האם "המנהיג היקר" של צפון קוריאה מאבד שליטה במדינה?

ג'ונתן, אטס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ג'ונתן, אטס

גרדיאן

קובעי המדיניות באירופה קיבלו באחרונה עצה להתכונן ל"שינוי פתאומי" בצפון קוריאה; הסיבה: השמועות בקרב דיפלומטים ומשקיפים מן המערב מספרות שהנשיא קים ז'ונג-איל מאבד את אחיזתו בשלטון. ל"גרדיאן" נודע כי משלחת של האיחוד האירופי שביקרה בפיונגיאנג, המליצה על בדיקה מחודשת של מדיניות האיחוד כלפי חצי-האי, ובין השאר העלתה הצעות להידוק הקשרים עם צפון קוריאה ולהכנת תוכניות חירום למקרה של קריסה אפשרית של המדינה המסתגרת.

תחושת הדחיפות עלתה בעקבות דיווחים על חילוקי דעות בתוך ההנהגה בצפון קוריאה, וציפיות שממשל בוש החדש יגביר את הלחץ על המדינה, שאותה כלל נשיא ארה"ב ב"ציר הרשע".

על אף העניין הגובר בכוח ההרתעה הגרעיני שלה, זכתה צפון קוריאה להתייחסות מועטה יחסית בחוגים הדיפלומטיים במערב בשנה האחרונה; כך למשל, נדחה מועד הפסגה בהשתתפות שש מדינות שהיתה אמורה להתקיים באחרונה, במטרה ליישב את אחד הסכסוכים האחרונים שנותרו בעולם מתקופת המלחמה הקרה: הגרעין הצפון קוריאני. השיחות נדחו בעיקר משום ששתי המשתתפות הראשיות - ואשינגטון ופיונגיאנג - המתינו לתוצאות הבחירות לנשיאות ארה"ב.

אך בחודש האחרון פועלת חרושת השמועות הצפון קוריאנית במלוא הקיטור; אף שאיש אינו יודע מה בדיוק מתרחש באחת המדינות המסוגרות בעולם, באחרונה מדווחים דיפלומטים, סוכני ביון, עריקים ואקדמאים מכמה מדינות, על סימנים של אי-יציבות. ישנן ראיות ברורות למאבק כוח על זהות יורשו של קים ז'ונג-איל. בסוף השבוע דיווחו סוכנויות ידיעות דרום-קוריאניות על ניסיון התנקשות בחייו של קים ז'ונג-נאם, בנו של "המנהיג היקר", כשהיה בביקור באירופה. את תוכנית ההתנקשות, שהוכשלה בידי המשטרה האוסטרית, יזמו לפי הסברה תומכיו של בן אחר.

יורש אפשרי נוסף, גיסו של קים ז'ונג-איל, צ'אנג סונג-טק, הורחק מהשלטון וייתכן שהושם במעצר בית, זאת לפי סוכן ביון דרום קוריאני שהעיד בפני ועדה פרלמנטרית בסוף החודש שעבר. צ'אנג, בעל קשרים הדוקים עם הצבא, הוזכר לעתים קרובות כיד-ימינו של קים, אך הוא לא נראה בכינוסי ההנהגה הרשמיים זה יותר משנה. גם קים עצמו נעלם מעיני הציבור זמן כה רב, עד כי צצו שמועות שהוא נהרג או לקה במחלה; השערות כאלה אינן חריגות, אך הפעם נלווים להן דיווחים על כך שדיוקנותיו של קים סולקו מכמה מקומות ציבוריים. מאז הקיץ מדווחים תושבי פיונגיאנג גם על הקשחת נוהלי הביטחון, הוספת מחסומים והגברת הבדיקות של תעודות זהות. אפילו אקדמאים סינים - הנזהרים לרוב ממתיחת ביקורת על צפון קוריאה - מדווחים כי באחרונה ערקו אישים רבים בדרגים גבוהים, בגלל מורת-רוח גוברת מהמשטר. "מעולם לא ראיתי סימנים רבים כל כך למחלוקת", אמר משקיף מערבי שנוסע תכופות בין פיונגיאנג למערב. "נראה שקים ז'ונג-איל מאבד שליטה".

צפון קוריאה דחתה את ההשערות האלה וכינתה אותן חלק מלוחמה פסיכולוגית של ארה"ב. סוכנות הידיעות הקוריאנית הודיעה כי "לא חשוב כמה רעש תקים ארה"ב, היא לא תפיק מכך יותר מכלב הנובח על הירח".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ