לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הנשיא האמריקאי ברק אובמה, הודיע שלשום (שישי) כי הורה לשלוח כוח של 100 מומחי לוחמה בטרור חמושים למרכז אפריקה, כדי לעזור לכוחות המקומיים להילחם ב"צבא ההתנגדות של האל", מליציה קיצונית וידועה לשמצה, שמטילה טרור על כפרים בארבע מדינות לפחות, ואשר אחראית למקרים רבים של רצח, ביזה, אונס וחטיפה.

הצעד האמריקאי מהווה הסלמה במדיניות האמריקאית כלפי המיליציה, שהוקמה מכוחות מורדים אוגנדים במהלך שנות השמונים, ושהפכה ברבות השנים למעין כת מטילת אימה. המיליציה מונהגת בידי ג'וזף קוני, נביא בעיני עצמו, שאחראי לשיעבוד מיני של מאות ילדות, ואשר הורה פעמים רבות על ביצועם של מעשי טבח בכפרים רבים, גיוס של חיילים קטינים והטלת מומים קשים ברבים מיריביו.

החלטתו של נשיא ארצות הברית התקבלה בברכה מצד ארגוני זכויות אדם המתעדים את המעשים של המיליציה לאורך השנים, אולם היא גם מעוררת את החשש מהסתבכות צבאית אמריקאית נוספת למלחמות המתנהלות בעיראק ובאפגניסטאן.

ג'וזף קוניצילום: אי–פי

ארצות הברית החלה להילחם ב"צבא ההתנגדות של האל" עוד בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש הבן, שהורה בשעתו על שליחתם של 17 יועצי לוחמה בטרור לאמן כוחות אוגנדים, במקביל לשליחת סיוע של מיליוני דולרים בציוד לוחמה. בניגוד ליועצים ששלח בוש, הכוח הנוכחי הוא כוח חמוש. תפקידם יהיה לייעץ למארחים האפריקאים שלהם ולשתף איתם פעולה בכדי להילחם במליציה, אולם, לדברי אובמה הם "לא יעסקו בעצמם בלוחמה פעילה, למעט במקרה של סיכון חייהם".

הכוח האמריקאי יפעל באוגנדה, דרום סודאן, הרפובליקה המרכז אפריקאית וקונגו.

לוחמים של "צבא ההתנגדות של האל"צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ