ראש ממשלת אוקראינה לשעבר נידונה ל-7 שנות מאסר

יוליה טימושנקו הורשעה בכך שחרגה מסמכותה כשחתמה על "הסכם גז נדיב מדי" עם רוסיה. במערב מאשימים את הנשיא ברדיפת יריבה פוליטית

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

בית המשפט האוקראיני גזר היום (שלישי) על מנהיגת האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר, יוליה טימושנקו, שבע שנות מאסר בשל חריגה מסמכותה בעת חתימת הסכם הגז עם רוסיה ב-2009. העונש של טימושנקו הוא העונש המקסימלי הקבוע בחוק, וניתן  לאחר משפט שארך שלושה חודשים. הפרשה גררה חילוקי דעות עזים במדינה ויצרה גם מחלוקות עם מדינות המערב.

מחוץ לבית המשפט התאגדו רבבות מתומכיה ומתנגדיה של אשת ראש הממשלה לשעבר, לצד שוטרים חמושים ששמרו על הסדר. אוטובוסים של המשטרה חסמו את שדרת קרשצ'אטיק, החוצה את לב העיר.

במהלך המשפט נכלאה טימושנקו במשך חודשיים בעוון ביזוי בית המשפט. היא נעצרה בחודש אוגוסט האחרון, מעצר שנתפש כרדיפה פוליטית מצדו של הנשיא, ויקטור ינוקוביץ', וכניסיון לפגוע בסיכוייה של טימושנקו להתמודד נגדו בבחירות לנשיאות אוקראינה ב-2015, ובבחירות לפרלמנט בשנה הבאה.

ארה"ב והאיחוד האירופי גינו את ההאשמות וטענו כי הן מהוות רדיפה פוליטית של חלק ממתנגדי טימושנקו. בכירים באיחוד האירופי העלו את האפשרות כי אם תיכלא - ובפרט, אם לא תוכל להתמודד בשנה הבאה בבחירות הפרלמנטיות - ייפגעו סיכויי המדינה להצטרף לאיחוד האירופי.

בגזר הדין קבע בית המשפט, בראשותו של השופט רדיון קירייב, כי ההסכם שחתמה טימושנקו עם רוסיה בשנת 2009 פגע באוקרינה והסב נזקים של כ-190 מיליון דולר לחברת הגז הלאומית. לדברי בית המשפט לא היה זה בסמכותה של טימושנקו לחתום על ההסכם, והמחיר בעבור הגז הטבעי היה גבוה מדי.

לטענתה של ראש הממשלה לשעבר, היא איננה נדרשה לרשותו של איש בכדי לחתום על הסכם מסוג זה. היא הוסיפה כי החתימה סיימה משבר בין המדינות סביב מחיר הגז, שהביא בשעתו למחסור באנרגיה באוקראינה.

טימושנקו, עם הצמה האסופה שהפכה אופיינית לה, ישבה בבית המשפט בארשת חתומה ורגועה, מדי פעם שוחחה עם ביתה שישבה לידה. בעת הקראת גזר הדין היא פנתה לעיתונאים, תוך שהיא מעלה את חמתו , ואמרה כי "לא משנה מה יהיה גזר הדין... אני אמשיך להילחם בשביל אוקראינה ובשביל העתיד האירופי שלה". ראש הממשלה לשעבר הוסיפה גם אמרה כי "אף אחד, לא יונוקוביץ', לא קירייב, יכולים להכפיש את שמי. עבדתי, ואמשיך לעבוד בשביל אוקראינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ