משלוש יוצאת אחת: האם תצטרף מפלגה שלישית להתמודדות בארה"ב?

הקיטוב ההולך והגובר בין "מסיבת התה" ו"כיבוש וול-סטריט" מחזיר לבמה רעיון ישן - מפלגה שלישית שתצטרף לדמוקרטים והרפובליקאים

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

הרעיון של מפלגה שלישית שתריץ לנשיאות 2012 מועמד מטעמה נוסף על מועמדים הדמוקרטי והרפובליקני קוסם לאמריקאים רבים, שרואים בו פתרון ההולם את הנסיבות שנוצרו באחרונה בזירה הפנימית בארה"ב. בשלב זה מדובר בהתארגנות ראשונית, עדיין אין שם או זהות למפלגה, אך נדמה שמדובר ברצון הולך וגובר בציבור האמריקאי, שעשוי לקרום בקרוב עור וגידים.

לפי הערכה שקנתה אחיזה באחרונה בקרב מומחים לסקרים, התמיכה המתהווה בשינוי המהפכני היא ביטוי לשיעור הגדל של אמריקאים המאוכזבים מאופן תיפקודה של המערכת הפוליטית-מפלגתית הנוכחית ובזים למחוקקים משתי המפלגות.

בד-בבד, התגברות הקיצוניות משני עברי המפה הפוליטית בארה"ב והנוכחות האגרסיווית של פלגים מימין ומשמאל יצרה רצון לכוח שלישי מרכזי, מתון וסולידי.

"אין הבדלי השקפות קוטביים יותר מאשר בין פעילי ונציגי 'מסיבת התה' לפעילי ומפגיני תנועת המחאה 'כיבוש הוול סטריט'", כתב דאג שואן (doug schoen) באתר "פוליטיקו". "אבל שתי התנועות משקפות אכזבה ואי סיפוק יסודי ממצב החיים באמריקה ומאופן תיפקודו של הממשל".

שואן, סוקר ידוע, טוען כי "אי-סיפוק זה יצר נסיבות שהפכו את רעיון הקמתה של מפלגה שלישית לקראת בחירות 2012 למרתק".

רוס פרו, שהתמודד בשעתו לנשיאות כמועמד שלישיצילום: בלומברג

שואן מצביע על סקר דעת קהל של גאלופ שהתקיים לא כבר והעלה כי 81% מהאמריקאים אינם מרוצים מהאופן שבו מדינתם מתנהלת. האמון בקונגרס צנח לשפל של 31% ושיעור המרוצים מתפקודו של הנשיא אובמה ירד ל-40% .

לכן הוא סבור כי מפלגה שלישית שתתמודד בבחירות 2012 תקבל תמיכה משמעותית. בסקר שדאג שואן קיים לא כבר עבור ארגון הפועל להקמת מפלגה שלישית, 57% אמרו כי הם רואים צורך בהקמת מפלגה כזו.

יצויין כי ניסיונות עבר להריץ מפלגה שלישית באמריקה נכשלו. בשנת 1992 ניסה רוס פרו, מיליארדר מטקסס, להתמודד מול ביל קלינטון וג'ורג' בוש האב. פרו קיבל בזמנו כ-12% ממניין הקולות.

מועמד נוסף הוא ראלף ניידר, שניסה להתמודד על הנשיאות ארבע פעמים, בכולן ללא הצלחה. עם זאת, יש הטוענים שהתמודדותו העניקה למעשה את הניצחון לג'ורג' בוש הבן על אל גור, בבחירות של שנת 2000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ