החרפה ביחסים: שגריר ארה"ב עזב את סוריה מחשש לחייו

רוברט פורד, שהותקף שוב ושוב על ידי תומכי אסד לאחר שביקר במוקדי המחאה, נאלץ לחזור לוושינגטון

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שגריר ארצות הברית בסוריה עזב לפני יומיים (שבת) את המדינה, ל"חופשה", ובכך ביטא את מחאתו וחששותיו לביטחונו האישי בשל ניהול של קמפיין שטנה כנגדו בתקשורת המקומית, הנשלטת בידי המדינה.

השגריר רוברט פורד "יידע את שר החוץ הסורי אודות הסכנות האורבות לו, וכן בפרטי הקמפיין המתנהל נגדו, בטרם עזב את סוריה", אמר גורם בשגרירות האמריקאית בדמשק.
במהלך החודשים האחרונים השגריר התבטא בפומבי מספר פעמים נגד פעולותיו של המשטר הסורי והדיכוי האלים של ההפגנות ברחבי המדינה. בשל כך, פורד היה נתון להתקפות מצד נאמניו של הנשיא בשאר אסד, בטענה שאל לו להתערב בעניינים פנים-סורים, ולהתבטא נגד השלטונות המקומיים.

בחודש יולי המון סורי פרץ לשגרירויות של ארצות הברית וצרפת בדמשק. העימותים האלימים בשגרירות הצרפתית נמשכו שעות, ובסיומם נמסר כי לפחות שלושה עובדי השגרירות נפצעו. בשגרירות האמריקאית לא היו נפגעים, אך ההמון תקף גם את מעונו של השגריר פורד, שאינו חלק ממתחם השגרירות, לא היו נפגעים, אבל לבניין נגרם נזק.

בחודש ספטמבר יידו תומכי אסד אבנים והשליכו עגבניות על רוברט פורד, וצרו את הבניין שאליו הגיע כדי לפגוש פוליטיקאי מהאופוזיציה. ארצות הברית הגיבה בחריפות לתקיפה ואמרה כי "הפחדה באמצעות המון התומך בממשל זו לא התנהגות מתורבתת. ראינו את אותה הרוח במעצרים, בהכאות, בעינויים ובהרג של אלה בסוריה שהפשע היחיד שלהם היה הפגנות בלתי אלימות", אמרו בשעתו בבית הלבן.

הסנאטור ג'ון מקיין העריך אתמול כי עם תום הלחימה בלוב, תיתכן האפשרות שנאט"ו תשקול לקיים מבצע צבאי בסוריה, על מנת להגן על תושבי המדינה. עם זאת, ממשל הנשיא אובמה הבהיר בעבר כי ארה"ב מתנגדת לרעיון זה לאור העובדה שסוריה היא בעלת ברית של איראן וגובלת בישראל.

למעלה מ-3,000 בני אדם נהרגו בסוריה, ובהם לפחות 187 ילדים, מאז החלו העימותים האלימים בין מתנגדי המשטר בסוריה לבין כוחות הביטחון, בחודש מארס האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ