נטשה מוזגוביה (וושינגטון) ודנה הרמן (לונדון)
נטשה מוזגוביה (וושינגטון) ודנה הרמן (לונדון)

המחאה העולמית נגד אי הצדק הכלכלי בעולם מתעצמת. במוקדים רבים בארה"ב ובאירופה התקיימו אתמול ובשבת הפגנות נגד המצב הכלכלי, והוקמו מאהלים בפארקים ובקרבת אזורים פיננסיים.

בניו יורק, שם היו אמורים לפנות את האוהלים ביום שישי, ניתנה למפגינים ארכה, ובשבת צעדו כמה אלפי מפגינים לאורך מנהטן ושרו "כל יום, כל השבוע - לכבוש את וול סטריט!". חלק מהתיירים בעיר צילמו את ההפגנה בהתלהבות, בעוד שהאחרים התלוננו שההפגנות מפריעות להם, ושעל המפגינים להתמקד במחאה בוושינגטון, במקום לחבל בפרנסת בעלי החנויות במנהטן.

כמה עשרות מפגינים נעצרו בהפגנות על פלישה לשטח פרטי - סניף של "צ'ייס" בנק.

הפגנות גדולות נערכו גם בלוס אנג'לס, וושינגטון, מיאמי, בוסטון, פיטסבורג וערים נוספות. באריזונה נעצרו כמה עשרות בשבת בלילה בפארק בפיניקס, וכעשרים מפגינים נעצרו גם בדנוור שבקולורדו.

מאהל המחאה ומעליו כרזה, שעליה נכתב "הקפיטליזם הוא משבר", אתמול ברחבה שלפני קתדרלת סנט פול בלונדוןצילום: אי-אף-פי

בשיקגו, המשטרה עצרה 175 מפגינים בגרנט פארק, שם הוקם מחנה אוהלים, על הפרת התקנה לפנות את הפארק אחרי 23:00, כי מארגני המחאה לא טרחו להשיג אישור לשהייתם במקום אחרי שעת סגירת הפארק. רוב המפגינים התפנו לבד כשהמשטרה החלה לקפל את האוהלים שלהם - אך כמה בני אדם נגררו משם בכוח. העצורים שוחררו ביום ראשון בבוקר. חלק מהמפגינים הביעו כעס על ראש העיר רם עמנואל בגלל המעצרים, בעוד שהאחרים התמוגגו מיכולתם להתעמת עם השיטה וטענו שזו דמוקרטיה בפעולה.

בקהילה היהודית, התגובות למחאה היו מעורבות. בהפגנות בניו יורק נצפו צעירים שניסו לחבר בין המסר של המחאה לערך של תיקון עולם, בעוד שבהפגנות בוושינגטון הפעילים התמקדו במחאה נגד בזבוז התקציב הפדרלי על המלחמות ועל הסיוע לישראל. בהפגנות בחוף המערבי, בחלק מהקהילות הביעו דאגה מהמסרים האנטישמיים הבוטים שהביעו מפגינים אחדים, שהתבטאו נגד "היהודים הציונים שמנהלים את הבנקים הגדולים והבנק המרכזי, שיש לסלק אותם מהמדינה".

האם המחאה העולמית היא קוריוז או הדרך לשינוי השיטה? דברו על זה בפייסבוק

בדומה למפגינים בוול סטריט, אנשי תנועת "לכבוש את לונדון" פתחו שקי שינה והקימו מאהל על מדרגות קתדרלת סנט פול בשבת בלילה, בקרבת המרכז הפיננסי של בירת אנגליה. לאחר שהתעוררו אתמול בבוקר, הודיעו אנשי התנועה כי בכוונתם להישאר שם עוד זמן מה.

כמעט 3,000 בני אדם השתתפו בעצרות שנערכו מול הקתדרלה ביום שבת, כחלק מפעילות של יום כלל עולמי לגינוי תאוות הבצע התאגידית וחוסר השוויון הכלכלי, אולם רק כ-400 מהם עשו שם את הלילה. השוטרים איפשרו למפגינים להעביר את הלילה במקום בלא הפרעה, אך ביקשו מהם לפנות מקום כדי שאלה שבאו בבוקר לתפילות יום ראשון יצליחו לעבור.

המפגינים הסבירו אתמול כי מטרת פעילותם היא "לקרוא תיגר על הבנקאים ועל המוסדות הפיננסיים, שהימרו בפזיזות על הכלכלה. הכיבוש הזה ועוד 20 כמוהו בכל רחבי בריטניה קיבלו את השראתם ישירות ממה שמתרחש בכל רחבי ארה"ב, ובמיוחד בוול סטריט".

שר החוץ, ויליאם הייג, מסר כי הוא חש הזדהות עם המפגינים, שאינם מרוצים לאור הבעיות הכלכליות המעיקות על העולם. "מדינות העולם צברו יותר מדי חובות ואין ספק שבמערכת הבנקאות המון דברים אינם פועלים כראוי", אמר.

ברומא, שבה התקיימו ביום שבת הפגנות אלימות מהגרועות שנראו בבירת איטליה, האשימו בעלי בריתו של ראש הממשלה, סילוויו ברלוסקוני, את תומכי השמאל במהומות. לבד מהנזק החומרי, שמוערך ביותר ממיליון אירו, הכריז ראש העיר רומא, ג'אני אלמאנו, כי העיר תסבול עוד זמן רב מ"הנזק המוסרי" שגרמה ההשתוללות, ומהפרסומת הגרועה לעיר שנפוצה ברחבי העולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ