלי הזהירו שמדובר בהחלטה מסוכנת, כשהאחראי על הקשרים עם הממשלה בשדולה ג'יי סטריט, דילן וויליאמס, אמר ל"הארץ" שמטריד אותו אם ההחלטה נעשתה בחשאי, וכי מי שייצא מורווח מהפסקת הסיוע יהיה בעיקר החמאס, בעוד על המפסידים נמנים הפלסטינים המתונים, ישראל וגם ארה"ב.

דוברת משרד החוץ ויקטוריה נולנד אמרה היום: "הודענו על הכוונה להקציב את הכסף הזה עד סוף שנת התקציב, ולהעביר אותו בחודשים הקרובים. לא היתה כוונה להשקיע אותו עד ה-1 באוקטובר". נולנד הוסיפה שהכסף הזה "הוא לא רק באינטרס של הפלסטינים, זה באינטרס של ארה"ב וישראל, ואנו רוצים לראות את כל 200 מיליון מגיעים ליעדם".

נשים פלסטיניות עם שקי ציוד של סוכנות הסיוע לפליטים צילום: רויטרס

"אנו ממשיכים בהידברות עם הקונגרס על הכסף הזה, כי אנו מרגישים שהתמיכה האמריקאית בבניית המוסדות הפלסטינים היא חלק חיוני ממה שאנו מנסים לעשות כאן - להכשיר את הקרקע לשלום יציב ומצליח".נולנד הזהירה שאם הכסף לא יועבר, לפלסטינים לא יהיה כסף לממן את המשטרה, לחזק את כוחות הביטחון שלהם ששומרים על שלום בתיאום עם ישראל. "עדיין יש לנו כסף בצינור, אך הדאגה היא שאם לא נסדיר את זה עם הקונגרס בהקדם, תהיה לכך השפעה על מה שקורה בשטח", אמרה.

בתגובה רשמית ראשונה בנוגע לחסימת הכספים, אחראי קשרי החוץ מטעם הבית הלבן הסביר כי לפני שארה"ב תעביר את הכסף לרשות יש לבדוק היטב מה השימוש שנעשה בעבר בכספים אלו ומה שימושם העתידי.

בגדה המערבית כבר חשים את אפקט הקפאת הכספים, שר האוצר הפלסטיני, חסן אבו ליבדה, אמר כי פרויקטים בשווי עשרות מיליונים הוקפאו בשל היעדר מימון. פרויקט אחד תמך בפיתוח המגזר הפרטי ואחר בעידוד השקעות. אבו ליבדה מסר כי כ-200 איש המועסקים בפרויקטים צפויים לאבד את מקום עבודתם עד חודש נובמבר. בכירים פלסטינים גינו את המהלך ואמרו כי הוא מחבל במאמצי השלום, כמו כן הוסיפו כי הם אינם נרתעים מהמהלך ודבקים בכוונתם לבקש חברות מלאה מהאו"ם.

הליגה הערבית הציעה להגדיל את הסיוע לפלסטינים במקרה שהקונגרס יקפיא את הכספים, וכשנשאלה האם זה פוגע ביכולתה של ארה"ב להשפיע על הרשות הפלסטינית, דוברת משרד החוץ האמריקאי נולנד אמרה כי הממשל מברך על כל תרומה של מדינות ערב למאמץ של בניית מוסדות המדינה הפלסטינים.


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ