מי ירצה את התינוקות שנולדו ממעשי אונס בדארפור?

לידיה פולגרין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
לידיה פולגרין

ניו יורק טיימס

גניינה, סודאן. פטומה מבלה את ימיה תחת גג הברזנט של אוהלה, יושבת על מחצלת קש ומתבוננת בפעוטה שבזרועותיה. שוב ושוב היא בוחנת את 10 האצבעות המושלמות, את 10 הבהונות המושלמות לא פחות, ואת האיברים הקטנטנים - רגליים, ידיים, שרק לפני 5 ימים יצאו לאוויר העולם. קמיעות נגד "עין הרע" מונחים סביב הגפיים הזערוריים. כל דבר בתינוקת הזאת מושלם, מתגאה האם בת ה-16. למעט דבר אחד. "היא ג'נג'וויד", היא אומרת בלחש, "כאשר אנשים יראו את העור הבהיר ואת השיער הרך והלא מקורזל שלה, הם יידעו שהיא ג'נג'וויד".

ג'נג'וויד הוא הכינוי של חברי המיליציות הערביות הזורעות אימה באזור דארפור. התינוקת של פטומה היא רק אחת מעשרות תינוקות שבאו לעולם בעקבות אחת התופעות המזוויעות ביותר של המלחמה בדארפור - השימוש באונס נגד נשים וילדות ככלי בסכסוך האכזרי באזור זה שבמערב סודאן. עד כה הביא הסכסוך האלים למותם באלימות, ברעב ובמחלות של עשרות אלפי שחורים-אפריקאים, ולבריחתם של שני מיליונים נוספים מבתיהם.

מראיונות עם מיילדות ועם אנשי ארגוני הסיוע כאן עולה, שישנם ככל הנראה לפחות 24 תינוקות כאלה רק באל-ריאד, מחנה העקורים שבו מתגוררת פטומה. תחקיר שערך באחרונה האו"ם על פשעי המלחמה בדארפור גולל בפירוט עדויות על מעשי אונס שיטתיים שבוצעו במהלך הסכסוך בן השנתיים. במקרה אחד שמוזכר בדו"ח, אנסו גברים אשה 14 פעמים בינואר 2003. במקרה נוסף במארס 2004, חטפו ואנסו 150 חיילי ממשלה וחברי מיליציות ג'נג'וויד 16 נערות צעירות בקוטום; בקיילק נאנסו ילדות שמקצתן היו בנות עשר.

אך הטרגדיה לא תמה בכך. בימים אלה נולדים בדארפור התינוקות של מעשי האונס אלה. תינוקות אלה יהפכו, בין אם ירצו ובין אם לאו - למורשת ארוכת הטווח של המלחמה. בחברה שבה אונס אפוף צווי טאבו מסורתיים, ושעל פי המסורת המוסלמית, השייכות הלאומית בה עוברת מהאב לילד, גורל תינוקות אלה ואמהותיהם אינו ברור.

"היא תישאר איתנו כעת", אמר עדום מוחמד עבדאללה, שייח הכפר של פטומה, בהתייחס לפעוטה. "נראה בה אחת משלנו. אבל נפקח עין כאשר תגדל, כדי לראות אם תיהפך להיות כמו ג'נג'וויד. אם היא תתנהג כמו ג'נג'וויד, היא לא תוכל להישאר איתנו". העובדה שהשייח והאמהות החדשות מכנות את הילדים ג'נג'וויד - מילת עלבון שפירושה "שד על גב סוס" - מדגישה עד כמה טעון ומר הוא קו החלוקה המפריד בין הסודאנים המזהים עצמם כאפריקאים ואלו המזהים עצמם כערבים. "בעיניהם כל ערבי הוא ג'נג'וויד", אמרה עובדת סיוע זרה שעבדה בגניינה עם קורבנות אונס.

האמהות הפתאומית הממה את פטומה. חולצת הטי שלבשה היתה מוכתמת בחלב, והיא התקשתה להבין כיצד להאכיל ולנקות את התינוקת. "אני מאוד מאושרת להיות אם", אמרה לאחר שעות ארוכות שבהן ישבה באוהלה והביטה בתינוקת. "אני אוהבת אותה בכל לבי". אבל אם ללמוד מיחסם של שכניה, סיכוייה של פטומה לעתיד טוב אינם גבוהים.

אשטה, המבוגרת ב-11 שנים מפטומה, מתגוררת בצדו השני של מחנה אל-ריאד. גם היא מבלה את ימיה לבדה, באוהל חשוף, עם בנה בן השנתיים פייסל, שנולד תשעה חודשים לאחר שהותקפה על ידי קבוצה של ג'נג'וויד. "פייסל שינה את חיי", אמרה. "בגללו אני חולה. בגללו החיים שלי נהרסו".

בעלה של אשטה התכחש לה, ונטש אותה ואת שני ילדיה. כעת היא חיה באוהל ליד אחיה. אשטה נאנסה כשנמלטה מכפרה במיצ'ה. שניים מאחיה נהרגו במתקפה, וכשחיפשה מים במדבר התנפלה עליה חבורת שודדים. "היכו אותי במקל ואמרו שאם אגלה למישהו הם יהרגו אותי", היא מספרת. עתה היא אינה יודעת מה לעשות עם הילד שנולד לה. אין לה כל תקווה להינשא שוב. "בלי גבר אין לך שום דבר בחיים", מציינת אשטה ביובש. "הילדים שלך יסבלו. אין לנו אפילו מיטה. אין לנו שום עתיד". אחיה של אשטה, מוחמד, אומר שהוא מסרב להאשים את אחותו במה שקרה. "זו אינה אשמתה. היא קורבן מלחמה. אנחנו נטפל בילד. קשה מאד לאהוב ג'נג'וויד, אבל ננסה לקבל אותו כשלנו".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ