טנטאווי הזים את השמועות: הצבא המצרי לא יציג מועמד לנשיאות

המועצה הצבאית לא מסרה אם העומד בראשה ימשיך עד שייבחר נשיא חדש. גם העובדה שטנטאווי נראה בחליפה ובעניבה בניגוד למנהגו, גרמה לגל של שמועות

דייוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דייוויד קירקפטריק, ניו יורק טיימס

פילדמרשל מוחמד חוסיין טנטאווי, ראש המועצה הצבאית ששולטת כיום במצרים, אמר היום (חמישי) כי הצבא לא יציג מועמד מטעמו בבחירות לנשיאות. דבריו נשמעו כניסיון להזים חרושת שמועות שפרצה לאחר שבטלוויזיה הממלכתית נראה טנטאווי מטייל ברחובות קהיר לבוש בחליפה אזרחית.

"אלה שמועות בלבד, ואין טעם שנבזבז זמן בדיבורים על שמועות", אמר טנטאווי לכתב היומון המקוון באנגלית, "אל אהראם". ההודעה פורסמה שעה שמפלגות מכל קצות הקשת הפוליטית הצטרפו למפגינים וקראו להעברת הסמכויות מידי המועצה הצבאית ששולטת במצרים מאז פברואר, אז הודח מכסאו הנשיא חוסני מובראק.

המועצה תכננה בחירות פרלמנטריות שיתקיימו במשך ארבעה חודשים החל בסוף נובמבר, אולם ציינה כי תמתין לאישור חוקה חדשה, דבר שעשוי להימשך שנה או יותר לאחר בחירת הפרלמנט, כדי לקיים בחירות לנשיאות.

המועצה לא מסרה אם טנטאווי ימשיך לעמוד בראשה עד שייבחר נשיא, והעלתה את האפשרות שהעובדה שנראה בחליפה ועניבה היתה נסיון להתרגל לסגנון לבוש חדש, שיתאים לכהונה בתפקיד פוליטי, לא צבאי.

הפילדמרשל נראה רק לעתים נדירות בלבוש אזרחי, ויש האומרים שבאחרונה החל גם לדבר כפוליטיקאי. "אני אדם הגון, לוחם, וכזה אשאר", אמר טנטאווי בתחילת השבוע, בעת ביקור במפעלים בעיר פאיון. "לחמתי במשך 40 שנה, ואמשיך להילחם. קודם כל בשם אלוהים, ובהמשך, בשם מצרים".

אך ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר נשמעת ביקורת מלגלגת על הופעתו החדשה של טנטאווי. באחד ממסרי הטוויטר צוטטה מודעת פרסומת של חנות צעצועים שלפיה "יש לנו טנטאווי במכנסיים קצרים, בחליפת ערב, בבגדי מלחים ובחלוק רופאים".

אתמול חזר טנטאווי על דבריו ולפיהם "לצבא אין עניין שהחזקת השלטון לאורך זמן" אולם, הוא הוסיף ואמר כי "לא ננטוש את מצרים לפני שניישם את כל מה שהבטחנו ונמלא את חובתנו לעם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ