מוזיאון שוורצנגר: המיטה בפנים, הרומן בחוץ

לצלילי להקה בתלבושות מסורתיות, חנך שלשום כוכב סרטי הפעולה, שהיה לפוליטיקאי בארה"ב, מוזיאון המוקדש לפועלו במולדתו אוסטריה

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

תאל, אוסטריה (אי-פי). למשך יום אחד ארנולד שוורצנגר יכול היה לשכוח מגירושיו הקשים וליהנות מההערצה של קהל אוהד. לצלילי להקה בתלבושות מסורתיות, חנך שלשום כוכב סרטי הפעולה, שהיה לפוליטיקאי בארה"ב, מוזיאון המוקדש לפועלו במולדתו אוסטריה. אין צורך לומר ששוורצנגר זכה לקבלת פנים שונה מאוד מזאת שהוא זוכה לה בימים אלה בארה"ב, שם הוא נתון במתקפה חריפה, מאז הודה השנה שהוא אב לילד של מי שהיתה מנהלת משק הבית של משפחתו. החשיפה הביאה את מריה שרייבר, אשתו זה 25 שנה, להגיש תביעת גירושין. מוזיאון שוורצנגר נפתח בבית בן יותר מ-200 שנה שבו נולד. מאות באו לאירוע למרות הקור וגשם הזלעפות, והריעו כששוורצנגר הסיר את הלוט מעל פסל ברונזה בגובה 2.5 מטרים בדמותו, כשהוא מפגין שרירים כמר עולם. במוזיאון לא מוזכר הילד שנולד לשוורצנגר מחוץ לנישואים, והתצוגה בו מכסה את התקופה שעד תום כהונתו כמושל קליפורניה. המוזיאון כולל פריטים כמו המשקולת הראשונה של שוורצנגר, תמונות שלו בצעירותו עם הוריו ואחיו, המיטה שעליה ישן בנעוריו, כמה דגמים בגודל טבעי של הדמות טרמינייטור, ושולחן העבודה מעץ ששימש אותו בעת שהיה מושל.

בנאום שנשא קרא שוורצנגר לצעירים לראות בו מודל לחיקוי ואמר להם שהכל אפשרי כל עוד "תישארו רעבים". "ההצלחה האישית שלי קשורה פחות למיליוני דולרים או לכותרות בתקשורת וגם אינה קשורה לכך שברק אובמה או מפורסמים אחרים טפחו לי על הכתף", אמר. "הצלחה אישית היא תוצאה של נחישות, עבודה קשה ועקשנות. בשבילי זה לא רק מוזיאון", הוסיף כשהוא מצביע על הבית הצהוב שמאחוריו. "זה גם סמל לרצון. לכל אחד יש סיכוי".

שוורצנגר בא לאירוע עם פטריק, בנו מנישואיו לשרייבר, ובהתייחסות לתקופות מאושרות יותר, תיאר את יום חתונתו עם שרייבר כאחד הימים "שאני אוהב להיזכר בהם".

עוד לפני הביקורת שהוטחה נגדו בגין חייו האישיים, ספג מעמדו באוסטריה כמה מהלומות עקב תמיכתו במלחמה בעיראק ובעונש מוות בעת כהונתו כמושל קליפורניה. הביקורת גברה לאחר שסירב לחון שני רוצחים. מאז שוורצנגר נהנה שוב ממעמד של כוכב במולדתו, שקיבל ביטוי בנאומים שלשום. קאנצלר אוסטריה ורנר פיימן, שפתח את האירוע, תיאר את שוורצנגר "אוסטרי שכל אדם בעולם מכיר", והוסיף "אנחנו כאוסטרים גאים בך". ואולם לא כל הנוכחים הסכימו. "אנחנו האוסטרים גאים בו ובהישגיו", אמר גוטפריד קרנר ממדינת המחוז אוסטריה העילית, "אבל יש כמה דברים שהוא עשה שאי אפשר להסכים עמם".

ארנולד שוורצנגר בפתיחה הרשמית של המוזיאון בכפר שבו נולד באוסטריה, שלשום צילום: אי-אף-פי
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ