ליאור קודנר
ליאור קודנר

נפגשנו לפני ארבע שנים בסוויטה מפוארת במלון ירושלמי. אלן ג'ונסון-סירליף הגיעה אז לישראל בהזמנת משרד החוץ, ואחרי חיזורים ארוכים הסכימה להתראיין ל"הארץ". לא יהיה מוגזם לקבוע כי אלן ג'ונסון-סירליף היא היום האדם השני בחשיבותו באפריקה, כתבתי אז בעיתון. בשורה אחת עם נלסון מנדלה, מסמלת הפוליטיקאית הליברית את אפריקה האחרת - יבשת עם מנהיגות, צמיחה כלכלית, מערכת חינוך עצמאית ומעל הכל, יבשת עם תקווה לעתיד טוב יותר.

בסוף השבוע התקבלה גם החותמת הרשמית להצהרה הזו. ועדת הנובל בחרה להעניק את הפרס היוקרתי לג'ונסון-סירליף לצד ליימה גבווי שהובילה את המאבק נגד מלחמת האזרחים בליבריה ולפעילת זכויות האדם מתימן תווכול קרמאן. "ועדת הנובל הנורווגית מקווה שהפרס יסייע לסיים את דיכוי הנשים שעדיין רווח במדינות רבות ויאפשר להגשים את הפוטנציאל לדמוקרטיה ושלום, שנשים יכולות לייצג", נימק יו"ר ועדת הפרס, תורביורן יאגלנד.

בתזמון נדיר, בעוד יומיים תעמוד ג'ונסון-סירליף לבחירת העם הליברי. 3.8 מיליון תושבי המדינה האפריקאית יצטרכו להחליט אם הנשיאה שזכתה להכרה בינלאומית תזכה בכהונה שנייה. כשנפגשנו ב-2007 יכלה ג'ונסון-סירליף להתגאות בהישגים רבים. "הצלחנו לאושש את המערכת הפוליטית שלנו ולשמר את השלום, השבנו על כנם את יחסי החוץ, התחלנו לתקן את הכבישים, אחרי 14 שנים חזרו החשמל והמים לבירה, אנחנו משפצים בתי ספר ובתי חולים, שיקמנו את הפליטים ואנחנו נלחמים בשחיתות. זה הרבה - אבל לפנינו עוד דרך ארוכה", היא אמרה אז. ואכן, אחרי מלחמות אזרחים שבהן איבדו את חייהם 250 אלף בני אדם ושליש מהתושבים הפכו לפליטים, ליבריה מסמלת היום את התקווה של אפריקה לחיים נורמליים, צמיחה כלכלית וסגירת פערים מול המערב. בארבע השנים האחרונות המשיך מצבה של ליבריה להשתפר. הנשיאה גייסה 16 מיליארד דולרים בהשקעות בינלאומיות והתקרבה למחיקת החוב הלאומי הענק.

ואולם, מחמאות מהמערב והפרס היוקרתי לא מבטיחים את זכייתה בבחירות. רבים מהתושבים מתלוננים על שיקום אטי מדי ושחיתות בצמרת. ג'ונסון-סירליף גם מותקפת על שיתוף פעולה עם מנהיג המורדים צ'ארלס טיילור, ששימש עד 2003 נשיא ועומד כעת לדין בבית הדין הבינלאומי בהאג. טיילור מואשם בפשעים נגד האנושות בסיירה לאון השכנה, בהם רצח, אונס, התעללות, קניבליזם וגיוס ילדים חיילים. בראיון ל"הארץ" הצהירה ג'ונסו-סירליף, כי העמדתו לדין "טובה לליבריה וטובה לאפריקה", אך התנערה ממנו בצורה פומבית ומלאה רק שנתיים לאחר מכן בטענה שלמדה "על טבעו האמיתי" רק עם העמדתו לדין. במקביל שיתפה פעולה עם ראשי מיליציות שביצעו מעשי רצח אכזריים, באומרה ש"האנשים האלה נבחרו בידי האנשים שלהם, אנחנו מכבדים את הבחירה של האנשים שלהם", ובנימוק הדיפלומטי כי "בנסיבות של ליבריה אנחנו מאמינים בפיוס".

"הארץ", 21 בנובמבר 2007

"אנחנו מתחילים את השנה התשיעית של שלום בליבריה", אמרה בסוף השבוע ג'ונסון-סירליף לאחר הזכייה בנובל ובסיור בחירות שגרתי. "צריך לתת את הקרדיט על כך לנשים הליבריות שנאבקו בעקביות על השלום", הוסיפה הנשיאה. הנשיות היתה מאז ומעולם מרכיב משמעותי באג'נדה הפוליטית של ג'ונסון-סירליף, ובדומה למרגרט תאצ'ר היא זכתה עם בחירתה לכינוי "אשת הברזל". היא לא ממש מחבבת את הכינוי הזה. "הנחת המוצא היא שאם את אשה שמתפקדת היטב אז זה אומר שאת חזקה, ואם את חזקה אז בוודאי יש לך מנהגים גבריים. אבל נדמה לי שהסטיגמה הזאת הולכת ונכחדת".

החשש המרכזי היה ונותר ליציבות באפריקה. "אנחנו עדיין פגיעים והשלום שלנו שביר", הודתה בראיון ל"הארץ". החשש הזה נותר גם היום, ב-2011, גם אחרי הנובל. "ניתן לשמר את השלום בארצנו רק אם ישכון שלום במדינות השכנות. הניסיון מראה שמדינות שלא היו קשובות לצורכי עמן הידרדרו בתוך חמש שנים חזרה לעימות. אני מקווה שלנו זה לא יקרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ