טניה ברניגאן, גרדיאן

הוא רוצה אשה, כמובן, אבל כששואלים את דואן ביאנשנג איזו מין אשה הוא רוצה, הוא אובד עצות. "אין לי שום דרישות", אומר האיכר בן ה-35. "אני מוכן להסתפק באשה וזהו". הסיכויים שימצא אחת כזו "שואפים לאפס", הוסיף. יש עשרות רווקים בכפר בנז'ושאן, הממוקם על פסגת הר נידח במחוז הונאן, ואף לא אשה פנויה אחת בגיל המתאים לנישואין.

עשרות מיליוני גברים בכל רחבי המדינה עומדים בפני גורל דומה. בסין, שבה הבאת ילדים לעולם נחשבת לערך מרכזי בחיים, הם מעוררים רחמים ולא קנאה. דואן חרד שיזדקן לבדו מבלי שאיש ידאג לו. הוא כועס על הוריו ושכניו הלוחצים עליו להתחתן. והגרוע מכל הוא הבדידות. ההעדפה הסינית רבת השנים לבנים, לצד תהליך המודרניזציה, הביאה למצב מעוות זה. על פי המסורת הסינית, הגברים הם שמקיימים את השושלת המשפחתית. כשאשה מתחתנת היא מצטרפת למשפחת בעלה.

הבחירה בהולדת בנים היא בחירה תרבותית וגם פרגמטית: מצפים מהבן שימשיך את השושלת וגם יתמוך בהוריו לעת זקנה. זה שנים רבות שהעדפה זו גורמת למצב של עודף גברים באוכלוסייה, גם בעקבות רצח של תינוקות ממין נקבה וגם בגלל תמותת יתר של נשים עקב הזנחה. ואולם, בתקופה האחרונה החמיר המצב וזאת בעקבות שימוש נרחב בבדיקות אולטראסאונד של נשים הרות.

הפלות למטרת בחירת מין היילוד אסורות על פי חוק אך נפוצות מאוד בסין. שיעורי הילודה הנורמליים הם 106 זכרים לכל 100 נקבות. בסין מגיע מספר היילודים הזכרים ל-118. כתוצאה מכך לא יצליחו 50-30 מיליון סינים למצוא בת זוג בשני העשורים הקרובים, כך אומר פרופ' לי שוז'ו מהמכון לחקר האוכלוסייה וההתפתחות באוניברסיטת שיאן ג'יאוטונג. אם משווים זאת לבריטניה - היה זה כאילו כל הגברים במדינה היו נשארים רווקים עד יום מותם.

מומחים מזהירים שאוכלוסיית הבודדים מאיימת על יציבות החברה. יש הגורסים שעודף הגברים עלול להוביל לפשיעה מוגברת ולאלימות מינית; גורמים בממשלה הזהירו מהתפשטות תופעת הסחר בנשים. אנשי בנז'ושאן מדווחים על מקרים של חטיפת נשים ומכירתן למטרת נישואין.

גברים בבייג'ין שבסין. לפי הערכות, 30-50 מיליון סינים יתקשו למצוא בת זוג בשני העשורים הקרוביםצילום: אי-פי

"לא מצאנו עד כה כל ראיה לערעור במבנה החברתי", אומרת פרופ' תרז הסקת מהמכון לבריאות עולמית באוניברסיטת קליפורניה, שהיתה שותפה בכתיבת מחקר שעסק בהשפעת אי האיזון המגדרי באוכלוסייה. "שיעור הפשיעה לא גדל באזורים המדוברים אך ייתכן שעדיין מוקדם לדעת. נשים רוצות להתחתן עם גברים שיש להם כסף או עתיד מבטיח. לא מדובר בדיכוי נשים על ידי גברים. אולי ההפך הוא הנכון. המצב הזה מיטיב עם הנשים", הוסיפה.

כפרי הרווקים נוצרו לא רק בגלל העיוות ביחסי הילודה אלא גם בגלל העוני. נשים יכולות לשפר את מעמדן בבחירת בעל ממעמד גבוה יותר. גברים מעטים יצליחו לעשות זאת. וכך, נשים שגדלו באזורים הנחשלים מעדיפות לעזוב והסיכוי שאחרות יתפסו את מקומן קלוש. "הבחורות שגדלו איתי בכפר יודעות שהן יכולות לחיות טוב יותר במקומות אחרים", אומר דואן.

יופיו של בנז'ושאן שעל ההר עוצר נשימה בשלהי הקיץ. המביט מההר לכיוון הגאיות העמוקים מוקסם ממראה פרפרי הענק המעופפים בין העצים. אבל המקום מרוחק ונידח מכדי שייחשב בית טוב, גם עבור 300 תושביו. הם מצליחים בקושי להתקיים מגידול תפוחי אדמה, אורז ותירס לצריכה עצמית. הם מנסים להשלים הכנסה במכירת בולי עץ, אך לא מגיעים ליותר מ-400-300 יואן בשנה. ההכנסה הממוצעת של תושבי האזורים הכפריים היא 5,900 יואן בשנה.

פיסות פלסטיק וקרטון משמשות תחליף לשמשות בחלונות הבתים הרעועים. בעונת החורף מנותק הכפר מהעולם במשך שבועות בגלל שלגים כבדים. ועדיין, המצב טוב בהרבה משהיה לפני עשרים שנה. כביש נסלל בדרך הארוכה והתלולה המובילה אל הכפר. יש חשמל, טלפונים סלולריים ואפשר לקלוט שידורי טלוויזיה. הממשלה אף הקימה מרכז קהילתי במבנה לבן בוהק בעל שתי קומות. ואולם, דומה ששיפורים אלה רק הרעו את מצבם של הרווקים. קל יותר לראות כיצד חיים בעולם שמחוץ לכפר, קל יותר לעזוב, ורואים מיד שהשיפורים בכפר הם כאין וכאפס לעומת השינויים שעובר העולם הגדול.

"לפני שלושים או ארבעים שנה הבנות מהעמק הסכימו להתחתן כאן", אומרת ג'ין שישיו, בת 54. "כולם היו עניים ורעבים. התחבורה היתה גרועה בכל מקום. עכשיו הכבישים טובים שם למטה, אבל כאן למעלה הכל נשאר כשהיה. כמה בחורים מקומיים פגשו נשים והביאו אותן לכאן, אבל כשהן ראו את הבתים שלנו ואת העוני הן פשוט הסתלקו". ג'ין משתוקקת לנכדים - "כולם מחזיקים נכדים בידיים" - אבל מודה שהיא לא מעזה לפתח תקוות. היא עודדה את שני בניה לעקור לשנז'ן כדי לחפש כסף ובנות זוג אך בנה הבכור בן ה-32 עדיין רווק.

אחיו הבכור של דואן עשה מעשה נדיר. הוא התחתן עם בת כפר אחר והצטרף למשפחתה שם. האח השני עובד כמהגר עבודה באזור אחר, אבל עדיין לא מצא אשה והוא כבר בן ארבעים. אחותו של דואן התחתנה עם גבר מאזור עשיר יותר, פחות גבוה בהרים. רק דואן נשאר לטפל בהוריו. "גם לו יכולתי לשכנע אותם לעבור לאזורים הנמוכים יותר, לא היה לנו כסף לבנות בית או לעסוק בחקלאות", הוא אומר. "אחרי שהם ילכו לעולמם אהיה מבוגר מדי להתחתן. אני חושב שמצבי חסר תקווה". אבל הוא מצהיר שהוא אינו מאשים את עצמו. אין ביכולתו לעשות כמעט דבר. "אף על פי שמופעל עליי לחץ ואנשים מרכלים עליי מאחורי הגב, אני לא לוקח את זה אישית. יש כמוני עוד עשרות בחורים בכפר".

גרדיאן

תרגום: יעל אלין-קוטנר. עריכה: עדי ערמון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ