צפו: ניו זילנד מתמודדת עם האסון הימי החמור בתולדותיה

נפט ממשיך להשטף אל חופי האי הצפוני, בעוד נסיונות החילוץ של ספינה שהתנגשה בשונית בשבוע שעבר מתעכבים. בינתיים אוספים תושבים את החומר הרעיל אל תוך דליים

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

גלים חזקים בגובה 5 מטרים וגשם כבד מכים בספינה הליברית "רינה", הנוטה ב-15 מעלות על צידה, ומאיימת על חופי האי הצפוני של ניו זילנד. "רינה", 236 מטרים אורכה, שנשאה כ-1,700 טון נפט, התנגשה ביום רביעי שעבר בשונית סמוך לעיר טאורנגה, בצפון מזרח האי, ומאז ממשיך לדלוף ממנה הנוזל הרעיל, שמזהם את חופי הסביבה.

השר להגנת הסביבה, ניק סמית', הגדיר את הדליפה "כאסון הימי החמור ביותר בתולדות המדינה". עד כה נשפכו לים 350 טון נפט. על הספינה נותרו מעל 1,300 טון, ו-200 טון דיזל. על פי החשש, נפט ימשיך להישטף לחופי האי במשך שבועות, כשעצירת הדליפה מתעכבת. תהליך השיקום יקח ככל הנראה חודשים.

בתוך כך, תנאי מזג אוויר קשים עלולים להקשות על עצירת הדליפה. גשם ורוחות עזות גורמים לגלים גבוהים, שיגיעו לשיאם ביום שלישי, וישקטו רק לקראת סוף השבוע. החשש הגדול הוא שמזג האוויר יגרום לספינה להישבר בשונית, מה שיגרום לדליפה בהיקף גדול יותר.

להערכת שר התחבורה של ניו זילנד, סטיבן ג'ויס, הספינה יציבה כרגע ולא תשבר. אולם הוא אינו אופטימי לגבי הסיכוי לחלץ אותה מהשונית בחתיכה אחת. לדבריו, "תהליך הניקוי יהיה ריצת מרתון, לא ספרינט".

מתנדבת מחזיקה פינגווין שהוצל
הספינה "רינה", נוטה על צידה בחופי האי הצפוני
מתנדב אוסף נפט אל תוך דליים בחופים המושחרים

הנפט ממשיך לדלוף אל המים מנקב בספינה, שגדול פי חמישה ממה שהיה מיד לאחר ההתנגשות בשונית. בינתיים נעשים מאמצים לשאוב נפט מהספינה אל מיכליות קטנות יותר, אולם גם מאמצים אלו מופרעים על ידי מזג האוויר. על פי הערכות, גם בתנאי מזג אוויר נוחים, יקחו בין 30 ל-40 שעות לשאוב את כל הנפט מהספינה.

לדברי מומחים, הדרך הטבה ביותר לנקות את הנפט מהחופים היא באיסוף באמצעות הידיים. לדבריהם, מכונות ניקיון יכולות לפעול מהר יותר, אולם הן עלולות להשקיע את החומרים הרעילים אל תוך החול. תושבי האזור הפגוע, רבים מהם מתוסכלים מהתגובה האיטית של הממשלה, מגיעים לחופים עם דליים ואוספים את החומר הרעיל, למרות הזהרות בריאותיות חוזרות ונשנות. הצבא מסייע גם הוא, לצד צוותים רבים, ארבע ספינות ושני הליקופטרים שנמצאים באזור.

צוותים נוספים מנסים להציל חיות בר שנפגעו מהנפט. עד כה נמצאו 53 ציפורים מתות, ו-17 הוצלו על ידי פעילים כשהן מכוסות בנפט. לציבור מומלץ שלא לגעת בציפורים הפגועות, בגלל רעילותו של החומר.

עדיין לא ברור מה הוביל להתנגשות. קפטן הספינה תוחקר על ידי החוקרים, ואחת ההשערות שהוא היה בהשפעת אלכוהול. שמועות נוספות נפוצו על תקלה בספינה עצמה. 25 אנשי הצוות שהיו על הספינה, רובם פיליפינים, פונו ממנה באמצעות הליקופטר, אולם בשל מזג האוויר הקשה הם הועברו לספינה אחרת. רק אתמול הם הגיעו אל החוף, כשחלקם נזקקו לטיפול רפואי.

ראש הממשלה ג'ון קי דחה טענות לפיהן הממשלה פעלה לאט מידי בעצירת האסון המתהווה. "זה מצב קשה ומורכב", הוא אמר. גורם המעורב בהתמודדות עם המשבר הגן על דרך הפעולה של הממשלה, ואמר כי "עדיף לחכות עד שתצטבר כמות של נפט, לפני שמתחילים לאסוף אותו". ראש הממשלה הוסיף כי מוקדם לדבר על פיצוי, משום שהחקירה נמצאת בראשיתה. "בסופו של דבר, מישהו יצטרך לשאת באחריות על מה שקרה כאן", הוא אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ