אובמה לוחץ על סבא"א לחשוף מידע על הגרעין האיראני

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

כתבת "הארץ" בארה"ב

ארה"ב מעוניינת לחדש את הלחץ על ממשלת איראן, ובחרה במסלול שעובר דרך הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א). לפי "ניו יורק טיימס", נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לוחץ על פקחי הסוכנות לחשוף מידע חסוי המצביע על כך שבטהרן עובדים על טכנולוגיית נשק גרעיני. הלחץ המחודש נובע מחשיפת תוכנית ההתנקשות בשגריר הסעודי בוושינגטון.

אובמה הכריז בשבוע שעבר שגם אם ההנהגה הבכירה של איראן לא היתה בקיאה בפרטי תוכנית ההתנקשות, ארצו רואה בממשלה האיראנית אחראית, ומתכוונת להמשיך להפעיל עליה לחץ. בממשל אובמה מקווים שאם סבא"א תפרסם את המידע, הוא יצית מחדש את הדיון על תוכנית הגרעין האיראנית, שדעך על רקע המהפכות שטלטלו את העולם הערבי. צעד זה כרוך בסיכון שפקחי סבא"א יאבדו לאלתר את הגישה למתקנים האיראניים, ואיתה את החלון המצומצם ממילא המאפשר לעקוב אחר הפעילות בתוכנית הגרעין של טהראן.

דובר המועצה לביטחון לאומי של הבית הלבן, טומי וייטור, הדגיש כי הממשל האמריקאי מאמין כי "הערכה כוללת תהיה בעלת ערך לקהילה הבינלאומית בהתמודדות עם תוכנית הגרעין האיראנית".

כיוונים נוספים שפקידי הממשל בוחנים בימים אלה הם חסימת העברות בנקאיות של הבנק המרכזי של איראן. מדובר בצעד משמעותי כי הוא ימנע מכל מדינה שלישית שתעשה העברות של איראן, לעשות עסקים עם מוסדות פיננסיים של ארה"ב. אך ספק אם תושג הסכמה בינלאומית לכך, משום שרוסיה וסין מתנגדות בתוקף להרחבת הסנקציות נגד איראן. כיוון אחר הוא הרחבת הסנקציות על רכישת מוצרי הנפט מחברות הנשלטות בידי משמר המהפכה האיראני. גם צעד זה אינו נטול סיכונים, כי הוא עשוי להזניק את מחירי הנפט, ואיראן תמצא לה לקוחות חדשים.

חבר הקונגרס הרפובליקאי מייק רוג'רס, יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים, אמר אתמול בראיון לאן-בי-סי כי "יש ראיות ויש מודיעין על כך שגורמים בכירים מאוד ידעו על המזימה להתנקש בשגריר הסעודי ואישרו אותה". לדבריו, "עלינו להגיב לזה, אסור לנו לתת למדינה אחרת לחשוב שהיא יכולה לבצע חיסול פוליטי על אדמת ארה"ב". רוג'רס אמר גם שארה"ב לא צריכה להסיר מהשולחן תגובה צבאית. הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין התבטא בראיון לסי-אן-אן ברוח דומה והציע, נוסף לסנקציות חמורות, "לשקול פעולה חשאית כלשהי".

תגובות