קלינטון לאונסק"ו: אין להכיר בפלסטינים עד פתרון סוגיית הגבולות

"זה מצער שיש מדיניות של קידום הכרה כלשהי דרך מוסדות האו"ם במקום חזרה למו"מ", אמרה שרת החוץ האמריקאית

נטשה מוזגוביה
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
וושינגטון

שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון התייחסה היום (ראשון) לכוונת אונסק"ו להצביע על החברות הפלסטינית במוסד, ואמרה כי זה "די תמוה ולא ממש ניתן להסבר, שגופים באו"ם מקבלים החלטות לגבי מעמד של מדינה או קווזי-מדינה, בזמן שהסוגיה עולה בפני האו"ם. "אני חושבת שזה תהליך מוזר, וקוראת לגוף המנהל את אונסק"ו לחשוב שוב לפני שהם מגיעים להצבעה הזאת. ההחלטה לגבי המעמד צריכה להתקבל באו"ם ולא קבוצות חסות של האו"ם".

"אתם יודעים מה עמדתי", אמרה קלינטון. "זה מצער שיש מדיניות של קידום הכרה כלשהי דרך מוסדות האו"ם במקום חזרה למו"מ בשביל לפתור סוגיות, וזה יוביל להקמתה של מדינה פלסטינית אמיתית, משהו שארה"ב תומכת בו בצורה חזקה, ורוצה לראות את זה קורה בהקדם. אנו יודעים שלא יכולה להיות מדינה בלי מו"מ. מה הגבולות של המדינה הזאת שאונסק"ו בודקת? אילו סמכויות יהיו לה, איזה חוק? מי יודע? אף אחד לא יודע, כי אלה סוגיות שניתן לפתור רק בעזרת המו"מ. לצערי, אלה vלהוטים להכיר בשאיפות העם הפלסטיני, מדלגים על הצעד הכי חשוב, שהוא לקבוע איך תיראה המדינה וגבולותיה, וכיצד היא תתמודד עם אינספור סוגיות שהמדינה צריכה להתמודד אתן".

כשנשאלה מה תהיה התגובה האמריקאית במידה והמדינה הפלסטינית תזכה בהכרה, קלינטון אמרה כי "אנו בהחלט מודעים לסעיף בחוק האוסר עלינו לממן ארגונים שקופצים להכיר בישויות שאינן מוכנות עדיין להכרה הזאת. אנו מקווים עדיין, וממליצים שהדיון הזה יתנהל בפורום הראוי, שהוא שולחן המו"מ. יש להוציא את זה ממוסדות בינלאומיים המעורבים בפעילות שלא תשנה את חיי האנשים שמגיע להם לקבל מדינה משלהם, קרי הפלסטינים".

ביום חמישי, ועדת החוץ של בית הנבחרים העבירה הצעת חוק של יו"ר הועדה, חברת הקונגרס הרפובליקאית אילאנה רוס לטינן, הקוראת להפוך את המימון האמריקאי למוסדות האו"ם לוולונטרי, ולשלול את המימון ממוסדות האו"ם שישדרגו את מעמד ההנהגה הפלסטינית.

שרת החוץ האמריקנית הילרי קלינטון צילום: רויטרס

רוס-לטינן הדגישה כי "שינוי קריטי זה יאפשר לארה"ב ומדינות חברות אחרות באו"ם להפעיל לחץ לקידום הרפורמה בארגון ו"ייתן לארה"ב את היכולת למנוע מכספי משלם המסים האמריקאי לממן יוזמות של האו"ם הפוגעות באינטרסים הכלכליים של ארה"ב בעולם".

במהלך הדיון על הצעת החוק, חברי הוועדה הדמוקרטים מתחו עליו ביקורת חריפה. "הצעת החוק הזה שווקה לנו כדרך להלחם נגד מאמצי הפלסטינים לזכות בהכרה במדינתם וכדרך להפסיק את הפרקטיקות האנטי-ישראליות הנהוגות היום באו"ם", אמר חבר הקונגרס הדמוקרטי הווארד ברמן. "אבל זה שיווק כוזב, מסך עשן שנועד להסוות את סדר היום האמיתי של הצעת החוק. המטרה האמיתית שלה היא לשים קץ למעורבות האמריקאית באו"ם, שתנחית מכה פיננסית קטלנית על המוסד. ביולי הוועדה הזאת כבר הצביעה על קיצוץ המימון האמריקאי לאו"ם ב-25%, אז למה לשחק את המשחק ולא להצביע פשוט על קיצוצים נוספים? אין שום עדות לכך שמניעת המימון לאו"ם תוביל לשינוי משמעותי במוסד הזה.

האיום לשלול מימון לא מנע מועד המנהלים של אונסק"ו לאשר ברוב של 40 מול 14 קיום של הצבעה על חברות מלאה של הפלסטינים. מדינות רבות באו"ם ישמחו אם ארה"ב תפסיק להיות מעורבת, והחוק הזה יהיה בגדר פרס על התנהגות רעה".

חבר הקונגרס טד דויטש הוסיף כי ישראל, למרות ההתקפות נגדה באו"ם, "לא עזבה את המוסד הזה, ואסור שגם אנחנו נעשה את זה. שום דבר לא יפגע בישראל יותר מהפסקת המימון האמריקאי לאו"ם. זה ייתן למדינות החברות תרוץ לשאול, אם ארה"ב לא לוקחת את המחויבויות שלה ברצינות, למה שתהיה לה זכות וטו במועצת הביטחון?".

הצעת החוק עברה ברוב של 23 מול 15, והשלב הבא של החקיקה הוא הצבעה על הצעת החוק במליאת בית הנבחרים הנשלט בידי הרפובליקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ