10 שנים למלחמה באפגניסטן: 1,700 חללים אמריקאים

הגנרל מקריסטל: יצאנו למלחמה עם תפישה "פשטנית" של המציאות

גרדיאן וסוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן וסוכנויות הידיעות

עמדות של צבא ארה"ב סמוך לגבול אפגניסטאו-פקיסטאן נפגעו מירי רקטות ומתקיפת מחבל מתאבד שלשום, במלאות עשר שנים למלחמת אפגניסטאן. נשיא אפגניסטאן, חמיד קרזאי, אמר כי המלחמה לא תסתיים אלא כשהמורדים לא יוכלו יותר לפעול בחופשיות בפקיסטאן.

לא דווח על הרוגים בקרב הכוחות האמריקאים בתקיפה במחוז פקטיקה, במסגרתן פוצץ מחבל מתאבד כלי רכב עמוס חומרי נפץ ליד הכניסה לעמדת לחימה במרג'ה, שעליה נורו גם 22 רקטות. רקטות נורו גם על הבסיסים טילמן ובוריס. כמו כן לא ברור אם עיתוי התקיפות כוון במיוחד ליום שבו צוינה תחילת המלחמה לפני עשר שנים. עם זאת, המשך האלימות הוא תזכורת לכוח העמידות של המורדים, הנובע בין היתר מהמסתור שהם מוצאים בפקיסטאן.

בוושינגטון, לא קיים הנשיא ברק אובמה אירועים פומביים לציון היום ורק פירסם הודעה בכתב שבה חלק כבוד ליותר מ-1,700 חללים אמריקאים - בצד הרוגי כוחות הקואליציה והצבא האפגני בעשר שנות לחימה - ואמר כי ארה"ב היא מקום בטוח יותר בזכות ההקרבה של החיילים, הדיפלומטים ואנשי המודיעין במלחמה.

ואולם, אחד הגנרלים המוערכים ביותר של ארה"ב, סטנלי מקריסטל, מתח אתמול ביקורת קשה על המערכה שמנהלת ארצו באפגניסטאן, ואמר שארה"ב יצאה למלחמה עם תפישה "פשטנית באופן מבהיל" לגבי אפגניסטאן, וכי גם כעת הצבא חסר מידע מקומי מספיק הנחוץ כדי להביא לסיום העימות. על פי הדיווח בגרדיאן, אמר מקריסטל למועצה ליחסי חוץ כי ארה"ב ונאט"ו נמצאות רק "בחצי הדרך" להשגת המטרות שלהן באפגניסטאן.

מקריסטל הוביל את אסטרטגיית תגבור הכוחות שנקט ממשל אובמה, החל בשנת 2009, שבמסגרתה הוגדל מספר החיילים האמריקאים באפגניסטאן ליותר מ-100 אלף. הוא נחשב למפקד מוכשר, אולם נאלץ לפרוש מתפקידו בשנה שעברה בעקבות דברים שנויים במחלוקת שאמר למגזין "רולינג סטון".

ארה"ב ונאט"ו הצהירו כי עד שנת 2014 יופסקו כליל פעולות הלחימה, שנפתחו למען הדחת משטר הטאליבן הקיצוני מהשליטון, והענשתו על המקלט שהעניק לארגון אל-קאעידה והעומד בראשו, אוסמה בין לאדן. אולם רק מעטים סבורים שיושג ניצחון צבאי על הטליבאן עד אז, ואילו הצבא האפגני עדיין אינו מוכן לקבל עליו את האחריות לביטחון ברחבי המדינה.

הטליבאן עצמו גינה את המשך הלחימה, ואמר כי הוא יוביל אך ורק לכישלון והשפלה. "הניצחון האלוהי נמצא עמנו", נאמר בהודעה שפירסמה "האמירות האיסלאמית" - כפי שהטליבאן מכנה עצמו. "אם ירצה אלוהים, האויב שלנו ייאלץ לעזוב לגמרי את ארצנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ