עיראק מיישרת קו עם איראן: מעניקה לאסד תמיכה פוליטית וכלכלית

נטשה מוזגוביה
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דוברי הממשל האמריקאי הדגישו לא פעם לאחרונה שאיראן היא הידידה האחרונה שנותרה לנשיא סוריה, בשאר אל-אסד. אפילו הנשיא הרוסי, דמיטרי מדוודב, קרא לו בשבוע שעבר לקדם רפורמות או לעזוב את השלטון, למרות שלא נענה להפצרות לתמוך בהחלטת מועצת הביטחון נגד המשטר הסורי.

אולם הנשיא הסורי מקבל תמיכה גם ממקור נוסף. יותר משישה חודשים אחרי תחילת ההתקוממויות בסוריה, מציעה עיראק תמיכה פוליטית וסיוע פיננסי לאסד, פעילות המנוגדת למדיניותה של ארה"ב. התנהלות זו מעוררת חשש הנוגע להתקרבותה של עיראק לאויבתה המושבעת של ארה"ב - איראן.

ב"וושינגטון פוסט" דווח כי ממשלתו של אל-מאליכי מתייחסת למשבר בסוריה באופן דומה לזה של נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד. אל-מאליכי התייחס בחודש שעבר לסוריה בראיון לטלוויזיה העיראקית, בו אמר כי "אנו מאמינים שסוריה תהיה מסוגלת להתגבר על המשבר באמצעת הרפורמות". עיראק מתיישרת לפי הקו האיראני גם בסוגיות אחרות, כגון התמיכה בזכותה של איראן לפתח טכנולוגיה גרעינית.

בשאר אל-אסד משמאל ומחמוד אחמדינג'אד, בביקור פומבי של נשיא איראן בסוריה ב-2010צילום: אי–פי

זוהי דוגמה לאזהרות הפוליטיקאים הרפובליקאים בארה"ב מ"אבדן ההישגים" של המלחמה בעיראק, בעקבות הנסיגה של הכוחות האמריקאיים מהמדינה. לא מדובר רק בהמשך שיתוף הפעולה הכלכלי בין איראן ועיראק, אלא גם בצעדים הנתפשים בארה"ב כהפגנתיים למדי - על רקע הסנקציות שהוטלו על בכירי המשטר הסורי, עיראק שלחה באוגוסט משלחת של מאה בכירי הממשלה ועולם העסקים לסיור בסוריה.

"זו השפעתה של איראן, היות ושימור משטרו של אסד הוא חיוני לאינטרס האיראני", אמר דיוויד פולוק, שהיה יועץ לענייני המזרח התיכון בתקופתו של ג'ורג' וו. בוש. "איראן זקוקה לעיראק כדי להציל את בעל הברית שלהן בדמשק".

אחד המועמדים במרוץ הרפובליקאי, השגריר לשעבר ג'ון הנטסמן, אמר אתמול ביחס לאיראן כי "אינני יכול לחיות עם איראן עם פצצה גרעינית. אם אתם רוצים דוגמה מתי אשתמש בכוח (הצבאי) האמריקאי, זה יהיה על זה".

בתוך כך, בירך אתמול האיחוד האירופי על הקמתה של מועצת אופוזיציה סורית המבקשת להדיח את הנשיא אסד, אך עדיין לא הכיר בה רשמית. בהצהרה משותפת של שרי החוץ של האיחוד, הם בירכו על צעדיה של האופוזיציה הסורית וקראו לקהילה הבינלאומית לנקוט צעד דומה. האיחוד גם גינה "את הדיכוי האכזרי של המשטר הסורי נגד עמו", שממנו נהרגו עד כה לפי נתוני האו"ם 2,900 בני אדם.

מבקריו של אסד במערב, בהם ארה"ב וצרפת, קידמו בברכה את המועצה שהוקמה לאחרונה על ידי האופוזיציה, אך לא העניקו לה הכרה דיפלומטית בדומה להכרה שקיבלו המורדים בלוב. בד בבד, סוריה איימה שלשום לנקוט צעדים נגד כל מדינה שתכיר במועצה. "ננקוט צעדים חמורים נגד כל מדינה שתכיר במועצה זו שהיא חסרת לגיטימיות", אמר שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם במסיבת עיתונאים בדמשק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ