לוגו אי-פי
אי-פי

ראש השלטון הזמני בלוב, מוסטפא עבד אל-ג'ליל, הכריז היום (ראשון) על שחרור המדינה, שלושה ימים לאחר לכידתו והריגתו של מועמר קדאפי, ששלט במדינה ב-42 השנים האחרונות. עבד אל-ג'ליל קרא לעמו להפגין "אורך רוח, כנות וסובלנות ולהימנע משנאה ואלימות בשעה שאנו בונים מחדש את המדינה, בתום מלחמת אזרחים שארכה שמונה חודשים".

בנאומו שרטט ראש המועצה הזמנית חזון איסלאמי ללוב בעידן שאחרי קדאפי. הוא הדגיש כי חוקי השריעה יהוו את המקור הבסיסי לחקיקה במדינה, והוסיף כי החוקים הנוכחיים שסותרים את יסודות האיסלאם יבוטלו. עבד אל-ג'ליל הביא דוגמא ללוב העתידית וסיפר כי בנקים חדשים יוקמו כדי לממש את שיטת הבנקאות האסלאמית, האוסרת על לקיחת ריבית.

במחוווה שהדגימה את אדיקותו הדתית, דחק עבד אל-ג'ליל באזרחי לוב שלא להפגין את שמחתם ביריות באוויר, אלא בצעקות "אללה אכבר". בתום דבריו פנה המנהיג החדש של המדינה לצידי הבמה, כרע ברך וערך תפילת הודיה קצרה. 

חוגגים את השחרור בטריפולי, היוםצילום: רויטרס

"המהפכה הזאת הלכה אחרי אלוהים עד הניצחון",  אמר עבד אל-ג'ליל לקהל בטקס ההכרזה בעיר בנגאזי,  מקום הולדתה של המחאה נגד משטר קדאפי. הוא הודה לאלה שנפלו בקרב נגד כוחותיו של המנהיג לשעבר. "המחאה הזו החלה בצורה שקטה, על מנת לדרוש את מינימום הזכויות הלגיטימיות לה היינו זכאים, אולם נתקלה באלימות קשה".

"תודה ללוחמים שהשיגו ניצחון - גם האזרחים וגם החיילים", אמר המנהיג החדש והזמני של המדינה שלא שכח להודות גם לכוחות נאט"ו שסייעו למורדים בהפצצות אוויריות. "הם ביצעו את עבודתם בצורה יעילה ומקצועית", אמר.

שיירת הממתינים להצטלם עם כגופתו של קדאפי, היום במיסרתהצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ