כתב אישום ראשון בארה"ב נגד בישוף שלא דיווח על פדופיליה

לראשונה מאז נשמעו תלונות על עבירות מין בכנסייה הקתולית בארה"ב, לפני 25 שנה, יועמד לדין אחד מראשיה בגין אי דיווח על הפשעים

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

כתב אישום בגין אי דיווח על עבירות מין שנעשו בילדים הוגש שלשום (שישי) נגד בישוף קתולי. זו הפעם הראשונה מאז החלו להתפרסם שערוריות ההתעללות המינית בילדים - לפני 25 שנים - בה ננקט צעד זה. הבישוף, אחד מראשי הכנסייה בארה"ב, נדרש לתת דין וחשבון על התנהגות אחד הכמרים עליהם היה אמור לפקח.

בכתב האישום שהוגש נגד הבישוף רוברט א' פין והבישופות של קנזס סיטי-סנט ג'וזף, הם מואשמים בנפרד בסעיף של התנהגות לא נאותה בפרשה בה כומר הואשם בצילום תמונות פורנוגרפיות של נערות. גם הבישוף וגם הבישופות כפרו באשמה.

הפרשה עוררה מהומה בקרב קתולים בקנזס סיטי, לאחר שהבישוף פין הודה כי נודע לו על התמונות בדצמבר אשתקד, אך הוא העבירן לידיעת המשטרה רק במאי. הכומר שצילם את התמונות, שון רטיגן, המשיך בעבודתו עם ילדים ואף צילם תמונות פורנוגרפיות של נערה נוספת.

אם יורשע, עלולים להיגזר על הבישוף פין עונש מאסר של עד שנה וקנס של עד אלף דולר. כמו כן, הבישופות עלולה לספוג קנס של עד 5,000 דולר. למרות שצילום התמונות נחשב לעבירה, עורכי דינן של הנערות הפגועות הודיעו כי הגשת כתב האישום היא פריצת דרך, וכי עד כה הצליחו בישופים אמריקאים להתחמק מתביעות משפטיות, למרות שהוכח בעליל שידעו על התעללויות.

לפני עשר שנים התחייבו בישופים אמריקאים לדווח לרשויות על חשודים בביצוע עבירות
מין, והוותיקאן אף המליץ על כך בשנה שעברה. הבישוף פין עצמו נתן הבטחה כזו לפני
שלוש שנים, במסגרת הסדר שלפיו הכנסיה שילמה 10 מיליון דולר לקורבנות התעללות
מינית בקנזס סיטי. התובעת המחוזית ג'ין פיטרס בייקר אמרה במסיבת עיתונאים כי החוק לדיווח על פגיעה בילדים חייב את הגשת התביעה. "זה נובע מהצורך להגן על ילדים", הוסיפה.

הכומר רטיגן, שצילם את התמונות, נכח לעתים קרובות בבית ספר יסודי קתולי הסמוך לקהילתו. מנהל בית הספר שלח במאי 2010 תלונה לבישופות על התנהגות הכומר כלפי ילדים, ובדצמבר גילה מומחה למחשבים את התמונות במחשבו של הכומר והעביר את המחשב לראשי הבישופות. יום לאחר מכן ניסה רטיגן להתאבד.

בתגובה, שלח הבישוף פין את רטיגן לחיות במנזר והורה לו להימנע ממגע עם קטינים, אך עד מאי הוא המשיך להשתתף במסיבות של ילדים, התארח בסופי שבוע אצל משפחות מהקהילה ואף ניהל בידיעתו וברשותו של הבישוף את טקס ה"קומוניון" של אחת הנערות.

להורי תלמידים בבית הספר ולחברי הקהילה נאמר רק שהכומר חלה, לכן הם נדהמו כשנעצר על ידי המשטרה. הפרשה עוררה כעס רב על הבישוף פין, שמרן תיאולוגי נוקשה שכבר גרם לקיטוב בבישופות שלו. מאז פרסום מעלליו של רטיגן, גברו הקריאות לבישוף להתפטר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ