הסיכוי הכי גדול להירצח צעיר - בדרום אמריקה ואפריקה

דו"ח של האו"ם חושף כי ב-2010 אירעו בעולם 468 אלף מקרי רצח וכי הרבה יותר גברים נרצחים מנשים. "הפשע הוא הסיבה והתוצאה של עוני", נכתב בו

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

מדו"ח מיוחד שפורסם היום (חמישי) על ידי סוכנות הסמים והפשע של האו"ם (unodc) עולה כי הסיכון להירצח בגיל צעיר הוא גבוה בשיעור משמעותי בדרום אמריקה ובמרכז אפריקה. באזורים הללו, נשים פגיעות יותר לאלימות כולל רצח בסכסוכים משפחתיים.

בשנת 2010 אירעו בעולם 468 אלף מקרי רצח. 36% מהם בארצות אפריקה, 31% באמריקות, 27% בארצות אסיה, 5% באירופה ו-1% באוקיאניה.

מחברי הדו"ח טוענים כי "העובדות מוכיחות שיש עליה בשיעורי מקרי הרצח במרכז אמריקה ובקריביים" - שיעורים שהדו"ח מגדיר כ"קרובים לרמה של משבר". כמו כן מתריע הדו"ח כי, "בארצות שבהן קיימים שיעורי רצח גבוהים, כמו במרכז אמריקה, אחד מכל 50 גברים בגיל 20 צפוי להירצח לפני שהוא יגיע לגיל 31 - תחזית גבוהה במאות אחוזים מאשר באסיה".

גברים חשופים לאלימות ולסיכון להירצח באופן משמעותי יותר מאשר נשים. מקרב 100 אלף גברים, 11.9% מהם נמצאים בקבוצת סיכון להירצח בהשוואה ל-2.6% בקרב נשים. 80% מקורבנות מקרי רצח הם גברים. אך בעוד שרוב מקריה רצח של גברים מתרחשים במקומות ציבוריים, נשים נרצחות בבתיהן.

זירת רצח בדרום אפריקהצילום: אי-אף-פי

בארצות אירופיות מחצית מכלל הנשים שנרצחו - הרצח בוצע על ידי בן משפחה. בהמשך קובע הדו"ח כי ארצות שבהן קיימים פערים ברמת ההכנסה והעדר שוויון, פגיעות יותר לפשעי אלימות פי ארבעה מאשר ארצות שבהן קיימת חברה שוויונית. "הפשע הוא הסיבה והתוצאה של עוני, חוסר ביטחון ופיגור בפיתוח", נאמר בדו"ח. "הפשע מרחיק עסקים, מדרדר משאבי אנוש וגורם חוסר יציבות בחברה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ