ביום השנה המאה לקץ הקיסרות, טייוואן עדיין נלחמת על זהותה

בטייוואן חגגו את יום השנה להפיכה ב-1911, בצל הקריאות החוזרות ונשנות של סין לאיחוד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

טייפה (רויטרס). נשיא טייוואן מא יינג-ג'יו קרא אתמול למנהיגיה של סין לאמץ את הדמוקרטיה והחופש, "ולהתמודד עם קיומה" של טייוואן - ששמה הרשמי הוא הרפובליקה הסינית. הדברים נאמרו יום לאחר שנשיא סין, הו ז'ינטאו, קרא לשני הצדדים "להתאחד בדרכי שלום" והזהיר את טייוואן לבל תנסה להשיג עצמאות רשמית. טייוואן לא התייחסה לדברים ישירות.

מא, שאמר את הדברים לרגל מאה שנה להפיכה שהדיחה את השלטון הקיסרי של שושלת צ'ינג והולידה את הרפובליקה של סין, אמר כי בייג'ין צריכה לאמץ גישה דמוקרטית יותר. "אסור לסין לשכוח כי החזון של אבינו המייסד ד"ר סאן יאט סן (נשיאה הזמני הראשון של הרפובליקה) היה לכונן מדינה חופשית ודמוקרטית עם חלוקה שוויונית של עושר", אמר לאלפים שהתגודדו מחוץ לארמון הנשיאות בטייפה, "היבשת צריכה לצעוד באומץ לכיוון הזה".

טייוואן התפלגה מסין ב-1949, כשכוחות הרפובליקה הפסידו במלחמת האזרחים לקומוניסטים ונסוגו לאי. שמה הרשמי של טייוואן נותר הרפובליקה הסינית (בשונה מהרפובליקה העממית של סין). לדברי מא, "הרפובליקה הסינית היא יותר משם של אומה: היא מייצגת גם דרך חיים חופשית ודמוקרטית, ומשמשת דוגמה לאלה החיים בחברות אחרות ממוצא סיני, הכמהות לחופש ולדמוקרטיה". בסוף הנאום הניף הנשיא את אגרופו וקרא: "תחי הדמוקרטיה של טייוואן".

היחסים בין טייוואן לסין ידעו משבר באמצע שנות ה-90, כשהאי צעד לקראת דמוקרטיה, ומשברים נוספים התרחשו בעשור האחרון. בימים אלה זועמת בייג'ין על ארה"ב, שחתמה על עסקת נשק גדולה עם טייוואן, ואף מאיימת לנתק חלק מהקשרים הצבאיים עם ארה"ב בשל כך. עם זאת, בתקופתו של מא עברו היחסים בין סין לטייוואן לנתיב נוח יותר. הוא הצליח לחתום על הסכמי סחר פורצי דרך עם בייג'ין ושמר על הסטטוס קוו המבוסס על שלושה עקרונות: "בלי איחוד, בלי עצמאות, ללא שימוש בכוח".

מא מבקש לזכות בכהונה נוספת בבחירות שיתקיימו בטייוואן בינואר. הבחירות לנשיאות באי, הנערכות מדי ארבע שנים, הן נקודת חיכוך פוטנציאלית בין שני הצדדים. המפלגה הקומוניסטית, המבקשת להחזיר לעצמה את השליטה על טייוואן ואף להשתמש בכוח לשם כך, בוחנת אותן בשבע עיניים.

1 מתוך 7 |
2 מתוך 7 |

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ