ראש ממשלת סקוטלנד הציג את תוכניתו לקבלת עצמאות

גרדיאן ושירות "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ושירות "הארץ"

ראש ממשלת סקוטלנד ומנהיג המפלגה הלאומית הסקוטית, אלכס סלמונד, הציג אתמול את תוכניתו לקבלת עצמאות מבריטניה. לפי התוכנית, יצביעו האזרחים במשאל עם, שמועדו עדיין לא נקבע, ויכריעו בשאלה אם סקוטלנד תישאר חלק מהממלכה המאוחדת, או תהפוך לממלכה עצמאית. סלמונד הציג שינוי במשאל העם הסטנדרטי, לפיו תינתן למצביעים אפשרות לבחור באפשרות שלישית - שתורה על הרחבת הסמכויות של ממשלת סקוטלנד תוך השתייכות לבריטניה. גם אם תיבחר האפשרות הזו, סלמונד מאמין כי כך תושג בסופו של דבר עצמאות מוחלטת.

בכינוס של המפלגה (SNP), הרחיב סלמונד על האפשרות השלישית של הרחבת הסמכויות, והשתמש במושג "Devolution Max" (הרחבת סמכויות מקסימלית) כאופציה העומדת לפני הסקוטים, העתידים להחליט האם יישארו חלק מבריטניה. הוא הזהיר את ממשלת בריטניה שלא להתערב בסוגיית העצמאות, והדגיש כי רק למצביעים סקוטים הזכות להכריע בעניין זה.

בוויתור משמעותי לכאורה על המצע הבדלני שהציג בבחירות, הציע סלמונד את האפשרות השלישית כחלופה סבירה, שלדבריו תעניק לסקוטלנד עוד סמכויות שלטוניות וכלכליות, מבלי להתנתק מהממלכה המאוחדת. הוא תיאר את המהלך כ"טוב והכרחי, אבל לא מספיק טוב". לדבריו, רק עצמאות מלאה תפתור את הסוגיות הביטחוניות שעמן מתמודדת סקוטלנד.

ראש ממשלת סקוטלנד סיפר בוועידה, שייאבק בניסיונות של ממשלת בריטניה להשתלט על ההכנות למשאל העם. על-פי העיתון אינדיפנדנט, ציטט סלמונד את הלאומן האירי צ'ארלס סטיוארט פרנל שאמר: "שום פוליטיקאי, ועל אחת כמה וכמה פוליטיקאי מלונדון, לא יקבע את עתידה של האומה הסקוטית. ראש הממשלה צריך לשמוע זאת בבירור: העם הסקוטי הוא שאוחז בהגה". משאל עם בסוגיית העצמאות ייערך בתום קדנציה בת חמש שנים של הפרלמנט הנוכחי.

סלמונד גם האשים את שרי הקואליציה בממשלת בריטניה בניסיון למנוע את עצמאות סקוטלנד ובקיצוץ 16 מיליארד ליש"ט מתקציבה כדי לצמצם את הגירעון, בה בעת שהיא נהנית מהכנסות הנפט של הים הצפוני.

בוועידה הוא הטעים כי לונדון כבר הרוויחה 300 מיליון ליש"ט מהמים הסקוטיים ונשבע כי בבוא העצמאות ידרוש את הרווחים למען סקוטלנד.

רה"מ הסקוטי, אלכס סלמונדצילום: רויטרס

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ