גרמניה פתחה מאות תיקי חקירה נגד שומרי מחנות השמדה

הרשויות נשענות על תקדים דמיאניוק, שהורשע גם מבלי שהוכח שהיה מעורב ברצח. מספר החשודים החיים עומד על פחות מ-1,000

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

גרמניה פתחה מחדש מאות תיקי חקירה ישנים נגד שומרים לשעבר במחנות ריכוז והשמדה נאצים. ובעלי תפקידים אחרים, שעשויים לעמוד לדין לאור התקדים המשפטי שנקבע בהרשעתו של ג'ון דמיאניוק בבית משפט במינכן.

משפטו האחרון של דמיאניוק מהווה תקדים משום שבית המשפט הרשיע אותו רק על סמך הקביעה כי היה שומר במחנה ההשמדה סובביור, שכל מטרתו היתה השמדת בני אדם, ומשום כך הוא שותף לרצח וחלק ממכונת ההשמדה הנאצית. זו הפעם הראשונה בה הרשיעו אדם בפשעים מהתקופה הנאצית ללא הוכחות ברורות שהוא השתתף ישירות ברצח.

בהתחשב בגיל המתקדם של כל החשודים שתיקיהם נפתחו מחדש, הצעירים שבהם בשנות השמונים לחייהם, החליטו במשרד התביעה הגרמנית נגד פשעי מלחמה לא להמתין עד לדיון בערעורו של דמיאניוק ולהתחיל בחקירת המקרים.

לאחר 18 חודשי עדות, הרשיע בית המשפט במינכן את ג'ון דמיאניוק וגזר עליו 5 שנות מאסר. דמאניוק, שמכחיש ששימש אי פעם כשומר במחנה ההשמדה, מתגורר בדרום גרמניה וממתין לערעור בעניינו.

צייד הנאצים הראשי של מכון שמעון ויזנטל, אפרים זורוף, הודיע כי ישיק קמפיין חדש במהלך החודשיים הקרובים במאמץ כמעט אחרון להגיע לפושעים נאציים שעדיין נמצאים בין החיים. לדבריו הרשעתו של דמיאניוק פתחה דלת להעמדות לדין שלא היו אפשריות בעבר. "זה עשוי להיות פרק אחרון מעניין מאוד, זוהי הזדמנות גדולה אפילו עכשיו אחרי כל כך הרבה זמן", אמר זורוף.

דמיאניוק בבית המשפט העליון בירושלים ב 1992צילום: אי–פי

קורט שרים, העומד בראש משרד התביעה הגרמני לפשעי מלחמה, לא יודע לתת מספר מדויק של חשודים אפשריים, אך אמר כי "מספר החשודים החיים בגרמניה ומחוץ לה עומד על פחות מ-1,000".

עדיין לא ברור אם מי שהיו שומרים במחנות שלא שימשו רק להשמדה יורשעו בבית המשפט, אך לדברי זורוף, גם אם מדובר בשומרים רק מארבעת המחנות ששימשו בצורה בלעדית להשמדה, ברגן בלזן, סוביבור, חלמנו וטרבלינקה, ובנוסף אלו שהיו מעורבים בפעילות של האיינזצגרופן, מדובר בכ-4,000 בני אדם. "גם אם רק 2% מאותם אנשים נמצאים בחיים, ובהנחה שלפחות מחציתם לא כשירים בריאותית לעמוד לדין, עדיין ניתן להעמיד לדין כ-40 בני אדם, כך שמדובר בפוטנציאל אדיר", אמר צייד הנאצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ