סערה בפולין סביב הקמת אנדרטה למצילי יהודים

בוורשה מתכננים אנדרטה לזכר עשרות אלפים שסייעו ליהודים. לפי המבקרים, רק ל"יד ושם" יכולת להכריע בנושא: "כל אחד יכול לומר שסבתו החביאה יהודים"

רומן פריסטר
ורשה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים27
רומן פריסטר
ורשה

אנדרטה לזכר עשרת אלפים פולנים שתרמו בתקופת הכיבוש הנאצי באורח פעיל להצלת יהודים, אמורה לקום במרכז ורשה. המיזם, שטרם אושר סופית, צפוי להיבנות בשטח הרובע היהודי לשעבר, בין בית הכנסת הגדול לבין כנסיית "כל הקדושים" בכיכר גז'יבובסקי. היוזמה להקמת אתר ההנצחה עלתה בעקבות שיח ציבורי בדבר היחסים בין פולנים ליהודים בתקופת המלחמה, ומטרתה להוכיח כי חלק משמעותי של הציבור לא נותר אדיש לנוכח תוכנית ההשמדה הנאצית.

על התוכנית הודיעו השבוע חברי מועצת עיריית ורשה, והיא מעוררת בימים האחרונים ויכוח סוער בנוגע למטרות שלה ולתכנים שהיא תכיל. עיקר המחלוקת מתייחס ללוח בגודל של 348 מטרים רבועים, שעליו ייחרטו שמותיהם של עשרת אלפים אזרחים פולנים שלכאורה סייעו ליהודים בתקופת השואה.

פרופ' ולאדיסלב בארטושבסקי, מי שהיה שר החוץ הפולני ובתקופת מלחמת העולם השנייה היה חבר במחתרת פולנית שהצילה יהודים, אומר כי רק למוסד "יד ושם" יש הכלים הדרושים לאימות סיפורי ההצלה. לטענתו, אין לאשר את היוזמה ללא השתתפות הארגון, שעד היום העניק תעודות חסיד אומות עולם רק ל-6270 פולנים. "אין בפולין מוסד בעל כלים נאותים לבדוק את הרשימה. כל אחד יכול לומר כי סבתו החביאה יהודים בתקופת המלחמה", אמר בארטושבסקי.

לפי לוח הזמנים שהוצג, אמור האתר החדש להיפתח ב-2013. לפי שעה נאספו לצורך בנייתו כשני מיליון זלוטי, שהם כ-700 אלף דולר. היזמים מקווים כי העירייה תקציב עוד 24 מיליון זלוטי להשלמת התוכנית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ