הימין הקיצוני בשווייץ ניצח שוב בבחירות

"מפלגת העם" הימנית-פופוליסטית אמנם איבדה מכוחה, אך נשארה המפלגה הגדולה ביותר. העניינים הבוערים: הגירה וכלכלה

דן תמיר (שווייץ)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן תמיר (שווייץ)

בבחירות הכלליות שנערכו אתמול בשווייץ אבדה מכוחה מפלגת העם השווייצית, הימנית פופוליסטית, וזכתה ב-55 מושבים בבית התחתון. היא אמנם נותרה המפלגה החזקה ביותר, אך תתקשה ליישם את המדיניות שלה בשל שיטת השלטון הנהוגה שאינה בנויה על קואליציה ואופוזיציה. רוב המפלגות שנבחרו לבית הנבחרים יהיו מיוצגות בממשלה.

המפסידות העיקריות הן המפלגה הליברלית, שירדה מ-35 מושבים ל-31, והירוקים שאבדו שבעה מושבים וזכו רק ב-13. המפלגה הסוציאל-דמוקרטית שמרה על כוחה, עם 44 מושבים. על בסיס תוצאות אלו יבחר בית הנבחרים ב-14 בדצמבר ממשלה בת שבעה חברים.

המרויחות העיקריות הן שתי מפלגות חדשות שפרשו ממפלגות האם שלהן בשנים האחרונות: המפלגה הדמוקרטית-האזרחית, שפרשה ממפלגת העם השווייצית ודוגלת בהתקרבות לאיחוד האירופי, זכתה ב-9 מושבים, ולצדה המפלגה הירוקה הליברלית, שפרשה מהמפלגה הירוקה ומנסה לשלב סדר יום סביבתי עם כלכלה ליברלית. האחרונה הגדילה את כוחה מ-3 ל-12 מושבים בבית התחתון. אחוזי ההצבעה היו 49%, נתון דומה לבחירות האחרונות בשנת 2007.

שלושת הנושאים העיקריים שעמדו במרכז מערכת הבחירות האחרונה הם סביבה, כלכלה והגירה. בתחום הסביבתי, נראה ש"אפקט פוקושימה", שהפך את נושאי האקלים, האנרגיה והסכנות הסביבתיות לעניין מרכזי לפני כמה חודשים, הלך ודעך לאחר החלטת הממשלה לסגור בהדרגה את כל הכורים הגרעיניים ברחבי המדינה. במישור הכלכלי, התחזקותו המשמעותית של הפרנק השווייצי מול האירו והדולר בחודשים האחרונים עוררה דאגה בקרב המגזר התעשייתי. בתחום חוקי ההגירה, המצב הפוליטי בצפון אפריקה והמצב הכלכלי במדינות האיחוד האירופי העלו חששות מגלי הגירה חדשים, על אף שלא ניכר בשנה האחרונה שינוי במספר המהגרים ומבקשי המקלט המגיעים לקונפדציה. בהמשך ישיר למדיניותה בשנים האחרונות, שכללה תמיכה באיסור בניית צריחי מסגדים ובגירוש אוטומטי של מהגרים ובני מהגרים המעורבים בפלילים, העלתה מפלגת העם השווייצית את נושא ההגירה לראש סדר העדיפויות בבחירות הנוכחיות. אחד מראשי המפלגה, כריסטוף בלוכר, אמר כי מי שלא תומך ברעיונותיה של מפלגתו הוא "שווייצי רק על הנייר".

בשווייץ אין הגבלה על תרומות של אנשים פרטיים וחברות. לפי אומדן של אחד העתונים הגדולים במדינה, בשבועיים הראשונים של אוקטובר קנתה מפלגת העם מודעות בעתונים בעלות של 1.2 מיליון פרנק שווייצי, המפלגה הליברלית קנתה מודעות בעלות 0.75 מיליון פרנק, ואילו המפלגה הסוציאל-דמוקרטית השקיעה במודעות כחצי מיליון פרנק בלבד.

בדפוסי ההצבעה ניכר בבחירות הללו שינוי ניכר. מפלגת העם, מפלגת הימין הפופוליסטי המצליחה ביותר במערב אירופה, מושכת בעיקר מצביעים בעלי הכנסה נמוכה והשכלה בסיסית. המפלגה הסוציאל דמוקרטית מאבדת בהתמדה פועלים ובעלי הכנסה נמוכה, ומושכת בעיקר בעלי הכנסה גבוהה ומשכילים.

"אנו רואים התחזקות של המרכז הפוליטי, על חשבון מפלגת העם השוייצית והליברלים מימין והירוקים משמאל", אומר קלוד לונגשאמפ, מנהל המכון השוייצי למחקר חברתי שימושי. "נחלשו מפלגות התומכות במדיניות של הבדלות מהאיחוד האירופי, מימין או משמאל. מפלגות התומכות במדיניות מתונה התחזקו. הבעיות בשווייץ יהיו אותן בעיות, אך הפוליטיקאים יצטרכו לחפש פתרונות אחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ