נטשה מוזגוביה
וושינגטון

תושב מדינת וירג'יניה ממוצא סורי נעצר בארצות הברית בחשד שריגל אחרי אזרחים אמריקאים, ממוצא סורי אף הם, שהשתתפו בהפגנות נגד בשאר אסד מול השגרירות הסורית בוושינגטון. מוחמד אנאס חייטם סועייד מואשם כי צילם את המפגינים במטרה להעביר את המידע האישי עליהם, כולל שמות וכתובות, למודיעין הסורי ולבכיר בשגרירות בוושינגטון. מטרת פעילות זו, על פי כתב האישום, היתה "להעביר את החומרים למודיעין הסורי כדי להשתיק, לאיים וגם לפגוע במפגינים".

על פי כתב האישום, סועייד פעל בשליחות המודיעין הסורי מאז חודש מארס 2011, קיבל ממנו כסף, ובמהלך ביקורו בסוריה ביוני השנה, נפגש עם בכירי המודיעין ואף שוחח אישית עם הנשיא בשאר אסד. בתחילת אוגוסט, כשסוכני האף-בי-איי פנו אליו ותחקרו אותו בנושא, הכחיש את קשריו עם המודיעין הסורי וכן הכחיש מעורבות באיסוף הפרטים של המפגינים הסורים בארה"ב - זאת למרות ששלח מכתב למפעיל שלו ובו טען שהאלימות נגד המפגינים מוצדקת.

אם סועייד יורשע, הוא עשוי לקבל 15 שנות מאסר על קשירת קשר ופעילות בתור סוכן של מדינה זרה, 15 שנים נוספות על רכישת נשק לא חוקית ו-10 שנים על הצהרה שקרית בעת רכישת הנשק ועדות שקר בחקירת האף-בי-איי.

"זהו שבוע מוצלח במיוחד לרשויות אכיפת החוק בארה"ב, איראן, ועכשיו גם סוריה", אמרה היום דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד, בהתייחסה לפיגוע שסוכל נגד שגריר ערב הסעודית בוושינגטון ונגד שגרירות ישראל, שהוזמן על-ידי האיראנים, ולמעצרו של סועייד.

לדברי נולנד משרד החוץ הוא שהעביר את המידע הראשוני לאף-בי-איי בעקבות התלונות שהגיעו אליהם, שהרשויות הסוריות מנסות להפעיל לחץ על הקהילה הסורית בארה"ב באמצעות איומים על קרובי המשפחה שלהם שנותרו בסוריה.

סגן מנהל האף-בי-איי גיימס מקג'נקין, הוסיף כי "הביטחון הלאומי שלנו תחת איום כאשר ממשלות זרות מפעילות סוכנים סמויים בניסיון להשפיע על אלה שמתגוררים פה בצורה חוקית. מעשים אלה פוגעים בקדושת הערכים של חברה הוגנת ופתוחה".

שגריר ישראל בארה"ב מייקל אורן התייחס היום בראיון לדיווחים על התוכנית של העצור ממוצא איראני לבצע פיגוע נגד השגריר הסעודי בארה"ב ושגרירות ישראל. "אנחנו מכירים את המשטר האיראני". בהתייחסו לתוכנית הפיגוע שנחשפה, אמר כי "בהחלט מדובר בהסלמה", וכי "זה אופייני למשטר האיראני, שהוא לא משטר רציונלי".

כנשאל האם גם ישראל מתכוונת להגיב, אמר אורן כי "אנו תמיד נלחמים נגד הטרור האיראני בגבולות שלנו ומעבר לגבולות שלנו, אנו תמיד על המשמר ויש לנו שותפים טובים מאוד במוסדות אכיפת החוק של ארה"ב. אנו מריעים להם על ההצלחה בחשיפת הקשר המזעזע הזה. אבל חשוב לזכור שזה מה שאיראן עושה בלי הנשק האטומי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ