מדוודב לאסד: אם אינך יכול להנהיג רפורמות - תתפטר

אבי יששכרוף ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף ורויטרס

נשיא רוסיה דמיטרי מדוודב אמר שלשום כי מנהיגי סוריה חייבים להתפטר מתפקידם אם אין ביכולתם להנהיג רפורמות, אולם הזהיר את המערב שלא לנסות להדיח את הנשיא בשאר אל-אסד.

נראה כי מדוודב אמר את הדברים כדי לדחוק באסד להסכים לפשרה וכדי לשפר את התדמית של רוסיה לאחר שבשבוע שעבר מנעה אישור החלטה לגנות את הדיכוי האלים של המפגינים למען דמוקרטיה בסוריה במועצת הביטחון של האו"ם. מדוודב גם הבהיר שרוסיה מתנגדת להנהגת שינוי בסוריה בתנאים שקבע המערב.

"אנחנו משתמשים בערוצים שלנו ועובדים באופן פעיל עם הנהגת סוריה, אנחנו דורשים שהנהגת סוריה תיישם את הרפורמות הנחוצות", ציטטה סוכנות הידיעות הממשלתית RIA מדברי מדוודב במועצת הביטחון.

"אם הנהגת סוריה לא מסוגלת להנהיג רפורמות כאלה, יהיה עליה לעזוב, אבל החלטה זאת לא צריכה להתקבל על ידי נאט"ו או מדינות אירופיות, אלא על ידי העם הסורי וההנהגה הסורית", אמר.

רוסיה קראה פעמים רבות למשטר הסורי ליישם את הרפורמות שהבטיח, אולם בניגוד למדינות המערב, טענה כי אסד זקוק לעוד זמן לשם כך וכי מתנגדיו נושאים גם הם באשמה לשפיכות הדמים הנמשכת חודשים. ההתבטאות היא האזהרה החריפה ביותר עד כה שהשמיע מדוודב כלפי אסד. לסוריה יחסים הדוקים עם מוסקווה, אחת מספקיות הנשק העיקריות שלה, ובשטחה בסיס של חיל הים הרוסי.

ההתבטאות באה ארבעה ימים אחרי שרוסיה וסין ניצלו את מעמדן כחברות קבועות במועצת הביטחון של האו"ם והטילו וטו על הצעה שהגישו מדינות אירופה בגיבוי ארה"ב, שהיתה עשויה לסלול את הדרך להטלת סנקציות נגד ממשלת סוריה. הווטו הכפול גרר ביקורת חריפה מהמערב, ושגריר ארה"ב באו"ם הביע זעם על הצעד.

רוסיה הזהירה שתתנגד לכל החלטת גינוי נגד אסד. היא מאשימה את המערב בהפרת האמון שלה, כשנאט"ו חרגה מהמנדט שקיבלה להגן על אזרחי לוב, במסגרת החלטת האו"ם להדיח את מועמר קדאפי בכוח.

מדוודב טען כי לטיוטת ההחלטה האחרונה בעניין סוריה מטרה דומה, ואמר שחברות אחרות במועצת הביטחון סירבו לנסח את ההחלטה כך שתמנע כל אפשרות להתערבות צבאית. "אנו מבינים שסוריה אינה לוב. אולם תמצית הטקסט שהוצע היתה שוב טקסט המאפשר שימוש בנשק", ציטטה אינטרפקס את מדוודב.

במקביל, לפחות 14 בני אדם נהרגו ברחבי סוריה בעוד אחד מסופי השבוע הקטלניים ובעימותים האלימים בין כוחות הביטחון הסוריים לבין מפגינים נגד משטרו של אסד. בין היתר, נרצח שלשום מנהיג כורדי, מישעל א-תאמו, בעיר קמישלי. בעת הלווייתו, שבה השתתפו כ-50,000 בני אדם, נורו למוות שישה מפגינים כורדים באחת מהפגנות המחאה הגדולות ביותר שנראו בכורדיסטאן הסורית נגד אסד.

א-תאמו נחשב לאחד ממתנגדיו החריפים של אסד והיה אמור להצטרף למועצה הלאומית הסורית, מעין ממשלה חלופית לזו שבדמשק. הוא היה פעיל מרכזי במפלגת העתיד הכורדית ושוחרר לא מכבר מהכלא הסורי, לאחר כשנתיים מאסר בגין פעילותו למען הכורדים. חיסולו ביריות של אלמוני צפוי להגביר את המחאה הכורדית נגד המשטר בסוריה. עמו נפצעו בנו ופעיל אחר שהיה סמוך אליו. משרד החוץ האמריקאי גינה את החיסול. עוד שמונה בני אדם נהרגו שלשום בהפגנות שהיו ברחבי סוריה, בעיקר בעיר חומס ובפרברי דמשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ