היום בתוניסיה: בחירות ראשונות של האביב הערבי

מבחן ראשון לעולם הערבי שאחרי המהפכות. על פי הסקרים, המפלגה האיסלאמית תהיה הגדולה ביותר

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

היסטוריה בתוניסיה: לראשונה מאז תחילתו של גל המהפכות בעולם הערבי, ייערכו היום בחירות חופשיות ראשונות במדינה שבה החל "האביב הערבי". בבחירות ייקבע מי יהיו 217 חברי האסיפה המיוחדת, שתשמש פרלמנט זמני שיהיה אחראי לחיבור החוקה ולמינוי הזמני של ראש הממשלה, הנשיא והקבינט. עם השלמת החוקה ייערכו בחירות נוספות לפרלמנט ולנשיאות.

על פי סקרים שמידת מהימנותם אינה ברורה, המפלגה האיסלאמיסטית א-נהדה (התחייה, התקומה), שמזוהה עם הזרם המתקדם בתנועת האחים המוסלמים, צפויה להיות המפלגה הגדולה ביותר ולזכות ביותר מ-20% מהקולות. עד לסילוקו של הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי בינואר, נרדפו חברי א-נהדה, ומנהיגם, ראשד ע'נושי, הוגלה. מולם מתייצב גוש חילוני שמורכב מכמה מפלגות שונות, שרואות באיסלאמיסטים איום על עתידה של המדינה. שיעור התמיכה בא-נהדה עשוי לעלות עוד יותר מאחר שקרוב למחצית מהנשאלים בסקרים אמרו כי אינם יודעים למי יצביעו.

מדובר במבחן ראשון מסוגו לכוחות התומכים בדמוקרטיה בעולם הערבי שאחרי גל המהפכות, שבמרכזו תעמוד שאלת התחזקותו של המחנה האיסלאמיסטי. בלוב הודיע אתמול ראש המועצה הזמנית, מחמוד ג'יבריל, כי הבחירות יתקיימו בעוד שמונה חודשים; במצרים ייערך בחודש הבא הסבב הראשון של הבחירות לפרלמנט, שם צפויה המפלגה של האחים המוסלמים להפוך לגדולה ביותר במצרים.

לנוכח החשש הגדול במערב ובתוניסיה מפני כוונותיה של א-נהרה להוביל לאיסלאמיזציה של מדינה שהיתה עד לא מכבר חילונית מובהקת, ניסה בימים האחרונים ע'נושי להרגיע את הרוחות במדינה ומחוצה לה. בהתבטאויות שונות בתקשורת טען כי מטרתה של א-נהדה אינה להשיג את השלטון בתוניסיה, אלא להפוך לאחת המפלגות במערכת רב-מפלגתית.

ע'נושי אף דיבר בכינוס גדול של א-נהדה על שוויון זכויות לנשים והזדמנויות בחיים הציבוריים. באורח מפתיע הציג אשה שאינה עוטה כיסוי ראש כמועמדת המובילה של התנועה באחד מאזורי הבחירות. המינוי של מועמדת אלמונית שעובדת כרוקחת הצליח להפתיע רבים. גם היא ניסתה להבהיר בהצהרותיה כי א-נהדה אינה מתנגדת לרעיונות בדבר שיפור מעמד האשה, ודיברה בשבח הצורך לשמר את הזהות הערבית-איסלאמית של המדינה.

ועדיין, בגוש החילוני ובעיקר בקרב המפלגה המודרנית-מתקדמת והמודרנית-דמוקרטית, המזוהות עם השמאל החילוני, נשמעו האשמות כי פניה של א-נהדה להפוך את החוקה לדתית. לטענת המפלגות החילוניות, הצגת אשה ללא כיסוי ראש היא תרגיל אלקטורלי בלבד. החששות רק גברו, בין היתר בעקבות הפגנה של איסלאמיסטים קיצוניים נגד שידורו של סרט איראני-צרפתי, שלטענתם פוגע באיסלאם. המפגינים ניסו לפרוץ למשרדי תחנת הטלוויזיה ששידרה את סרט האנימציה, שדיבר על חוויותיה של נערה בצל המהפכה האיסלאמית ומציג דמות מצוירת של אלוהים. בחודש יוני פרצו הפעילים הקיצונים לבית קולנוע ששידר סרט תוניסאי שעסק בענייני דת וחברה.

מפלגה אחרת, הדמוקרטית-סוציאליסטית, תומכת בהקמת ממשלת אחדות שתכלול את המפלגות החילוניות והדתיות. המצע של המפלגות השונות דומה פחות או יותר, על אף הסגנון האיסלאמי של א-נהדה, שהבטיחה ליצור מאות אלפי מקומות עבודה ולפעול להחלשת כוחות של הנשיא בהשוואה לסמכויות ראש הממשלה. הסוגיה המרכזית של הבחירות נוגעת פחות לענייני דת והרבה יותר לעניין הכלכלה של תוניסיה, שרבים מעריה וכפריה סובלים משיעור אבטלה גבוה. למעשה המצוקה הכלכלית היא שהובילה לפרוץ המהומות במדינה, לאחר שמוחמד אל-בועזיזי הצית עצמו בדצמבר שעבר משום שנשלל ממנו הרישיון למכור את מרכולתו בדוכן. המעשה הוביל לגל הפגנות חסר תקדים שהחל את האביב הערבי. אמו של אל-בועזיזי, מנוביה, אמרה אתמול כי היא מקווה שהנבחרים יידעו לכבד את זכר בנה וייתנו יחס הולם לכל תוניסאי, ובעיקר לעניים שבהם.

לדעת משקיפים בינלאומיים, הבחירות צפויות להיות חופשיות. במדינה נערך מרשם בוחרים חדש כדי לוודא שכל אזרחי תוניסיה יוכלו להצביע. ראש ממשלת המעבר הנוכחית, קאיד א-סבסי, הצהיר כי את הבחירות יאבטחו אלפי חיילים. ע'נושי מצדו הזהיר מפני האפשרות שגורמים שונים ינסו להתערב בתוצאות הבחירות ולזייפן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ