מת נשיא טוגו, אייאדמה, השליט הוותיק ביותר באפריקה

שעות ספורות לאחר מות אחד האכזרים במנהיגי אפריקה הכריז הצבא על בנו כנשיא; ביקורת ביבשת: "זאת הפיכה צבאית"

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

שירות "הארץ"

38 שנים שלט גנאסינגבה אייאדמה בטוגו, מדינה קטנה ומוכת עוני במערב אפריקה המונה 5.5 מיליון תושבים. הוא היה השליט הוותיק ביותר ביבשת, אחד מאלו המכונים "הדינוזאורים": שליטים שביססו את שלטונם על יחסים הדוקים עם המעצמות הקולוניאליות לשעבר ופעילות חשאית יותר או פחות בשירותן. שלטונם גם נשען על קליינטורה ועל מה שמכונה באפריקה "הפוליטיקה של הבטן", כלומר חלוקת טובות הנאה לבני קבוצת הלאום שלהם או חבל הארץ שממנו באו, בד בבד עם מדיניות של "הפרד ומשול" - שיסוי קבוצות לאום זו בזו כדי שיתחרו על משאבים מצומצמים ועל חסדי השליט.

אייאדמה בן ה-69 לקה שלשום בהתקף לב בעיירת מולדתו פיה. לדברי פקידים מטוגו, הוא מת בדרכו לאירופה לקבלת טיפול. משרד החוץ הישראלי הודיע שאייאדמה היה בדרכו לישראל שבה קיבל טיפול רפואי בעבר. תוך שעות ספורות הכריז הפיקוד העליון בצבא טוגו, שכל חבריו הם מקורבי אייאדמה, על בנו בן ה-39, פורה גנאסינגבה, כעל נשיא המדינה. על פי החוקה, אמור יו"ר הפרלמנט לשמש כנשיא זמני ולהכריז על בחירות ארציות לבחירת נשיא חדש תוך 60 יום. זכרי נאנג'ה, רמטכ"ל הצבא הכריז: "צבא טוגו מוצא עצמו מול חלל ריק מוחלט בשלטון בטוגו. וזאת משום שיו"ר הפרלמנט נעדר והוא מחוץ למדינה. לפיכך, כדי לא ליצור חלל ריק בשלטון, החליטו הכוחות המזויינים להכריז על פורה גנאסינגבה כעל ראש המדינה". שמועות סיפרו שהמטוס שהחזיר את יו"ר הפרלמנט מפאריס, לא הורשה לנחות. הטלוויזיה הממלכתית מיהרה להראות את מנהיגי הצבא, כולל נאנג'ה, נשבעים אמונים לבנו של השליט ששימש באחרונה כשר המכרות והתקשורת.

ראשי מדינות וארגונים שיגרו תנחומים לטוגו ולמשפחת הנשיא. מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, הביע "צער עמוק", והגדיל לעשות נשיא צרפת, ז'אק שיראק, שדיבר על אייאדמה כ"ידיד של צרפת", "ידיד אישי", מנהיג ש"הקדיש את מאמציו לשיתוף פעולה אזורי ולחתירה לשלום". "האיחוד האפריקאי", לעומת זאת, מיהר לגנות את מינוי בנו של אייאדמה. יו"ר האיחוד, נשיא ניגריה אולושגון אובסנג'ו, אמנם כינה את אייאדמה "אחד המנהיגים הגדולים של אפריקה", אך גם אמר שהאיחוד לא יקבל שום העברת שלטון העומדת בניגוד לחוקה בטוגו. במילים חריפות יותר השתמש יו"ר נציבות האיחוד האפריקאי, אלפה עומר קונארה: "למה שמתרחש בטוגו יש לקרוא בשם האמיתי: זאת תפיסת השלטון בידי הצבא, זו הפיכה צבאית".

אייאדמה, שנראה כי מעולם לא הסיר מעולם את משקפי השמש הנצחיים שלו, הוא בן למשפחת איכרים. לפני שארצו קיבלה עצמאות הוא שירת בלגיון הזרים הצרפתי והשתתף במלחמות של צרפת בווייטנאם ובאלג'יריה. סילוונוס אולימפיו, לוחם העצמאות שנבחר ב-1961 כנשיאה הראשון של טוגו ונחשב עצמאי וסורר מדי לטעמה של צרפת, הופל ונרצח בעידודה ב-1963. אייאדמה, שתפס את השלטון בהפיכה ב-1967 היה על פי עדויות רבות מי שרצח אותו. בעדויות סופר כיצד לאחר שנתפס אולימפיו בידי חיילים, הופיע מי שהיה אז הסמל אייאדמה בג'יפ וציווה על אחד החיילים להרוג אותו. כשזה ירה לרגלי הנשיא, תפס אייאדמה את נשקו של החייל וירה שלוש פעמים בטווח קצר באולימפיו. אז חזר ודקר את הנשיא שפירפר על הארץ. "כך עשיתי באלג'יריה כדי לוודא שהקורבנות שלי מתים", אמר.

מאז 1976 כשתפס אייאדמה בעצמו את השלטון, הוא שלט שלטון יחיד. הוא יצא בשלום מכמה נסיונות התנקשות, תאונת מטוס והפגנות אלימות נגד משטרו שחזרו ונשנו בשנות ה-90. כשב-1985 נערך ניסיון הפיכה במדינה מיהרו כוחות צרפתיים לעזרת אייאדמה, ועד היום מוצבים דרך קבע מאות חיילים צרפתים בבירה לומה. אייאדמה תמיד התפאר באוזני כל מי שהיה מוכן לשמוע, שהוא נהנה מ"התמיכה המוחלטת" של "ידידו ז'אק שיראק".

ב-1979 ,1972 ו-1986 הוא "נבחר" לנשיאות בבחירות ללא מתחרה. הבחירות ב-1993 ו-1998 היו לכאורה דמוקרטיות, אבל במהלכן נרצחו ככל הנראה מאות ממתנגדי הנשיא. ב-1998 הוכרז אייאדמה כנשיא לאחר שספירת הקולות הופסקה לפתע ללא הסבר.

ב-1993 הטיל האיחוד האירופי אמברגו על טוגו, שאותו הסיר אשתקד, אך הבחירות שהתקיימו ביוני 2003, שבהן שוב נבחר אייאדמה, עמדו בסימן זיופים נרחבים, מילוי קלפיות בפתקים מוכנים והעלמת קלפיות אחרות. האיחוד האירופי לא טרח אז אפילו לשלוח משקיפים למה שמתנגדי משטר רבים תיארו כפארסה של בחירות.

אייאדמה ניסה להתעטף באיצטלה של מכובדות גם באמצעות הבטחות שפיזר באביב האחרון לפתוח בדיאלוג עם האופוזיציה ולערוך בחירות חדשות לפרלמנט, ובעיקר בהציגו את עצמו כמדינאי אזורי המנסה לתווך להשגת פיתרון של שלום בסכסוכים במערב אפריקה.

אבל דו"ח הפדרציה הבינלאומית של ארגוני זכויות האדם (FIDH) מ-2003 תיאר את המתרחש בטוגו במילים "השרירותיות כנורמה ו-37 שנות דיקטטורה". נציגי הפדרציה שביקרו במדינה גינו את "העינויים השיטתיים שמבצעיהם נהנים מחסינות מוחלטת, מערכת משפטית בשירות השלטון, בתי כלא צפופים מעל ומעבר ובחירות מזוייפות".

גילכריסט אולימפיו, בנו של הנשיא הראשון סילוונוס אולימפיו, שלהערכת רבים היה המנצח האמיתי בבחירות 2003, חי כיום בגלות בצרפת. ב-1986 הוא נידון למוות שלא בפניו בטענה שהשתתף בניסיון ההפיכה ב-1985. בעקבות הידיעות על מות אייאדמה ומינוי בנו כנשיא הוא הכריז: "דבר לא השתנה. המאבק נמשך".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ