פעילי המחאה ניסו לפרוץ למוזיאון החלל בארה"ב

גם המוזיאון בוושינגטון הפך למטרה של לוחמי הצדק החברתי. אובמה: "מבין את התסכול כלפי הדרך שבה המערכת הפיננסית שלנו עובדת"

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

תנועת המחאה האמריקאית הקוראת, בין השאר, לצדק חברתי, ממשיכה להתפשט ברחבי ארצות הברית זה השבוע השלישי ברציפות. התנועה אומנם מתקשה להציג רשימת מסרים קוהרנטית, אך ההפגנות ממשיכות להגיע לכותרות העיתונים, לא בהכרח בזכות האמירה נגד אי השוויון החברתי, אלא בעיקר בגלל המעצרים המתלווים להפגנות.

אתמול (שבת) הביאה המחאה לסגירת מוזיאון החלל בוושינגטון לאחר שקבוצת מפגינים של הארגון הפציפיסטי "הקוד הוורוד" ושל תנועת המחאה "לעצור את המכונה", ניסו לפרוץ לבניין. המסר המאחד של המחאה הוא מאבק "נגד השיטה". נשות "הקוד הוורוד" רצו למחות נגד תערוכה של מטוסים ללא טייס המתקיימת במקום. לפחות אחת מהן נפגעה משאיפת גז מדמיע בכניסה למוזיאון בעקבות עימות עם המאבטחים.

"זה מקומם שמאבטחים במוזיאון מרכזי באמריקה משתמשים בגז מדמיע נגד אזרחים אמריקאים שרצו להיכנס", אמרה אחת המפגינות, אן רייט, שעמדה גם מאחורי גיוס האנשים למשט האמריקאי לעזה. "המל"טים המוצגים במוזיאון והגז המדמיע זו עדות ברורה לדיכוי באמריקה".

שוטרים ומפגינה, אתמול במוזיאון החללצילום: אי–פי

תנועת המחאה מושכת אליה ביקורת בוטה מצד פוליטיקאים. מייקל בלומברג, ראש העיר של ניו יורק, שם החלה המחאה, האשים את המפגינים בניסיון "לחבל בפרנסתם של אנשים עובדים" בעירו. הוא הזהיר שגם פעילות איגודי העובדים תלויה במסים שמשלמים אנשים שהפכו למושא גנאי בפי המפגינים. 

דובר תנועת "לכבוש את וול סטריט", טיילר קומבליק, התייחס לדבריו של בלומברג ואמר שראש העיר לא מייצג את כל התושבים, ושהוא מעדיף להתעלם מאלפי המפגינים שמילאו את הרחובות ב-23 הימים האחרונים.

מנהיג הרוב בבית הנבחרים, הרפובליקאי אריק קנטור, כינה אותם "המונים גדלים של אלה שמנסים להסית אמריקאים נגד אמריקאים".

המפגינים במוזיאון החלל, אתמולצילום: אי–פי

הנשיא ברק אובמה הגיב בדיפלומטיות. הוא התייחס לחיוניות של המגזר הפיננסי לכלכלה משגשגת, אך עם הודה שהוא מבין את התסכולים של המפגינים כלפי "הדרך שבה המערכת הפיננסית שלנו עובדת".

המפגינים מנגד לא בהכרח מתעניינים בתמיכת הפוליטיקאים: חבר הקונגרס הדמוקרטי ג'ון לואיס לא הורשה לדבר בפני מפגינים באטלנטה, וצ'רלס רנגל, חבר הקונגרס הדמוקרטי מניו-יורק, הוברח לפני מספר ימים מההפגנה על-ידי מפגין תוקפן. למרות זאת, רנגל המשיך להגן על המפגינים, ואמר לסי-אן-אן שההפגנות גורמות לאי-נוחיות לתושבים ועובדים, אך זה בגלל ש"החלומות שלהם התרסקו, הם הולכים לישון עם סיוט כלכלי". למרות העדר התשתית הארגונית, אמר, הרגשות שמביעים המפגינים אמיתיים, ו"הכול מגיע לנקודה מרכזית אחת: מתן דין וחשבון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ