שר ההגנה הבריטי התפטר עקב שערוריית העוזר האישי

השר ליאם פוקס עזב את תפקידו לאחר שאיפשר לחברו הטוב להצטרף לנסיעות עבודה במימון תורמי המפלגה השמרנית

דנה הרמן
כתבת הארץ באירופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה הרמן
כתבת הארץ באירופה

שר ההגנה הבריטי ליאם פוקס הודיע היום (שישי) על התפטרות בעקבות שערוריית מינוי יועצו האישי. אתמול התחזקו הקריאות לראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, לפטר את שר ההגנה שלו, לאחר פרסום פרטים נוספים על יחסיו השנויים במחלוקת עם ידידו הטוב אדם ווריטי.

פוקס נאלץ בימים האחרונים להתמודד עם האשמות ורמזים על יחסיו האישיים והפוליטיים עם ווריטי, יועץ בחברה ביטחונית שהיה בעבר שושבין של פוקס ושותפו לדירה. ווריטי, הצעיר מפוקס ב-17 שנים, תיאר עצמו כ"יועצו של פוקס" ובאחרונה התברר כי עבודתו ונסיעותיו הרבות עם השר מומנו על ידי תורמים למפלגה השמרנית.

במכתב ההתפטרות הודה פוקס, כי היטשטשו הגבולות בין האינטרסים האישיים שלו ופעילויותיו כשר.

בהתפטרותו חסך פוקס לקמרון את פיטוריו. לכאורה הוא אמר למקורביו, שקמרון ייראה "חלש אופי" אם יפטר אותו. ווריטי נחקר בימים אלה על ידי בכירים במשרד ראש הממשלה, בניסיון להבין אם נהנה כספית מקשריו עם השר. דו"ח החקירה צפוי להתפרסם בימים הקרובים, ועל פיו ייקבע אם פוקס יואשם בהפרת תקנות ההתנהגות הנאותה בתפקיד רשמי.

הגבולות היטשטשו. פוקסצילום: רויטרס

העיתונים הבריטיים חסרי הסבלנות כבר החלו להציע יורשים אפשריים לפוקס. בין המועמדים שהוזכרו, היו שמותיהם של אנדרו מיטשל, השר לפיתוח בינלאומי, וחבר המפלגה השמרנית אוון פטרסון. "מאז כריסטופר רובין והדוב שלו, ליינוס והשמיכה שלו או מייקל ג'קסון והשימפנזה שלו - לא היו יחסי תלות הדדית הדוקים בצורה מוזרה כל כך כמו יחסיהם של ליאם פוקס וה'שושבין' שלו, אדם ווריטי", נכתב בטלגרף.

יו"ר מפלגת הלייבור האופוזיציונית, אד מיליבנד, לא קרא גלויות בימים האחרונים לפטר את פוקס, אך ציין כי "חוסר הביטחון הזה אינו טוב למדינה". לדבריו, "יש לנו שר הגנה שדעתו טרודה וממשלה שדעתה טרודה. מתעוררות שאלות רבות בעניינו של ליאם פוקס, והדרך הטובה ביותר לענות עליהן היא לזרז את הכנת הדו"ח".

עד כה הגן קמרון על השר, וגם אתמול אמר כי ימתין לדו"ח המלא לפני שיקבל החלטה בנושא. "עלינו להתאזר בסבלנות לפני שתתקבל החלטה. אני חוזר ואומר כי לדעתי, ליאם פוקס עשה עבודה טובה בהכנת תקציב הביטחון, וידא שאנחנו משפיעים בלוב, וניקה את הבלגן שהושאר על ידי הממשל הקודם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ