לאחר כחצי מאה של אלימות: המחתרת הבאסקית הכריזה על סוף המאבק המזוין

פרשנים ספרדים מעריכים כי ההכרזה היא הודאה של אט"א בהצלחת הפעולות שביצעו נגדו כוחות הביטחון של ספרד וצרפת

ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ון ברנס, ניו יורק טיימס

לונדון. אחרי קרוב לחמישים שנות מאבק אלים להקמת מדינה באסקית עצמאית בחלקים של ספרד וצרפת, הודיע אתמול ארגון המחתרת הבאסקי, אט"א, כי הוא מפסיק לבצע פיגועים מאחר שהוא מעוניין לנצל "הזדמנות היסטורית להשיג פתרון צודק ודמוקרטי" לעימות.

הכרזת הארגון הבאסקי על "הפסקה מוחלטת של הפעילות הצבאית" נמסרה בכתב ובסרטון וידאו, שנשלחו לניו יורק טיימס ולבי-בי-סי. ההודעה התפרסמה במקביל בעיתונים גארה ובריה היוצאים לאור בשפה הבאסקית בסן סבסטיאן שבצפון מזרח ספרד. בסרטון שפורסם נראית קבוצה של גברים רעולי פנים שחובשים ברדסים על ראשיהם, שאחד מהם קורא את ההודעה בספרדית.

"בתשובה למעשי האלימות והדיכוי, דיאלוג והסכמה חייבים לאפיין את העידן החדש", נאמר בהודעה. "ההכרה במולדת הבאסקית וכיבוד רצון העם חייבים לנצח כל ניסיון כפייה. אט"א החליט על הפסקה מוחלטת של פעילותו הצבאית והוא קורא לממשלות ספרד וצרפת לפתוח בתהליך שיחות ישירות, במטרה לפתור את ההשלכות של העימות ובכך לשים קץ לעימות הצבאי", נאמר.

פרסום ההודעה נעשה בעקבות קריאה לאט"א שפרסמה קבוצת מתווכים לא רשמיים שנפגשו ביום שני בסן סבסטיאן. מזכיר האו"ם לשעבר, קופי אנאן, וג'רי אדמס, מנהיג השין פיין, נמנו עם משתתפי הוועידה, שארגנה קבוצה של אזרחים באסקים וכללה מנהיגים של מפלגות באסקיות. בתום הוועידה פורסמה הודעת סיכום עם חמש נקודות שכללה פנייה לאט"א לוותר על פעולות אלימות ודרישה לקיים במקומן משא ומתן עם שלטונות ספרד וצרפת כדי לסיים את הסכסוך. בהודעה נכתב כי "הגיעה השעה לשים קץ, ואפשר לשים קץ, לעימות הצבאי האחרון באירופה".

למרות הדרישות של ממשלות ספרד וצרפת, האו"ם וארגונים למען זכויות אדם לשים קץ למעשי האלימות, שאפיינו את מאבקו של הארגון, נראה כי ההודעה אינה מבטיחה כי האלימות לא תתחדש בעתיד. הארגון אינו מודיע בה כי הוא מוותר על דרישתו לעצמאות הבאסקים אלא להפך, חוזר ומדגיש אותה בתוקף. "המאבק למען עצמאות המולדת הבאסקית נמשך!" קראו מפקדי אט"א שהופיעו בסרטון הווידיאו.

חברי ארגון המחתרת הבאסקי בסרטון מ-2006. פרשנים מביעים ספקות באשר להודעת הארגון להפסיק את האלימותצילום: אי-פי

פרשנים שעקבו אחר התנהלות הארגון בשנים האחרונות אינם תורמים לאופטימיות באשר לכוונותיו. לדעתם, הוא הכריז כמה פעמים בעבר על הפסקת אש, אך זנח אותה במהירות. אחת הפעמים הבולטות היתה ב-2006, כשביצע הארגון פיגוע קטלני בנמל התעופה של מדריד לאחר כישלון שיחות עם ממשלתו של חוסה לואיס ספאטרו. בינואר האחרון הכריז הארגון פעם נוספת על הפסקת אש "תמידית". לדברי הפרשנים, ההכרזה הקודמת דומה להודעה הנוכחית, אם כי היא פחות כוללת ממנה מאחר שכעת מכריז הארגון במפורש על "סיום המאבק הצבאי".

פרשנים ספרדים הביעו את הסברה שההכרזה הנוכחית היא למעשה הודאה של אט"א בהצלחת הפעולות שביצעו נגדו כוחות הביטחון של צרפת וספרד, ובעיקר מאז נבחר ניקולא סרקוזי לנשיא צרפת. לאחר תפיסתם וכליאתם של מאות מאנשיו, סבורים כי לארגון נותרו רק כ-50 לוחמים המסוגלים לבצע פיגועים.

הספקנות בנוגע להודעת הארגון נובעת גם מהעובדה שלממשלה הסוציאליסטית של ספרד ולמפלגה העממית, הצפויה לנצח בבחירות שייערכו ב-20 בנובמבר, לא היה כל תפקיד מאחורי הקלעים בפרסום ההודעה. להפך, המפלגה העממית - השמרנית - מתנגדת בתוקף לכל הסכם שלום מהיר ותובעת כי כתנאי למשא ומתן עם מדריד, אט"א לא רק יכריז על הפסקת האלימות והתפרקות מנשקו, אלא גם על פירוק הארגון.

בנוסף לכך, בניגוד לדרישות של ממשלת ספרד, אט"א לא כלל בהודעתו התנצלות בפני הקורבנות של פעולותיו בעבר. יתרה מזו, הארגון הדגיש בהודעתו את "האלימות והדיכוי" שמהם סובל העם הבאסקי.

אט"א, ארגון לאומני בדלני, קם ב-1959 ונחשב לארגון טרור בארה"ב ובאיחוד האירופי. הארגון החל בסוף שנות ה-60 במאבק אלים למען הקמת מדינה באסקית עצמאית בצפון ספרד ודרום מערב צרפת. בהתאם למספרים של ארגונים ספרדיים למען זכויות האדם, נהרגו בפעולות הארגון לאורך השנים יותר מ-800 בני אדם, רבים מהם בהתפוצצות מטעני חומר נפץ וביריות.

ארגון המחתרת הבאסקי

הוקם ב-1959 ודוגל במאבק אלים למען כינון מדינה באסקית עצמאית * נחשב לארגון טרור באירופה ובארה"ב * מאז 2009 לא ביצע פעולות אלימות * אתמול הכריז הארגון על הפסקה מוחלטת של פעילותו הצבאית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ