לרוסים נמאס לסבסד את צ'צ'ניה וצפון הקווקז

גוברת ההתנגדות למענקים הכספיים הנדיבים שמועברים למחוזות המוסלמיים ברובם על מנת להבטיח את נאמנותם לשלטון במוסקווה

מייקל שוורץ, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל שוורץ, ניו יורק טיימס

מוסקווה. ברוסיה גוברת ההתנגדות למענקים הכספיים הנדיבים שמועברים לצ'צ'ניה ולמחוזות אחרים בהם קיים רוב מוסלמי, בהם הקווקז, על מנת להבטיח את נאמנותם לשלטון מוסקווה. תנועה חדשה שהחלה לפעול באחרונה נאבקת בהזרמת הכספים וקוראת "להפסיק לפטם את הקווקז".

בהפגנת מחאה שערכה התנועה בשבוע שעבר במוסקווה השתתפו מאות בני אדם. זעם המפגינים כוון נגד אלימות הבדלנים בצפון הקווקז ופיגועי הטרור במוסקווה, אך גם נגד הפגנות העושר של האליטות הקווקזיות. בשבוע שעבר חגג שליט צ'צ'ניה, המורד לשעבר רמזאן קדירוב, את יום הולדתו ה-35, בחגיגה זוהרת שכללה מופעי אקרובטיקה, שחקנים הוליוודיים וקונצרט של הכנרת הבריטית הידועה ונסה מאי.

רבים סבורים כי מדיניותו הבזבזנית של פוטין באזור הובילה את רוסיה למבוי סתום. "התשתיות שלנו קורסות והתושבים הופכים עניים יותר", אמר קונסטנטין קרילוב, ממארגני המחאה נגד הקווקז, "במקביל רואים סכומי עתק שמועברים לקווקז".

אף על פי שהיא נמצאת רק בתחילת דרכה, הספיקה תנועת המחאה לאלץ את ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, להגן בפומבי על מדיניותו באזור הקווקז. היציבות היחסית ששוררת בצ'צ'ניה בשנים האחרונות היא תוצאה ישירה של ההשקעה הכספית הגדולה בין היתר בשליט קדירוב, שהפעיל אלימות קשה לדיכוי המורדים.

מנתוני משרד האוצר הרוסי התברר כי מוסקווה מימנה בשנים האחרונות יותר מ-90% מתקציבה של צ'צ'ניה. באפריל האחרון ביקש קדירוב כ-17 מיליארד דולר לשיקום תשתיות ובתים שנהרסו במלחמה. לדברי גורמים ברוסיה, ההוצאות הן חיוניות, בהתחשב בהרס ובדרישות הבטחוניות באזור.

למרות שני עשורים רוויי מלחמות בצ'צ'ניה ובצפון הקווקז, ההנהגה הרוסית מתעקשת כי האזור עשיר במשאבים ולכן חיוני ביותר לשלמות הטריטוריאלית של רוסיה. על כן הוא שווה את מיליארדי הדולרים ומאות אלפי ההרוגים שנדרשים כדי להחזיק בו. מנגד, יש הדורשים לנתק לגמרי את צפון הקווקז מרוסיה. סקר דעת קהל שנערך במאי האחרון גילה כי ל-51% מהאוכלוסיה לא אכפת אם צ'צ'ניה לא תיכלל בגבולות המדינה, ומדובר בנתון גבוה יותר ביחס לתקופתו של פוטין כנשיא.

חלק ממבקרי המדיניות בקווקז מונעים משנאת זרים ומגזענות. רוב מתנגדי הסיוע לאזור הם, על פי הגדרתם, לאומנים שהמוטו שלהם הוא "רוסיה לרוסים". אחרים מצביעים על מחוזות במרכז רוסיה שעדיין לא חוברו לרשתות המים והחשמל. זאת בשעה שבגרוזני, בירת צ'צ'ניה, נבנים איצטדיונים, מסגדים ומגדלי מגורים. רבים גם מוחים נוכח צי מכוניות הפאר של הנשיא הצ'צ'ני, שבבעלותו גם גן החיות הפרטי וסוסי מירוץ שלו. כשנשאל בשבוע שעבר מהיכן הגיע המימון לכל אלה, ענה קדירוב בפשטות "מן אללה".

מבחינת פוטין, לצפון הקווקז יש חשיבות מיוחדת. המלחמה באזור היא מעמודי התווך החשובים במורשתו, ומקשרת בינו לבין 300 שנות המלחמה לדיכוי המרד באזור. אולם, בזמן שהוא מתכונן להיבחר לתקופת כהונה שנייה כנשיא, בבחירות שייתקיימו בשנה הבאה, צ'צ'ניה עלולה להפוך לנטל.

פרשנים מעריכים כי בשל האלימות שהתפשטה מצ'צ'ניה למחוזות אחרים בצפון הקווקז, ובגלל הבחירות לנשיאות ולפרלמנט שיתקיימו בעוד חודשים ספורים, יהיה קשה למכור לרוסים את רעיון המשך המדיניות הנוכחית. "זה יהיה אחד מהנושאים החשובים בבחירות", אמר אלכסיי נבאלני, לוחם בשחיתות המקושר לתנועת המחאה, "מצד אחד, הבטיחו לאליטות בקווקז הון בתמורה ליציבות. מנגד, ברור להם שאזרחי רוסיה ממש לא מרוצים מהעניין".

הפרשן אנדריי פיונטקובסקי טוען כי "רוסיה למעשה הובסה כבר במלחמה". "אף על פי שהפסידה, היא משלמת פיצויים", הוסיף פיונטקובסקי. "ההיבט המדאיג בעניין הוא שאין דרך לצאת מהמצב הנוכחי, שפוטין יצר אותו צעד אחר צעד במשך 12 שנים".

בניגוד לעושר היחסי בבירה גרוזני, רוב האוכלוסייה הצ'צ'נית היא ענייה. לפי דיווחי המנהל הפדרלי, שיעור האבטלה באזורים מסוימים בצפון הקווקז עומד על 55%. מקורות אחרים טוענים כי מדובר אף ב-80%. "אין שם פיקוח על ההוצאות", הוסיף נבאלני, "אנו עומדים מול אוכלוסייה ששקועה בעוני מחפיר, בעוד שאחדים בה נוהגים במרצדס שעלותה מאות אלפי דולרים. הפער הזה מוביל למתיחות".

לדעת מומחים, אי השוויון החברתי בקווקז הוא אחד הגורמים לאלימות. בחגיגות תום הרמדאן באוגוסט האחרון נהרגו בגרוזני לפחות שמונה בני אדם בשני פיגועי התאבדות. אירועים דומים מתרחשים כמעט מדי יום בדגסטאן השכנה. מוסקווה, שבה אירעו פיגועים בנמל התעופה וברכבת התחתית בשנים האחרונות, ממשיכה גם היא להיות מטרה מועדפת על קיצונים מהאזור.

נשיא צ'צ'ניה רמזאן קדירוב בחגיגות יום ההולדת שלו בגרוזני בשבוע שעבר. "הכסף מן אללה", הוא אמרצילום: תצלום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ