רעידת האדמה בטורקיה |

"שומעים בכי מההריסות, מחכים לצוותי ההצלה"

לפחות 45 בנייני דירות קרסו ברעש שהיכה בעוצמה של 7.3 בסולם ריכטר. פרס הציע סיוע לנשיא טורקיה והדגיש את "עומק היחסים ההיסטוריים בין העמים"

אנשיל פפר
ברק רביד
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
ברק רביד
רויטרס

רעידת אדמה רבת עוצמה היכתה היום (ראשון) במזרח טורקיה, במחוז ואן שליד גבול איראן. על פי דיווחים ראשוניים, 45 בניינים התמוטטו בערים שונות במחוז, ולפחות 85 בני אדם נהרגו ו-1,000 אנשים נפצעו ופונו לבתי החולים. עם זאת מספר הקורבנות צפוי להיות גדול בהרבה. ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שלשכתו אישרה את הדיווחים על נפגעים בנפש ונזק ברכוש כתוצאה מהרעש, עתיד להגיע לאזור בהמשך.

מומחים ממכון המחקר הטורקי קאנדילי, לחקר רעידות אדמה אמרו במסיבת עיתונאים שכינסו כי הם מעריכים כי מניין הקורבנות, בהתחשב בעוצמת רעש האדמה, צפוי להיות גדול מאלף בני אדם.

מרבית הנזק מרעידת האדמה נגרם בעיר ארקיס. על פי הצלב האדום הטורקי, לפחות 25 בניינים קרסו בעיר, בהם בתי מלון ומעונות סטודנטים. הצלב האדום הטורקי החל לשלוח ציוד ותרופות. "יש כל כך הרבה הרוגים ומספר בניינים התמוטטו", אמר ראש העיר ארקיס שבמחוז ואן, זולפיקר אראפוגולו, לטלוויזיה המקומית, "אנחנו זקוקים לעזרה דחופה ולתרופות", הוסיף.

על פי מדידות המכון הגיאופיזי האמריקאי, עצמת הרעש עמדה על 7.3 בסולם ריכטר. המכון הגיאופיזי הטורקי הגיע לתוצאה נמוכה יותר - 6.6.

7 מתוך 7 |
ניצול בארג'יש בוחן את הריסות ביתו
1 מתוך 7 |
ניצולים מקבלים אוכל מארגוני סיוע
2 מתוך 7 |
עיר אוהלים שהוקמה לאכלס את הניצולים

ראש העיר ואן, בירת המחוז הסמוכה לארקיס, אמר לטלוויזיה המקומית כי ידוע לו על לפחות שני בניינים שקרסו בעיר, אולם לדבריו, "מערכת הטלפוניה קרסה בשל הבהלה, ולכן קשה להעריך כעת מהי מידת הנזק". לפי דיווחים, אסירים ניצלו את רעידת האדמה כדי להימלט מכלא באזור.

על פי הדיווח בעיתון הטורקי זמאן המצטט את המרכז הסיסמולוגי המקומי, מוקד הרעידה נמצא 35 ק"מ צפונית לעיר ואן, בירת המחוז, שבה מתגוררים כ-370 אלף בני אדם. על פי דיווחים באתר האינטרנט של העיתון הטורקי הורייט, כמה בניינים בני שבע קומות קרסו באזור האסון. עדיין לא ברור מספר הנפגעים.

תושבי ואן סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס על בכי וצעקות שעולים מבין ההריסות."פתאום, רעידת האדמה קרעה את הבניין מול עיניי. כל מי שהיה ברחוב קפץ לבניין. הצלנו שני פצועים מההריסות", סיפר חליל קליק, צעיר המתגורר במרכז העיר. הוא הוסיף כי "שמענו בכי ואנחות שהגיעו מבין ההריסות, אנחנו עדיין מחכים לצוותי ההצלה שיגיעו".

גם סוכנות הידיעות אנטוליה דיווחה שכמה בניינים קרסו, והוסיפה שהורגשו באזור רעידות משנה. על פי הדיווח, משלחות הצלה כבר יצאו למקום כדי לנסות ולהגיע ללכודים מתחת להריסות בניינים בני שבע קומות בוואן.

המכון הגיאופיזי הישראלי מסר כי מוקד הרעש היה 950 ק"מ צפונית לישראל. על פי המכון, הרעש הורגש במרכז הארץ בבניינים רבי קומות בתל אביב וברמת גן.

לפני כשנה וחצי נהרגו 51 בני אדם ברעידת אדמה חזקה במזרח טורקיה. הרעידה בעוצמה 5.9 הפתיעה תושבים רבים שעה שישנו, ורבים מהם נמלטו לרחובות הצרים. אחדים מהם נאלצו לברוח דרך חלונות בתיהם. כ-80 רעידות משנה בעוצמה של 5.5 ו-5.3 זעזעו את האזור לאחר מכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ