השופט שזיכה את נוקס: ייתכן שהיא ביצעה את הרצח

ג'ון הופר, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון הופר, גרדיאן

רומא. ראש חבר השופטים, שבפניו נערך משפטם של אמנדה נוקס ושל חברה רפאלה סולצ'יטו, אמר כי ייתכן שהשניים אשמים בכל זאת. השופט קלאודיו פראטילו הלמן אמר, יומיים בלבד לאחר שהוא ועמיתיו קיבלו את ערעורם של נוקס וסולצ'יטו וזיכו אותם לחלוטין מרצח מרדית קרצ'ר, כי פסק הדין היה "תוצאה של האמת שהוצגה במהלך המשפט. עם זאת, ייתכן שהאמת האמיתית שונה. ייתכן שהם אחראים, אך לא היו ראיות לכך".

השופט, בן 69, אמר דברים אלה בראיון לעיתון "קורייירה דלה סרה", שהיה אחרון הראיונות שנתן לתקשורת אחרי הקראת פסק הדין ביום שני בלילה. כבר שלשום החל השופט לעורר מבוכה, כשאמר בראיון אחר כי "האמת על המקרה הזה לא תיוודע. איש אינו יכול לדעת מה היתה השתלשלות העניינים".

דבריו של הלמן התקבלו בהפתעה, משום שפסק הדין שלו ושל שאר השופטים היה יכול להיות פחות חד משמעי, מאחר שלבתי משפט איטלקיים יש אפשרות לזכות נאשם בשל חוסר הוכחות. כתוצאה מזיכוים של נוקס וסולצ'יטו, היחיד שנשאר בכלא בשל רצח הסטודנטית הבריטית מרדית' קרצ'ר הוא רודי גואדה, סוחר סמים יליד חוף השנהב. הוא הודה שהיה בבית בליל הרצח, אך הכחיש שרצח את קרצ'ר. גואדה מרצה עונש של 16 שנות מאסר, אחרי שהעדיף משפט מהיר.

לדברי הלמן, "אני לא יכול לומר בביטחון שרודי גואדה הוא היחיד שיודע מה אירע באותו לילה, אך אין ספק שהוא יודע והוא לא דיבר. ייתכן שגם השניים האחרים, אמנדה נוקס ורפאלה סולצ'יטו, יודעים".

השופט התייחס להפגנות נגד פסק הדין שנערכו מחוץ לבית המשפט בפרוג'ה לאחר הקראתו, ואמר כי איטלקים רבים קבעו מראש שנוקס אשמה. "אני חושב שזה משום שהיא אמריקאית", הוסיף. הלמן ציין שהוא מצטער על שהתביעה מתייחסת לתוצאות המשפט כאל תבוסה, ואמר: "אילו הייתי במקומם, עם החומר שהיה להם, הייתי פועל כמוהם".

תגובות