נטשה מוזגוביה

ההפגנות נגד וול סטריט, שפרצו בניו יורק לפני כמה שבועות והביאו למעצרם של מאות בני אדם, החלו להתפשט ברחבי ארה"ב. אליהן מצטרפים כעת גם איגודי עובדים במדינה, בהם איגוד האחיות, איגוד עובדי התחבורה ואיגודי סטודנטים בעשרות אוניברסיטאות. מארגני ההפגנות נגד דורסנות החברות הגדולות ומעורבותו של עולם העסקים בממשלה, אומרים כי המסר שלהם "שבה את דמיון ההמונים".

ההפגנות שהתפשטו מלוס אנג'לס ועד בוסטון, מביעות את תחושות התסכול והזעם של אמריקאים רבים מסוגיות כמו שיעורי אבטלה גבוהים ועיקול בתים. בלוס אנג'לס הקימו מפגינים אוהלים מול בית העירייה; בבוסטון הקימו עיר אוהלים מאולתרת ברובע הפיננסי של העיר; בפלורידה יצאו רבים לרחובות, נושאים שלטים הקוראים לשים "סוף למלחמות התאגידים" ו"הגיע הזמן למהפכה". לפי אחד המארגנים, קווין זיס, הפגנה נוספת אמורה להתקיים היום בוושינגטון. זיס אמר כי חוסר היציבות הכלכלית מעודד רבים לצאת לרחובות. לדבריו, "ממש כמו שהגיוס למלחמת וייטנאם הפך את המלחמה לאישית יותר, כך הופך חוסר היציבות הכלכלית את המדיניות הכלכלית במדינה לאישית יותר".

ההפגנות הגיעו גם לשיקאגו, פילדלפיה וקליבלנד, ומתוכננות להיערך גם במינסוטה, טקסס ומארילנד. בדומה למחאת האוהלים בישראל, גם לתנועת המחאה האמריקאית חסרות דרישות ברורות ותשתית, אך פעילי המחאה טוענים שאי השוויון החברתי מניע אותם, ושדרישות ספציפיות יתגבשו במהלך השיח שהם הצליחו לעורר.

הפגנה במרכז לוס אנג'לס, שלשוםצילום: אי-אף-פי

"אחת הביקורות נגדנו היתה שהתביעות שלנו אינן ברורות, אבל אני חושב שעבור רוב המפגינים, התשובה לשאלה מדוע וול סטריט סומן כמטרה היא ברורה מאוד. הוא הפך לבירת הבנקים של העולם", אמר לארי האלס, אחד ממנהיגי המפגינים. "אנשים מתחילים להבין שהתנועה היא לא רק התפרעות של אספסוף", אמרה ויקטוריה סובל, סטודנטית בת 21 שהפגינה עם "לכבוש את וול סטריט" מאז תחילת ההפגנות. "אני חושבת שאיגודי עובדים חששו להתערב בתחילה כי רצו לראות עד כמה אנחנו רציניים. אנחנו שמחים לראות את התפשטות ההפגנות. אם שום דבר אחר לא יצא מזה, לפחות התחלנו דיאלוג".

ההפגנות בניו יורק הפכו לנועזות יותר מאז החלו ב-17 בספטמבר. אף על פי שלרוב היו שקטות, מדי פעם היו גם עימותים עם המשטרה. בשבת האחרונה נעצרו יותר מ-700 בני אדם בהפגנה בה חסמו נתיב תנועה על גשר ברוקלין, לאחר שניסו לצעוד ללא היתר של המשטרה. המפגינים התלוננו על תגובתה הקשה של המשטרה. המשטרה, בתגובה, אמרה כי הזהירה את המפגינים מראש שהמצעד על גשר ברוקלין אינו חוקי.

עורכי דין בארגון ללא מטרת רווח, "הקרן לשותפות בצדק חברתי", הגישו תביעה נגד ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, משטרת ניו יורק וגורמי שלטון אחרים, באשמה שהפרו את הזכויות החוקתיות של המפגינים שנעצרו על גשר ברוקלין. שלשום פנה הסניף הניו יורקי של איגוד עובדי התחבורה לשופט פדרלי, וביקש ממנו למנוע מהמשטרה להיעזר בנהגי האוטובוסים העירוניים כדי להעביר מפגינים שנעצרו. השופט דחה את הבקשה. איגוד האחיות הגדול במדינה, "National Nurses United", הודיע כי יצטרף למצעד הבא בניו יורק. גם ארגון "שירותי בריאות עכשיו", הודיע כי יצטרף להפגנה בוושינגטון כדי "לקרוא להעדפת צרכים אנושיים על פני תאוות הבצע של התאגידים".

הסופר מייקל לואיס, שחיבר ספרים על וול סטריט ולאחרונה על הכלכלה עולמית, אמר אתמול כי ייתכן שההפגנות "ילכו רחוק". הצטרפותם של ארגונים נוספים למחאה עשויה מחד לתת רוח גבית לקבוצה המקורית - אך מאידך, גם לסבך מעט את המצב. זאת מכיוון שהמצטרפים החדשים מביאים עמם רעיונות ודרישות משלהם, והשיח מתחיל להיות מורכב יותר. ואולם, חלק מהפעילים מדגישים שזו בדיוק המטרה לשמה החלו במאבקם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ