חשש בעיראק: איראן תנצל את נטישת האמריקאים

בשנה הקרובה תוציא ארה"ב את חייליה מהמדינה, ואיראן עלולה לנצל את ההזדמנות ולהגביר את השפעתה, למרות סלידתו של העם העיראקי מטהראן

ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס ואי-פי

ארה"ב מוציאה את כוחותיה מעיראק ובקרב עיראקים רבים גובר החשש שאיראן תיכנס לחלל הריק שייווצר. גורם אמריקאי בכיר אמר היום (שבת) לסוכנות הידיעות אי-פי כי כל החיילים האמריקאים יעזבו את המדינה במהלך השנה הקרובה.

לדבריו, הפנטגון שקל להשאיר 5,000 חיילים שיעזרו להחליש את ההשפעה האיראנית. החשש הוא שלאחר עזיבת האמריקאים, איראן תגדיל באמצעות מסחר ויצוא תרבותי את השפעתה הפוליטית באזור, שממילא רבה. אך כאן, בדרום עיראק, אזור שהוא מרכז לאיסלאם השיעי, אומרים בכירים רבים כי איראן נמאסה עליהם לפני זמן רב.

אין כל ספק שההשפעה האיראנית בעיראק התעצמה מאוד בשמונה השנים האחרונות, ובבגדאד יש ממשלה הנשלטת על ידי שיעים ואוהדת את טהראן. ואולם, מסיבות שנותרו עלומות עד כה,אולי בשל הכלכלה האיראנית המקרטעת ואי האמון שהעיראקים חשים כלפי האיראנים מאות שנים, טהראן אינה מצליחה להרחיב את השפעתה.

"בעצם, השפעתן של מדינות רבות כולל טורקיה גברה מאוד", אומר המושל עדנאן אל-צורופי, שהתגורר בעבר בשיקגו ומחזיק באזרחות אמריקאית. "לפני 2003, 90% מתושבי נג'ף אהדו את האיראנים, אך כעת 90% שונאים אותם. איראן אוהבת לקחת, לא לתת".

צבא ארה"ב בעיראק. כמעט כל החיילים יעזבו בשנה הקרובהצילום: אי–פי

דבריו מנוגדים לדעה הכללית השוררת על השפעתה של איראן בדרום עיראק, מקום שבו לשתי המדינות יש בסיס דתי משותף - בדמות האיסלאם השיעי. ואולם, הלאומיות ניצבת כאן אל מול הנטייה הדתית.

למרות שרבים ממנהיגי עיראק שמצאו מקלט באיראן בתקופת סדאם חוסיין מקיימים קשרים הדוקים עם האיראנים, המצב מורכב יותר במדינה, ובעיקר בדרומה, אזור הנשלט על ידי השיעים, שהשפעתם גברה מאז שהפלישה האמריקאית שמה קץ לשלטון הסונים. ההשפעה הרבה ביותר באזור זה היא של המדינות שהדקו את קשריהן המסחריים, ובעיקר טורקיה, אך גם סין, לבנון וכוויית.

מגמה זו נקבעה זמן קצר לאחר הפלישה האמריקאית. סחורות איראניות באיכות ירודה, ובעיקר גבינה, פירות ויוגורט שאיכותם היתה גרועה במיוחד, הציפו את שווקי הדרום ובדרך כלל במחירים מופקעים. לדברי מאהדי נג'את ניי, דיפלומט העומד בראש משלחת הסחר האיראנית בבגדאד, למרות שהמחירים ירדו מאז, נוצרה כלפי המוצרים האיראנים סלידה הקיימת עד היום.

כתוצאה מכך, קשה לאנשי עסקים איראנים להשקיע בדרום עיראק. "אחרי נפילת סדאם, באו הנה חברות איראניות רבות ופישלו", אמר עלי רידה, איראני שמקים מפעל לפלדה בפאתי נג'ף. "ההשקעות האיראניות חדלו כמעט לגמרי", אמר זוהייר שארבה, יו"ר מועצת נג'ף. "האמריקאים באו בהתחלה אבל גם הם הפסיקו". כך, ככל שאיראן הגבירה את השפעתה על חוגי השלטון ותמכה במיליציות שתקפו ורצחו אמריקאים, פחתה השפעתה ברמה העממית.

ואולם, למרות שאיראן אינה מצליחה לכבוש את הלבבות, היא עדיין יכולה לגרום צרות. עליה במספר החיילים האמריקאים שנהרגו בקיץ, על ידי מיליציות הנתמכות על ידי טהראן, עוררה חרדה בחוגים דיפלומטיים ובקרב אלה שרוצים שהצבא האמריקאי יישאר באזור ויהווה משקל נגד לאיראנים.

אך הבעיות הגדולות ביותר אינן בתחום המסחרי. "רבים אומרים שאיראן שולטת על כלכלת עיראק, ואין זה נכון. טורקיה שולטת עליה", אמר סמי אל-אסכארי, ממקורבי ראש הממשלה נורי אל-מאליכי.

מאליכי חי בעבר באיראן והוא מקיף עצמו בעוזרים המקורבים לאיראן. אך אפילו הם אינם מצליחים לתרגם את היחסים האלה להשפעה כלכלית ותרבותית שתחבב את טהראן על העם העיראקי. "עדיין לא פגשתי עיראקי שסומך על האיראנים", אמר יוסט הילטרמן סגן מנהל "תוכנית המשבר הבינלאומית למזרח התיכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ