דו"ח של האו"ם חושף התעללויות ועינויים בבתי הכלא באפגניסטאן

שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
כתב "הארץ" בניו יורק

אסירים בבתי כלא ומתקני מעצר באפגניסטאן נופלים קורבן להתעללויות קשות וחשופים לעינויים אכזריים, "הנעשים באופן שיטתי ובעקביות". האשמה זו כלולה בדו"ח של האו"ם שהופץ שלשום בניו יורק. הדו"ח מסתמך על "הוכחות מוצקות", כלשונו, שהצטברו ב"חקירה מאומצת" שקיימה משלחת הסיוע של האו"ם באפגניסטאן .

לפי הדו"ח, אסירים שנחקרו בידי אנשי כוחות האו"ם ובנוכחות אנשי כוחות הביטחון באפגניסטאן דיווחו על התעללויות ועינויים, שכללו עקירת ציפורניים ופגיעה באיברי מין. כמו כן דיווחו אסירים על התעללות מינית וכי נמנע מהם טיפול רפואי. "מטרת העינויים", נאמר בדו"ח, "היא לאלץ את האסירים לחתום על הודאות או לסחוט מהם מידע". מחברי הדו"ח הדגישו כי "אופי ההתעללויות והעינויים ואופן ביצועם אינם מקובלים לפי כל קנה מידה של זכויות האדם".

בניגוד לשערוריית ההתעללות באסירים שנחשפה ב-2004 בבית הסוהר אבו גרייב בעיראק, שעוררה סערה בגין מעורבותם של אנשי צבא אמריקאים בהשפלת אסירים עיראקים, הדו"ח הנוכחי אינו מתייחס לנוכחות כוחות צבא אמריקאיים באפגניסטאן. אך מכיוון שארה"ב מעורבת זה עשור במלחמה באפגניסטאן, והשקיעה משאבים עצומים בקידום סדר אזרחי במדינה, הדו"ח צופן פוטנציאל של מבוכה לממשל האמריקאי. הניו יורק טיימס דיווח בהרחבה על הדו"ח, וציין כי "העינויים במתקני מאסר באפגניסטאן, המופעלים בסיוע אמריקאי, מעוררים שאלות בנוגע לאפשרות לכאורה של שותפות לעבירה מצד גורמים אמריקאיים רשמיים".

הדו"ח המרשיע של האו"ם, שהוגדר כאחד הקשים שפרסם הארגון זה שנים, מבוסס על ראיונות שהתקיימו בין אוקטובר 2010 לאוגוסט 2011 עם 379 אסירים.

הדו"ח מציין כי אין הוכחות שממשלת אפגניסטאן היתה מודעת ישירות לנעשה בבתי הכלא, וגורמים ממשלתיים בקאבול הכחישו את "חומרת ההתעללויות המוצגת בדו"ח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ