פרנסואה הולנד - הסוציאליסט המוביל מול סרקוזי

48% מהצרפתים סבורים כי הולנד או אוברי, שצפויה להתמודד מולו בסיבוב השני בפריימריז, יכולים לטפל בצורה טובה יותר מסרקוזי בבעיות צרפת

דנה הרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן

פאריס. בשעה שהתמיכה בנשיא צרפת ניקולא סרקוזי ממשיכה לצנוח, מתוצאות ראשונות של הפריימריז במפלגה הסוציאליסטית במדינה עולה כי מי שיתמודד מולו בבחירות הבאות לנשיאות יהיה פרנסואה הולנד. לאחר ספירה של יותר ממיליון פתקי קלפי, התברר הלילה כי הולנד הוא המועמד המוביל בפריימריז של המפלגה הסוציאליסטית. תוצאות מוקדמות הראו כי הולנד קיבל 40% מהקולות, ואילו מרטין אוברי זכתה ל 30%.

התוצאה היא הישג אדיר להולנד, פוליטיקאי מתון הליכות, אך היא אינה מספיקה על מנת לזכות בפריימריז בסיבוב הראשון. משמעות הדבר היא שסיבוב בחירות שני יתקיים ביום ראשון הבא.

לפי הספירה הראשונית, המועמד ארנו מונטבורג זכה ב 17%. סגולן רויאל, בת זוגו לשעבר של הולנד ומי שהתמודדה נגד סרקוזי במרוץ לנשיאות ב 2007, נחלה הפסד צורב עם שבעה אחוזי הצבעה בלבד.

פרנסואה הולנדצילום: רויטרס

המצביעים גברו אתמול על הגשמים העזים והגיעו לקלפיות כדי להצביע למועמד המועדף עליהם בפריימריז של המפלגה הסוציאליסטית. הולנד, בן 57 ויושב ראש המפלגה לשעבר, הסתמן לאורך היום כולו כמועמד המוביל לניצחון. הוא התמודד נגד שלושה מועמדים ושתי מועמדות. השתיים הן כאמור מרטין אוברי, 61, שרת העבודה לשעבר ומי שהניחה את היסודות לשבוע עבודה של 35 שעות, וסגולן רויאל, 58, בת זוגו לשעבר של הולנד ואם ארבעת ילדיו.

הפריימריז נערכו במתכונת חדשה. בעוד שבעבר היו יכולים רק חברי המפלגה להצביע, הפעם כל בעלי זכות הבחירה בצרפת הורשו להגיע אל הקלפי ולהצביע. זאת, בתנאי שהצהירו כי הם תומכים בעקרונות השמאל ושילמו יורו אחד. המפלגה השיגה את יעדה, מיליון קולות בבחירות, כאשר בכיר במפלגה הודיע כי מיליון בוחרים הצביעו עד שעות אחר הצהרים.

המנהיג הזמני של המפלגה הסוציאליסטית, הרלם דזיר, דיבר על מספר המצביעים הרב ואמר כי "שרשרת גדולה של אזרחים התאחדה כדי לומר לא לסרקוזי וכן לשינוי באביב הבא".

ההצבעה היתה השיא של מערכת בחירות של שלושה חודשים, שקיבלה זריקת מרץ בזכות שלושה עימותים טלויזיוניים בין ששת המועמדים, שבהם צפו מיליונים.

דיווחים קודמים הצביעו על כך שהולנד, שיצא נשכר מהקריסה הדרמטית בקריירה הפוליטית של יושב ראש קרן המטבע העולמית לשעבר, דומיניק שטראוס-קהאן, יוביל בבחירות אך לא ישיג את הרוב הדרוש לניצחון.

שטראוס-קהאן היה מאז ומעולם המועמד המועדף של המפלגה והיה צפוי לזכות בפריימריז ולאחר מכן להדיח את סרקוזי מתפקידו. ואולם, במאי האחרון נעצר שטראוס-קהאן בניו יורק והואשם בתקיפה מינית של חדרנית במלון שבו שהה. על אף שהתיק נגדו נסגר, קמפיין הבחירות שלו נגוז.

בינתיים הולנד, שהתכונן לא פחות משטראוס-קהאן למרוץ וערך מסע בחירות של חודשים, הצליח לסגור את הפער. זאת, על אף שמבקריו טוענים כי הוא חסר ניסיון מיניסטריוני חיוני כדי לכהן כנשיא צרפת.

סרקוזי, שנבחר ב 2007, הצליח להרשים רבים בזירה הבינלאומית כשהוביל את מאבק בעלות הברית בלוב או כאשר גילה עניין מחודש בסכסוך היהודי-פלסטיני. עם זאת, בביתו בצרפת הפך לדמות שנויה במחלוקת. הכלכלה הצרפתית נתונה במשבר, שיעור האבטלה נותר גבוה, יועציו הקרובים של הנשיא חשודים במעורבות בסדרת שערוריות, ואורח חייה של אשתו, הדוגמנית לשעבר קרלה ברוני, נתפש בעיני רבים פזרני ובלתי מושך.

לפי סקרי דעת קהל אחרונים, יהיו אלה הולנד או אוברי, המועמדת הסוציאליסטית שזכתה בתמיכה הרבה ביותר במפלגתה אחרי הולנד, שיביסו את סרקוזי בבחירות לנשיאות בשנה הבאה. לפי סקרים אלה, 48% מהצרפתים סבורים כי הולנד יכול לפתור את משבריה של צרפת טוב יותר מסרקוזי. 28% סבורים שאוברי תיטיב לעשות זאת ממנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ