הרשות הפלסטינית ניתקה קשריה עם "איפא"ק הפלסטיני"

ברשות זועמים על השדולה הפלסטינית-אמריקאית, על רקע ביקורת שמתחה על פניית עבאס לאו"ם בחודש שעבר. הנפגע התורן: רה"מ פיאד, שאמור לנאום בכנס בשבוע הבא

נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת הארץ בארה"ב

המשבר בין השדולה הפלסטינית בארה"ב לנציגות הרשות הפלסטינית בוושינגטון הגיע לשיא חדש, לאחר שהשגריר הפלסטיני מען עריקאת הודיע במכתב רשמי לשדולה על ניתוק היחסים עמה, בעקבות העדר תמיכתה בפניית מחמוד עבאס לאו"ם בחודש שעבר, כך חשף אמש (חמישי) האתר "פוליטיקו". על פי מקורות פלסטינים, יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) היה זה שביקש מהשגריר שלו לנתק קשרים עם הלובי הפרו פלסטיני בוושינגטון

החרפת המשבר הגיעה על רקע פגישת דיוויד הייל, השליח האמריקאי למזרח התיכון, עם  עבאס, שמנסים לקדם את חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים.

בשנים האחרונות, הנציגות של הרשות הפלסטינית בוושינגטון עברה כמה טלטלות. תחילה, השגריר עפיף ספיה, שנחשב בקרב הפלסטינים לדיפלומט יעיל, הודח מתפקידו והועבר למוסקבה, בשל סירובו לבחור צד במשבר בין פת"ח לחמאס. בתקופה של ממלא תפקידו של ספיה, השדולה הפרו-פלסטינית בראשותו של ד"ר זיאד אסלי תפסה את קדמת הבמה ביחסי הרשות הפלסטינית והממשל האמריקאי. חלק מכך הודות למסרים מתונים יחסית והידידות האישית שנרקמה בין אסלי לראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד.

לאחרונה, ראש המשלחת הפלסטינית החדש, מען עריקאת, החל לדחוק את רגלי השדולה, הנקראת "כוח המשימה האמריקאי למען פלסטין", שלהבדיל מהמקבילה היהודית, איפא"ק, לא נהנית מבסיס תמיכה של עשרות אלפי פעילים. לקראת הפנייה הפלסטינית לאו"ם, היחסים בין השדולה לרשות הידרדרו, לאחר שבכירי השדולה הביעו בפומבי ביקורת על המהלך.

העמדה הרשמית של הלובי היתה נייטרלית, אך נשיא הארגון פרסם מאמר ביקורתי ובו הזהיר מהתנגשות חזיתית עם הממשל האמריקאי. מנכ"ל הארגון, גיית' אל-עומרי, הביע בדברים שאמר ל"הארץ" חשש מהתפרצות האלימות בשטחים ואמר שהחובה המוטלת על הנהגת הרשות היא לנהל את הציפיות שהם עוררו בציבור.

עבאס באו"ם.צילום: אי–פי

עמדת הלובי עוררה ביקורת קשה של הפעילים הפלסטינים, שחלקם הצהירו שהשדולה "איבדה טעם לקיומה". העיתונאי הפלסטיני דאוד כותאב כתב שהתפוצה הפלסטינית הפכה ברכה לקללה עבור הפלסטינים, כי בחלק מהמקומות הפכו חבריה "בני ערובה של הפוליטיקה המקומית ומייצגי הממשלות במדינות מגוריהם ולא נציגי הפלסטינים".

מי שמוצא את עצמו בעמדה הכי פחות נוחה כעת הוא ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד, שאישר השתתפותו בערב הגאלה השנתי של "כוח המשימה האמריקאי למען פלסטין" שצפוי להתקיים בוושינגטון ביום רביעי הבא. בערב הגאלה של הארגון מתכנסים לרוב בכירי הקהילה של המהגרים הפלסטינים, דיפלומטים ערבים, בכירי הממשל האמריקאי וגם מספר בכירי הקהילה היהודית. בשנה שעברה, אורחת הכבוד היתה שרת החוץ הילרי קלינטון שאף נשאה נאום. כעת הפוליטיקה הפלסטינית מסתבכת - כמעט כמו הפוליטיקה היהודית, אך בשלב זה הלובי לא הודיע על ביטול הגעתו של פיאד לערב.

ד"ר זיאד אל אסלי, יו"ר השדולהצילום: נטשה מוזגוביה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ