רעידת האדמה בטורקיה |

מניין ההרוגים ברעש ממשיך לעלות, מאות קבורים בין ההריסות

רה"מ ארדואן טען כי טורקיה מסוגלת להתמודד עם האסון לבד, אולם בשטח מתלוננים על מחסור בציוד. 4 אנשים חולצו מבין ההריסות לאחר 20 שעות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

מניין ההרוגים ברעידת האדמה שהיכתה אתמול במזרח טורקיה בעוצמה של 7.2 בסולם ריכטר עלה היום (שני) ל-270, כך אמר שר הפנים הטורקי. סגן ראש הממשלה הוסיף כי יותר מ-1,300 אנשים נפצעו. צוותי חילוץ והצלה רבים עדיין מחפשים ניצולים מתחת להריסות הבניינים שקרסו. גורמים רשמיים בטורקיה העריכו כי מספר הקורבנות בנפש יגדל, שכן להערכתם מאות בני אדם עודם לכודים.

עשרות אלפי בני אדם ישנו הלילה מחוץ לבתיהם, למרות תנאי מזג האוויר הקשים, חלקם איבדו את ביתם ורבים מהם שחששו מרעשי המשנה. שלושה רעשי אדמה משמעותיים כאלו אכן הורגשו במזרח המדינה, שניים מהם בעוצמה של 5.6 בסולם ריכטר ואחד נוסף בעוצמה של 6.

מאמצי החילוץ באזור נמשכו לאורך היום וכוחות ההצלה הצליחו לחלץ ארבעה ניצולים מבין הריסותיו של בניין בן שש קומות, לאחר 20 שעות בהן היו לכודים. שניים מהניצולים הם ילדים שחבים את חייהם ליאלקין אקאי שהצליח ליצור קשר טלפוני מבין ההריסות ולתאר את מקום הימצאו.

ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ביקר באזור שנפגע. לדבריו, הכפריים שגרים בסמוך לעיר ואן נפגעו בצורה הקשה ביותר, מכיוון שרוב בתי מגוריהם עשויים מלבני חימר. ארדואן הודה למדינות שהציעו להושיט לטורקיה עזרה, אך טען כי ארצו יכולה להתמודד עם האסון בכוחות עצמה.

7 מתוך 7 |
ניצול בארג'יש בוחן את הריסות ביתו
1 מתוך 7 |
ניצולים מקבלים אוכל מארגוני סיוע
2 מתוך 7 |
עיר אוהלים שהוקמה לאכלס את הניצולים

עם זאת, מעדויות שמגיעות מאזור האסון ניתן ללמוד כי קיים מחסור ממשי בצוותי חילוץ וציוד הכרחי לפינוי ההריסות הרבות. בעיר ארג'יש, הסמוכה לגבול עם איראן, קרסו לפחות 80 בניינים, בהם גם בית מלון, בעוד שבעיר ואן התמוטטו 10 בניינים.

ראש העיר ארג'יש סיפר כי "אנחנו צריכים סיוע רפואי דחוף, אנחנו צריכים תרופות". ניצולים מהעיר התלוננו על מחסור בציוד כבד שיסייע בפינוי שיטתי של קומות הבניינים שקרסו זו על זו. ראש העיר ואן הוסיף כי "יש אנשים רבים מתחת להריסות. אנחנו יכולים לשמוע את זעקותיהם וצעקותיהם לעזרה. אנחנו צריכים עזרה דחופה". עדי ראייה נוספים סיפרו כי צוותי החילוץ שפועלים באזור מנסים לחלץ ניצולים בידיים חשופות ואתי חפירה.

מוסטפא ארדיק מהמכון הסייסמולוגי בקנדילי התייחס למימדי הנזק ואמר כי "אנחנו מעריכים שבסביבות אלף בניינים ניזוקו, ומעריכים את מספר ההרוגים במאות, אולי אפילו אלף". בנוסף, קטעה רעידת האדמה את אספקת החשמל ושירותי הטלפון הקווי במרבית אזורי הפגיעה. בחלקם הופסקו גם שירותי הגז באופן יזום מחשש לפיצוצים.

נציג מהצלב האדום הטורקי הצהיר כי צוותי סיוע מכל רחבי המדינה נשלחים לאזור ממקומות אחרים ובמקביל מוקמים מחנות מקלט ונאסף ציוד רב הכולל שמיכות נגד הקור הרב, מים ומזון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ