הודו: הבנות נלחמות על שמן הטוב

כמעט 300 בנות שהוריהן התאכזבו שלא נולדו כבנים שינו את השם "בלתי רצויה" בטקס רשמי, כחלק מניסיון לצמצם את האפליה המגדרית במדינה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

285 בנות בהודו ששמן הוא נקושה ("בלתי רצויה") בהינדית שינו היום (שבת) את שמן כדי להתנער מהאופי השלילי שנלווה להן. בטקס רשמי שקיים השלטון המקומי במדינת מהראשטרה שבמרכז הודו, במטרה לצמצם את האפליה המגדרית במדינה, קיבלו הבנות תעודות עם שמותיהן החדשים שבחרו.

הנערות בחרו שמות של כוכבי קולנוע מבוליווד או שמות מסורתיים של אלים שמשמעותם בשפת ההינדו "יפה", "טובה" ואף "מאוד קשוחה". "עכשיו בבית הספר החברים יקראו לי בשמי החדש וזה משמח אותי מאוד", אמרה נערה בת 15 שפירוש שמה החדש הוא "מאוד קשוחה". לדבריה, היא נקראה "בלתי רצויה" משום שסבה התאכזב שלא נולד לו נכד.

האפליה המגדרית בהודו עלתה לכותרות באחרונה לאחר שממצאים העלו כי היחס בין בנים ובנות במדינה ירד מ-927 בנות לעומת 1,000 בנים מתחת לגיל שש, אל 914. במהראשטרה היחס נמוך יותר ועומד על 883 בנות על 1,000 בנים. לפני עשור עמד היחס על 913 בנות.

הגורמים לפערים הם הפלות מתוכננות של עוברים או הזנחת ילדים שמובילה למוות בשיעורים גבוהים יותר בקרב בנות. בעקבות כך קיים חוק במדינה שאוסר על בתי חולים לגלות להורים על מין עוברם, אולם כפי הנראה המידע מועבר בכל זאת במקרים מסוימים.

אחת הסיבות להעדפת בנים בהודו היא ההוצאות הרבות הכרוכות בחיתון נשים, בעוד גברים הנישאים זוכים בנדוניה. בנוסף, על פי חוקי המדינה רק גברים יכולים לרשת את כספי הוריהם לאחר שנפטרו. "כשילדה חושבת 'אבי, אמי וכל הקרובים אליי והחברה שבה אני חיה קוראים לי בלתי רצויה', היא תרגיש רע מאוד ומדוכאת", סיפרה פעילה בארגון להצלת בנות. "אבל לתת להן שמות חדשים זו רק ההתחלה. עלינו לספק להן חינוך וביטחון כלכלי וחברתי, אחרת המעגל לא ייסגר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ