היום שאחרי העימותים הקטלניים במצרים: עוצר, מעצרים, ונסיונות לפיוס

המצרים מנסים להתמודד הבוקר עם העימותים בין הנוצרים למסולמים, שהביאו ל-24 הרוגים אתמול. כמה כבר רואים בהם מזימה ציונית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

במצרים מנסים היום (שני) להתמודד עם האירועים הקשים שאירעו אתמול במדינה, כאשר עימותים אלימים פרצו בין הנוצרים הקופטים לבין כוחות הביטחון. על פי הודעה רשמית של משרד הבריאות המצרי, 24 בני אדם נהרגו בעימותים ויותר מ- 270 נפצעו בדרגות פציעה שונות, כולל מירי חי.

ראש ממשלת מצרים, עסאם שרף, מסר לפנות בוקר הודעה קצרה לאומה באמצעות רשתות הטלוויזיה. הוא טען כי האירועים החזירו את מצרים אחורה ומאיימים לפגוע בהישגי המהפכה. לדבריו, מה שאירע מוכיח כי מצרים מתמודדת עם מזימה מסוכנת שמובילים גורמים אינטרסנטיים מחוץ למדינה. שרף דיבר בטון נמוך ונראה עייף ושחוק.

ממשלת מצרים תתכנס הבוקר לישיבת חירום ע"מ לדון באירועים. במשרד המשפטים הודיעו כי יעמידו לדין את כל מי שהיה שותף לעימותים וכוחות הביטחון כבר ביצעו מעצרים רבים. אחת הסוגיות הרגישות שעולות בשעות האחרונות, היא האם המפגינים השתמשו בנשק חם נגד השוטרים. שר ההסברה אוסמה הייקל אמר כי אין שום הוכחה כי המפגינים הקופטים השתמשו בנשק שכזה. לדבריו, איזור ההפגנה הפך בחודשים האחרונים להיות זירת הפגנות פעילה לכל הפלגים, ולא מן הנמנע כי גורמים אחרים השתמשו בנשק.

העימותים במצרים, אתמול. נבדק האם הקופטים השתמשו בנשק חי נגד שוטריםצילום: רויטרס

חלק מהפרשנים בתקשורת המצרית ופוליטיקאים כבר רואים באירועים מזימה ציונית, אולם היו מי שהביעו ביקורת קשה על המועצה הצבאית העליונה, בטענה כי שרידי המשטר הקודם מושכים בחוטים. הם טענו כי אירועים אלה יובילו לשליטה נוספת של הצבא בחברה, שיכפה חוקים ותקנות חירום על העם וימנע הפגנות ומחאות ברחבי המדינה.

בעקבות העימותים הוטל הבוקר עוצר במרכז קהיר, בדגש על הציר שמחבר בין בניין הטלוויזיה למשרד החוץ ולכיכרות באיזור. העוצר החל בשעה שתיים לפנות בוקר ונמשך עד השעה שבע בבוקר. במקביל, החלו נסיונות הידברות בעיקר בין המוסדות הדתיים. ד"ר אחמד אטייב, ראש מוסד אל אזהר- המוסד הסוני הבכיר בעולם האסלאמי- קרא היום למפגש בין דתי בנוכחות אנשי ציבור מכל העדות. למפגש הוזמן גם ראש הכנסייה הקופטית במצרים, האריכבישוף שנודה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ