ישראל הציעה לעזור; טורקיה: איננו צריכים סיוע בינלאומי

פרס הביע השתתפות בצער בפני עמיתו הטורקי: "אני מדבר כאדם, כיהודי וכישראלי, שמודע היטב לעומק היחסים ההיסטוריים בין העמים"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא המדינה, שמעון פרס התקשר הערב (ראשון) לעמיתו הטורקי עבדוללה גול והציע לו סיוע ישראלי בעקבות רעידת האדמה שהכתה היום במזרח טורקיה. "ישראל משתתפת בצערכם בעקבות רעידת האדמה שגבתה קורבנות מבני עמך. אני מדבר כאדם, כיהודי וכישראלי, שמודע היטב לעומק היחסים ההיסטוריים בין העמים שלנו. בעת קשה זו, ישראל מוכנה להגיש כל סיוע שיידרש בכל מקום ברחבי טורקיה ובכל עת", אמר הנשיא. גול הודה לפרס ואמר כי בשלב זה עדיין נבדק היקף הנזק. נשיא טורקיה ציין כי לפי תמונת המצב עד כה, הוא מקווה שכוחות ההצלה הטורקיים יצליחו להשתלט על מאמצי החילוץ.

בתוך כך, שר הביטחון, אהוד ברק אמר הערב לערוץ 2 כי טורקיה סירבה להצעת העזרה של ישראל. הוא הוסיף כי לתחושתו הטורקים אינם מעוניינים בסיוע הישראלי. לדבריו, הצעתה של ישראל עומדת בעינה, למקרה שטורקיה תתחרט. גורמים בטורקיה אמרו בתגובה כי המדינה מסרבת כרגע לכל הצעות הסיוע הבינלאומיות.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי הוא מקווה שטורקיה תענה להצעת ישראל להעביר סיוע לנפגעי רעידת האדמה, כפי שטורקיה סייעה לישראל בזמן השריפה בכרמל. נתניהו אמר כי ישראל מוכנה לשלוח מיד סיוע הומניטארי לטורקיה.

משרד החוץ ומשרד הביטחון החלו במגעים עם ממשלת טורקיה במטרה להציע כל סיוע שידרש בהתמודדות עם רעידת האדמה שפקדה היום את מזרח המדינה, זמן קצר לאחר התרחשותה. גורמים במשרד החוץ ציינו כי בשלב זה עדיין בודקים את ממדי ההרס כדי לראות מהם צרכיה של טורקיה. שר הביטחון, אהוד ברק, הנחה את ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף עמוס גלעד, לפנות לטורקים ולהציע להם כל סיוע שיידרש.

דובר משרד החוץ יגאל פלמור ציין כי בהנחיית שר החוץ אביגדור ליברמן הועבר מסר לשלטונות טורקיה, ובו הצעה לסיוע הומניטארי בעקבות רעידת האדמה. "שגרירות ישראל באנקרה כבר פנתה לרשויות טורקיה בהצעה זו", אמר פלמור.

השר להגנת העורף, מתן וילנאי, שוחח עם סגן שר החוץ הטורקי והציע לשגר סיוע הומניטארי למדינה. סגן שר החוץ הטורקי אמר לוילנאי כי כרגע מתבצעת בדיקה של הנזק שנגרם, כדי לדעת אם נחוץ סיוע כלשהו, והשניים סיכמו לדבר מאוחר יותר שוב בנושא.

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ הנחה את הגורמים האחראים בצה"ל על משלחות סיוע חירום לחו"ל בפיקוד העורף ובחיל הרפואה, להיערך להוצאת משלחת סיוע לעיר ואן. החלטה על הוצאת משלחת כזו תתקבל בדרג המדיני לאחר קבלת בקשה רשמית מממשלת טורקיה.

בדצמבר 2010, כאשר התרחשה שריפת הענק בכרמל, שיגרה טורקיה מטוסי כיבוי תוך שעות ספורות וזאת חרף המשבר בין המדינות. הסיוע הטורקי בכיבוי השריפה פתח ערוץ שיחות בין המדינות במסגרתו ניסו ישראל וטורקיה לפתור את פרשת המשט לעזה, אך ללא הצלחה.

באוגוסט 1999 פגעה רעידת אדמה קשה בצפון-מערב טורקיה, בעוצמה של 7.5 דרגות בסולם ריכטר, וגרמה למותם של כ-18 אלף איש. משלחת חילוץ ישראלית של פיקוד העורף יצאה אז על מנת לעזור בחיפוש ניצולים מתחת להריסות, וחילצה בין השאר את הילדה שירן פרנקו, שנמצאה מתחת להריסות בניין לאחר ארבעה ימי חיפושים.

חילוץ נפגעים מבין הריסות בתים, סמוך לעיר ואןצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ