תוניסיה: 90% הצבעה בבחירות הראשונות של האביב הערבי

ההצבעה במדינה שהחלה את גל המהפכות במזרח התיכון עברה ללא אירועים מיוחדים. המפלגה האיסלאמית א-נהדה צפויה להיות המפלגה הגדולה ביותר

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

הבחירות הראשונות אחרי האביב הערבי הוכתרו היום (ראשון) בהצלחה כשהמוני תוניסאים מימשו את זכותם הדמוקרטית בבחירות לאסיפה המיוחדת. תוצאות הבחירות שיפורסמו מחר או מחרתיים יקבעו מי יהיו 217 חברי הפרלמנט הזמני שיהיה אחראי לחיבור החוקה ולמינוי הזמני של ראש הממשלה, הנשיא והקבינט.

במהלך היום ההיסטורי לא דווח על אלימות, אולם הרשויות דיווחו על פיזורן של התקהלויות קטנות. אלפי משקיפים היו אחראים על כשרותן של הבחירות הראשונות במדינה מאז המהפכה שהיוותה את הסמן המבשר של האביב הערבי.

למעלה מ-90% מבעלי זכות הבחירה, ובהם נשים עטויות כיסויי פנים, אסירים פוליטים לשעבר, וצעירים רבים שפרסומיהם בפייסבוק סייעו להפלת המשטר הישן מימשו את זכותם להצביע, כך מסר מקור בוועדת הבחירות.

כמאל ג'נדטובי, ראש ועדת הבחירות,  הדגיש כי מדובר באחוז הצבעה גבוה מהצפוי. הוא סיפר כי מלבד כמה אירועי הפחדה "רכים" של מצביעים, כמו הפגנות רחוב ופעילים שהמשיכו את הקמפיין ביום הבחירות, בניגוד לחוק, היום עבר בשקט יחסי.

על פי סקרים מוקדמים בימים שקדמו לבחירות המפלגה האיסלאמיסטית א-נהדה (התחייה, התקומה), שמזוהה עם הזרם המתקדם בתנועת האחים המוסלמים, צפויה להיות המפלגה הגדולה ביותר ולזכות ביותר מ-20% מהקולות. עד לסילוקו של הנשיא זין אל-עאבדין בן עלי בינואר, נרדפו חברי א-נהדה, ומנהיגם, ראשד ע'נושי, הוגלה.

מולם מתייצב גוש חילוני שמורכב מכמה מפלגות שונות, שרואות באיסלאמיסטים איום על עתידה של המדינה. שיעור התמיכה בא-נהדה עשוי לעלות עוד יותר מאחר שקרוב למחצית מהנשאלים בסקרים אמרו כי אינם יודעים למי יצביעו.

עם השלמת כינונה של החוקה החדשה שתנסח את כללי היסוד בתוניסיה בעידן שאחרי המהפכה, יערכו בחירות נוספות לפרלמנט ולנשיאות. תוצאות הבחירות היום והאופי שתישא החוקה עשויים לספק תשובה ראשונה - לאן מועדות פניו של האביב הערבי.

7 מתוך 7 |
תור להצבעה בקלפי בתוניסיה
1 מתוך 7 |
תור לקלפי בתוניסיה
2 מתוך 7 |
קלפי בתוניסיה

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ