לוגו רויטרס
רויטרס

דנוור (רויטרס). הדת המורמונית זוכה לעדנה מחודשת. המחזמר "ספר המורמון" שהועלה השנה בברודוויי הפך ללהיט שקיבל תשעה פרסי טוני, ובמרוץ שייערך ב-2012 למועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות ארה"ב יש שני מועמדים מורמונים. וכאילו לא די בכך, בימים אלה פותחת הכנסייה המורמונית במבצע פרסום נרחב בשם "אני מורמוני", שמטרתו - לדברי ראשיה - ללמד את הציבור מיהם המורמונים ולהזים את המיתוסים על אודות דת זו, שהתפשטותה היא מהמהירות ביותר בעולם.

החל מהשבוע ישודרו ביותר מתריסר ערים בשבע ממדינות ארה"ב פרסומות של הכנסייה המורמונית בערוצי טלוויזיה ועל אוטובוסים ושלטי חוצות, שיזמינו לגלוש לאתרי האינטרנט של הכנסייה כדי ללמוד על אמונותיה וחסידיה. מי שיגלוש לאתר mormon.org יראה פרופילים של מורמונים מכל שדרות החיים, יצ'וטט עם חברים בכנסייה וילמד על מנהגים מורמוניים כגון האיסור לשתות אלכוהול, קפה ותה.

"רבים לא מכירים את עקרונות אמונתנו וזה עלול לגרום לתפישות מוטעות", אמר דיוויד אוונס, מבכירי הקהילה, שתפקידו לפקח על מערך המיסיונרים העולמי המונה 52,000 בני אדם. "השיטה הטובה ביותר להבין את המורמונים היא להיפגש איתם ולהתוודע אליהם אישית. הפרסומות הן הזמנה למפגש שכזה", הוסיף.

הכנסייה, שלטענתה מגיע מספר חבריה בעולם ל-14 מיליון, בהם שישה מיליון בארה"ב, זוכה באחרונה לתשומת לב בזרם המרכזי האמריקאי, מברודוויי ועד למסע הבחירות לבית הלבן. מסקרי דעת קהל שנערכו בשנים האחרונות עולה כי לאמריקאים רבים היתה דעה שלילית על הדת המורמונית, שבעיות התדמית שלה נובעות במידה רבה מעיקרון ריבוי הנשים שהיה אחד מעקרונותיה המוקדמים. הוא בוטל על ידי הכנסייה לפני יותר ממאה שנים אם כי הוא עדיין נהוג באחדות מהכתות שפרשו ממנה, כפי שהוצג באחרונה בסדרת הדרמה הפופולרית של רשת HBO, "אהבה גדולה" ובתוכנית הריאליטי "נשים אחיות" על גבר, ארבע נשותיו וילדיהם.

המקהלה המורמונית בכנס של הכנסייה בסולט לייק סיטי ביוטה ארה"ב, השבועצילום: רויטרס

שניים מהמועמדים לבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית, מושל מסצ'וסטס לשעבר מיט רומני ומושל יוטה לשעבר ג'ון הנטסמן, הם מורמונים. ואולם, מסקר דעת קהל שנערך ביוני התברר כי 20% מהאמריקאים יתנגדו למועמד מורמוני לנשיאות.

עד כה נמנעה הכנסייה המורמונית מלהשתתף בחיים הפוליטיים בארה"ב אך השתתפה בדיונים ציבוריים חשובים, לרבות תמיכה ביוזמה לאסור על פי חוק נישואין של בני אותו מין, אשר הובאה למשאל עם בקליפורניה בשנת 2008. מעמדה הנוכחי של הכנסייה בתרבות הפופולרית רחוק מאוד מהמקום השולי שתפסה בחיים האמריקאיים לאחר הקמתה בשנות ה-30 של המאה ה-19. בשנים האחרונות גברה הפופולריות שלה אחרי שראשיה הודיעו על צעדי מודרניזציה התואמים לאלף החדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ